Stratejik planlamanın verimliliği arttırmasının 7 yolu


Yazan: Rick Goodman   

Çeviren: Kader Tuncaloğlu

Stratejik planlamanın birçok faydası var ve yıllar içinde stratejik planlamanın üretkenliği artıran yedi yolunu keşfettim. Tabii ki stratejik planlamanın üretkenliği artırmasının yediden fazla yolu var ancak bunlar bana kişisel ve profesyonel olarak her zaman en çok faydayı sağlayanlar oldu.

Stratejik planlamanın amacı nedir?

Stratejik planlama, işletmeniz için bir yön belirlemenize yardımcı olur. Şu anda nerede olduğunuzu ve gelecekte nerede olmak istediğinizi değerlendirmek size başarı için bir temel sağlayacaktır. Stratejik plan ayrıca ekibinizle paylaşabileceğiniz misyonunuzu, vizyonunuzu ve değerlerinizi kaydetmeniz için bir yer sağlar.  Hangi hedeflere ulaşılması gerektiğini ve bu hedeflere ulaşmak için hangi adımların atılması gerektiğini tanımlamak anlamına gelir.

Stratejik planlamanın faydaları

  • Stratejik planlama süreci biraz zaman alabilir, ancak dediğim gibi yangını söndürmek için odunları koymalısınız!
  • Başarmak istediğiniz hedeflere ve hedefler hakkında daha iyi bir fikre ve başarı için bir yol haritasına sahip olacaksınız.
  • Çalışanlarınız için süreç, ekibinizi oluştururken üretkenlikte bir artışı ve başarı duygusunu da teşvik edebilir.

Stratejik planlamada verimliliğin artmasının 7 yolu:

#1 İlerleme takibi

Doğru yolda olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız bu çok önemlidir. İhtiyaç duyulan ve tamamlanan tüm eylem adımlarının izlenebileceği bir ilerleme takibi panosu geliştirerek çok önemlidir.

Bu şekilde üretkenlik ölçülebilir ve yolda kalmak için herhangi bir değişiklik yapılabilir.

Bu size bir ekip üyesinin bir faaliyeti tamamlaması için ne kadar zaman aldığına dair bir karşılaştırma ölçütü verecektir.

#2 Çalışanların katılımı

Çalışanları stratejik planın geliştirilmesine dahil eden liderler, uygulama ve başarıda daha başarılıdır. Günlük operasyonlarda yer alan çalışanlar, neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair benzersiz bir görüşe sahiptir. Onları sürece dahil ettiğimizde, plana daha fazla katılım ve sahiplenme eğilimi olur. Bu, üretkenlikte ve çalışan memnuniyetinde artışa neden olur.

#3 Zaman yönetimi

Bir plana sahip olmak, sizin ve ekibinizin zaman yönetimini iyileştirmek için çok önemlidir. Önemli görevler etrafında etkinliklerin planlanmasına yardımcı olur ve başarınız için çok önemlidir.

Zamanınızı nasıl kullandığınızın daha fazla farkına vardığınızda, hedeflerinizi organize etmek, öncelik vermek ve başarmak için bir kaynak olacaktır.

#4 Güçlü ve zayıf yönleri belirleme

Şirketinizin ve ekibinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemeye başlamak, iyileştirme alanlarının belirlenmesine yardımcı olacaktır. Öz analiz ve öz farkındalık bu noktada kritiktir. Amaç, çözümlere odaklanmaktır.

#5 Pratik bir iş ve iş gücü yaratmak

Stratejik planlama sürecinin sonunda, siz ve ekibiniz ne yapmanız gerektiği ve nereye gideceğiniz konusunda net bir yönlendirmeye sahip olmalısınız. Basitçe, ekibinizle etkileşim ve iletişim süreci, başarılı olma olasılığını artırmanıza yardımcı olur.

#6 Hesap verebilirlik anlayışı

Deneyimlerime göre, ekibimi sürece dahil etmek, üyelerin çoğunda hesap verebilirlik duygusu uyandırdı. Bu aynı zamanda doğrudan üretkenlikte bir artışa yol açtı ve ekibimizi olumlu bir çalışma ortamı yaratarak çok daha yakın hale getirdi.

Sürece katkıda bulunmaları veya planın amaç ve hedeflerinden haberdar olup olmadıkları önemli değildi. Ekip üyelerim, hedeflerimize bir ekip olarak ulaşmamıza yardımcı olmak için daha motive ve üretkendi.

#7 Kişisel memnuniyet

Ne zaman bir zafer elde ederseniz veya bir aktivite listesini tamamlarsanız, size bir başarı hissi verir. Sadece görevleri tek tek bitirmek size güveninizi artırabilir.

Yönetici koçluk yapan müşterilerime ve arkadaşlarıma bir serinin bir ile başladığını söylerim.

Yapılacaklar Listenizdeki bir galibiyet, bir kutunun işaretli olması, size hepimizin ihtiyaç duyduğu başarı duygusunu ve kişisel memnuniyeti verir.

Gerçek şu ki, hiçbir şey asla mükemmel değildir!

Günde sadece 24 saat ile, başarılı olmak ve hayatın üzerimize koyduğu stresi azaltmak istiyorsak daha etkili ve verimli çalışmayı öğrenmeliyiz.

Stratejik planlama sizi ilerlemeye itecektir. Çünkü bazen bir görevi tamamlayıp bir başkasına geçmek daha iyidir. Mükemmel çok uzun sürüyor!

İhtiyaç olursa, her zaman ona geri dönebilir ve daha sonra iyileştirebilirsiniz.

Gerçek şu ki, modern dünyamızda Sadelik, Hız ve Verimlilik kuralları!

Sonuç olarak stratejik planlama üretkenliği artırır. Çünkü aynı zamanda bir kişinin işler bittiğinde kendinden emin ve başarılı hissetmesini sağlayabilir.

Kim olduğunuz ya da ne yaptığınız hayatta gerçekten bir fark yaratmaz. Stratejik bir plan geliştirerek başarıya giden oyun planınızla yolunuzda olacaksınız!

business2community

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin