Sürücüsüz arabaların kesinlikle akıllı yol altyapısına ihtiyacı var
 Otonom başka bir deyişle sürücüsüz arabalarla ilgili basın tarafından ne kadar mürekkep dökülürse dökülsün altyapıyla ilgili konsept basında yerini henüz buluyor.

 Application Resource Center tarafından yazılan bir makale, otonom arabaların yapımı sürecinde akıllı yol altyapılarının ne kadar önem taşıdığını anlatıyor.

 3M’de (endüstriyel tasarım şirketi) Gelişmiş Materyal Üreticisi olan Tammy Meehan Russell, “Hem otonom araçların hem de diğer araçların trafikte yer alması için buna uygun bir altyapı sistemi gerekir.” diyor. “Bu sistem insan odaklı işlevini yerine getirmeli.” diye de ekliyor.

 3M, yapışkan bant ve endüstriyel yapıştırıcılar konusunda daha çok bilinse de sürücüsüz araba fikrini de ileri derecede destekliyor. Bunun sebebi de kendilerinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük yol işareti üreticisi olması.

 Aynı zamanda bu firma otoyoldaki çizgilerde yansıtıcı boya kullanıyor. Hatta bu firma çok özel bir otoyol çizgisi yarattı. Bu çizgi özel bir metal ağı kullanıyor ve otonom araçlar bu çizgiler sayesinde yönlerini bulabiliyorlar.

 “Akıllı” çizgiler 3M tarafından Michigan Üniversitesi’nin Mobilite Dönüşüm Merkezi’nde test ediliyor. Şu anda burası sürücüsüz araçların test zemini konumunda.

 Dâhili sistemler çok iyi fakat…

Teknoloji uzmanları, otonom araçların en çok yerleşik donanımlarla güçlendirileceğini ve bu yüzden kendine güvenen araçlar olacağını savunuyor. Bu teknoloji yapay zekâ, makine öğrenme yeteneği, sensör ve nöral ağlar içeriyor.

Ancak Mobilite Dönüşüm Merkezi’ndeki (MDM) araştırmacılar otonom araçların diğer araçlarla birlikte altyapı ile iletişim halinde olmasının önemini vurguluyor.

MDM’nin yöneticisi Huei Peng: “Akıllı yol altyapıları hem insan sürücüleri hem de robot sürücüleri destekleyecek şekilde tasarlanmalıdır. Bizce bu kameraların, radarların ortamı nasıl gördüklerini anlamak için sistemsel bir yönteme ihtiyacımız var ve biz bu altyapıyı sürücüler için tasarlamalıyız ki güvenli bir şekilde sürüş yapsınlar.” 

MDM araştırmasının zaman dilimi, Amerika vatandaşlarının çoğunun robotlar üzerine araştırmaya, sürücüsüz araçlara merak duymaya başladıkları zamana denk geliyor. Consumer Technology Association’ın yaptığı bir ankette, Amerika vatandaşlarının %70’i otonom araçların içinde bulunduğu bir geleceğe hazır olduklarını söylüyorlar.

Kaynak: Driverless cars will definitely need smart road infrastructure

Yazan: Donal Power
Çeviren: Mert Büyüksağnak
Editör: Tuğsem Soner

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin