Sürdürülebilirlik: Yenilenebilir gıda hareketi
Çeviren: Özlem Karabulut

Eğer yediğiniz şey sizi yansıtıyorsa, o zaman büyük ölçüde fosil yakıtlardan oluşuyoruz demektir. Küresel gıda sistemi şu anda insanlığın sera gazı emisyonlarının yaklaşık üçte birinden sorumludur. Bu durum sürdürülebilirlik konusunu etkilemekte ve bu durumun miktarın yaklaşık dörtte üçü (%71) tarımsal üretimden kaynaklanmakta, geri kalanı ise gıdaların taşınması, işlenmesi, paketlenmesi, satılması, tüketilmesi ve nihayetinde imha edilmesinden kaynaklanmaktadır. İyi haber şu ki, 1990 ve 2015 yılları arasında üretim %40 artmış olsa bile gıda, çelik veya çimento üretimine kıyasla insanlığın karbon bütçesinde küçülen bir payı temsil ediyor; yani gıdanın karbon yoğunluğu düşüyor. Kötü haber ise, bu süre zarfında buna rağmen toplam emisyonların %12,5 oranında artmış olmasıdır. Sadece porsiyon kontrolü ile net sıfıra ulaşamayacağız.

Emisyonları azaltma hedefimizi sürdürürken, 2030 yılına kadar 8,5 milyar insanın yaşadığı bir gezegeni sürdürülebilir bir gıda sistemi ile beslemenin önemini sorgulamalıyız. Öncelikle, hangi yönde ilerlemeyi umduğumuzu belirlemeliyiz. Amacımız, gelişmiş ülkelerde yaygın olan et ağırlıklı beslenme tarzını (ve hayvancılığın metan emisyonlarını) tüm dünyaya yaymak mı? Yoksa fosil yakıt bazlı gübreler ve endüstriyel üretimle kalori üretimini artırmaya yönelik politikalara devam mı etmeliyiz? Yoksa asıl amaç, gezegenin taşıma kapasitesini, daha kalabalık bir dünyada dengede tutmak mı? Bu durum da diyetlerin ve değerlerin, daha az yoğun enerji ve kaynak tüketen gıda yetiştirme, işleme, paketleme ve tüketme şekillerine doğru dönüştürülmesini gerektirir.

BFY Capital’in yönetici ortağı Gigi Lee Chang, “Sürdürülebilirliğin bir tanımı tükenmekten kaçınmaktır, bu yüzden belki de yenilenebilir veya rejeneratif gibi farklı bir kelime düşünmeliyiz” diyerek ifade ediyor. “Çünkü dünyayı o kadar çok tükettik ki, sadece sürdürülebilirlik yeterli değil.” Chang’in bu sözleri, “Sürdürülebilir Gıda İnovasyonunun Geleceği” başlıklı panelin bir parçası olarak Fast Company Grill’de bu yılki SXSW konferansı sırasında dile getirildi. Aynı sahneyi paylaşan diğer konuşmacılar arasında ABD ve Kanada Tetra Pak pazarlama başkan yardımcısı Pedro Gonçalves ile Revl Fruits ve Ocean Spray’in inovasyon ekosistemi başkanı Christina Zwicky de vardı. Panelde, yetiştiricilerin, pazarlamacıların, kurucuların ve tüketicilerin sürdürülebilir – veya rejeneratif olarak adlandıralım – bir gıda sistemi oluşturmak için nasıl birlikte çalıştıkları tartışıldı.

İklim değişikliği ve gıda güvensizliğiyle başa çıkmak için gereken değişimin boyutu ve hızı düşünüldüğünde, sürdürülebilirlik için başlangıç noktası neresi olmalıdır? Zwicky’ye göre, sürdürülebilirlik için sihirli bir çözüm yoktur çünkü organik süt ürünlerinden yayılan metandan, Ocean Spray’in kızılcıkları için su veya toprak tükenmesine kadar her ürün kendi zorlukları veya dışsal etkileriyle karşı karşıyadır. “Sorunun cevabı, her sorunun ve her durumun kendine özgü olduğuna bağlı olarak değişir” diyor. Revl Fruits’in durumunda, düşük asılı meyve ambalajıyla ilgiliydi ve yeni marka, ağırlıklı olarak bitki bazlı ve geri dönüştürülebilir karton kullanarak ağır cam veya işlenmemiş plastikten uzaklaşarak ürünün ağırlığını ve nakliye emisyonlarını azalttı.

Yılda toplam 1,3 milyar ton veya kişi başına günlük 600 kaloriden fazla olan tüm gıdaların %30’unun bozulma nedeniyle çöpe atılması yaygın bir durumdur. Gonçalves, “Eğer bunun yarısını ortadan kaldırabilirsek, bu çok büyük bir adım olacaktır” diyor. Bu, temel gıda maddelerinin raf ömrünü ve dayanıklılığını artırmaktan ve aynı zamanda “bu ürünleri koruyacak teknolojiye erişimi sağlamaktan” geçiyor, diye ekliyor.

Chang, gelecekte 8 milyar insanı beslemenin iki farklı yaklaşımı olduğunu belirtti. “Bir taraf laboratuvarda üretilen, bilimsel olarak yönlendirilen bir yol izlerken, diğer taraf ise geleneksel yöntemlere geri dönüşü ifade ediyor.” İlk yaklaşım, “yetiştirilmiş et” ve “gizli sağlık” gibi girişimlerin yıllarca abartıldığı ancak sonradan risk sermayesinin sınırlı olması nedeniyle zorluklar yaşadığı bir yolu işaret ediyor. Chang, geleneksel yöntemlere dönüşü temsil eden bir örnek olarak, endüstriyel valsle öğütülmüş un yerine geleneksel taş değirmen tekniklerini tercih eden One Mighty Mill’i gösterdi. “Buğday tanelerinin neredeyse tamamını koruyabiliyorlar, bu da sadece nişastayı değil, besinleri, yağı ve lifi de korudukları anlamına geliyor,” şeklinde açıklıyor. Chang, tıpkı valsli değirmenlerin besinsel faydalarına rağmen taş değirmenlerin tercih edilmesi gibi, “sürdürülebilirlik hedeflerimiz için belki de 50 veya 60 yıl sonra laboratuvarda yetiştirilen her şeyi geri getirmenin yollarını düşüneceğiz” diye ekledi.

Zwicky, gıda üreticilerinin zımni bilgisine saygı duymanın ve onlarla iletişim kurmanın, yapılan en önemli değişiklik olduğunu vurguladı. Ocean Spray olarak, 700’den fazla çiftçi ailesinden oluşan bir kooperatif olarak, diğer şirketlere göre çiftçilerin bilgeliğine daha açık olduklarını belirtti. Zwicky, “Çiftçilerimizle geçirdiğimiz zaman inanılmazdı. Kızılcığın her parçasını kullanma konusundaki tutkularını duymak harikaydı ve bu tutkuyu gerçekten paylaşıyoruz; ürünlerimizde kızılcığın %98’ini kullanıyoruz, adını siz koyun” dedi.

Yeni girişimler veya çiftçilerle olsun, ambalajlı tüketici ürünleri şirketleri ve Tetra Pak gibi tedarikçiler, sürdürülebilirlik için uygun tekliflerin genişletilmesine yardımcı olacak markalarla akıllıca işbirliği yapma sorumluluğuna sahiptir. Gonçalves, “Ürününüzün konumlandırılması, formülasyonun test edilmesi ve korunması konusunda size yardımcı olabiliriz” dedi. “Nasıl destekleyici bir ekosistem olabileceğimizi öğreniyoruz.”

Her panelistin umduğu sürdürülebilir gıdalar nelerdi? Zwicky, Revl Fruits’in Tart Cherry’sini, tadı ve olgunluğu tam oturmuş bir meyve suyu olarak öne çıkardı. Gonçalves, gazpacho’nun nihayet ABD’de hak ettiği ilgiyi görmesini umdu ve Chang aralıklı orucu destekledi. “Ne kadar az yerseniz, o kadar az yemek istersiniz” dedi. “Yani: daha az tüketin.”

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin