Takip edilmesi gereken 5 önemli dijital pazarlama KPI’ı


Yazan: Ashlee Piga

Çeviren: Şenel Soydinç

Pazarlama stratejiniz, ancak etkinliğini doğruladığınız zaman iyidir. Belirlediğiniz hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını belirleme yeteneğine sahip olmak, nelerin daha çok veya daha az kullanılması ve nelerin optimize edilmesi gerektiğini belirlemenize olanak tanır.

Temel performans göstergeleri veya KPI’lar, pazarlama stratejinizin çabalarını yansıtan sayısal değerlerdir. Ayrıca, işler yolunda gitmediğinde pivotlar yapmanıza ve optimizasyon çabalarınızdan elde edeceğiniz tüm dijital kazanımları kutlamanıza yardımcı olacak kararlar almanız için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri de verirler.

Bu KPI’ları zaman içinde izleyerek başarıya giden yolu kolaylaştırmanıza, kitlenizi daha iyi anlamanıza ve onları harekete geçiren dijital deneyimleri anlamanıza yardımcı olacak birçok içgörü ortaya çıkarılabilir.

Dijital pazarlamacıların izlemesi gereken beş KPI

Dijital Katılım

Sosyal medyanın sahip olduğu gücün hepimiz farkındayız. Değerli bir içerik üretip üretmediğinizi anlamak çok önemlidir. Geçen hafta yayınladığınız video hala ilgi görüyorken, Instagram’da kaydırmalı gönderiler (carousel) için görsel geliştirmeye neden daha fazla kaynak harcayasınız ki?

En çok etkileşimi sağlayan şey için çaba sarf etmeye kesinlikle inanıyorum. Bu nedenle bu, markanızın arzu ettiğiniz erişime sahip olmasını sağlayabilecek önemli bir KPI’dır. Markaların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, sürekli değişen dijital ortamlara ayak uydurmalarıdır. Bu nedenle kitlenizi ve hangi içeriğin en fazla görünürlüğü, eylemi ve etkileşimi sağladığını her zaman anlamak önemlidir. Tüm içeriğinizin ilgi çekici olmasını isteseniz de dijital içerik ve etkileşim hedefleri için gerçekçi beklentiler belirlemek önemlidir. %1 ile %5 arasında bir etkileşim oranı elde etmek için içeriğinizin en az %75’ini hedeflemeniz gerekir.

Tıklama oranı (CTR)

Bu yaygın olarak izlenen KPI, bağlantınıza yapılan ve gösterim oluşturan tıklamaların yüzdesidir. CTR olarak da bilinen tıklama oranları, yalnızca mesajınızı kaç kişinin gördüğünü anlamak için değil, aynı zamanda kaç kişinin harekete geçtiğini ve dijital deneyimlerini genişlettiğini anlamak için de önemlidir.

Bu metrik, çeşitli pazarlama taktikleri hakkında bilgi sağlar ve içeriğinizin kitleniz arasında nasıl bir yankı uyandırdığını ve kitlenizi harekete geçirip geçirmediğini anlamanıza yardımcı olur. Genel olarak, %1’in üzerinde bir CTR başarılıdır. Elbette optimum CTR, hedef kitle, içerik ve harekete geçirici mesaj gibi diğer faktörlere bağlıdır. Bu metriğin ortaya çıkardığı şeylerden etkilenmediyseniz, geçmiş kampanya CTR’ını incelemek, bu alanda başarıya ulaşana kadar neyin işe yaramadığını anlama ve yeni bir strateji uygulama fırsatı verir.

Dönüşüm oranı

Dönüşüm. Eylem. Tamamlama! Bu, huninizin başarılı olup olmadığına dair size bir fikir verecektir. Hemen hemen her sektöre ve her dijital pazarlama taktiğine uygulanabilir. Birinci sınıf bir müşteri yolculuğu sağladıysanız, bu KPI her zaman karşılanacaktır. Sadece kullanıcının yolculuğunuz boyunca akmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onu tamamlar.

Dönüşüm oranınız, esasen, onlara sunduğunuz eylemi gerçekleştiren kişi sayısının, ilk eylemi gerçekleştiren toplam kullanıcı sayısına bölünmesiyle elde edilen orandır. Örneğin, bir e-posta edinme kampanyası yürütüyorsanız ve kaydolmak için düğmenizi tıklayan 1.000 kişiden 100’ü e-postalarını (dönüşüm) başarıyla sağladıysa bu, dönüşüm oranınızın %10 olduğu anlamına gelir.

Bu KPI, kaç müşteri adayının dönüştürüldüğünün sonucudur. Aşağıdakiler kampanyanızın farklı yönlerine daha özel olduğundan, dönüşüm oranınız, pazarlama çabalarınızın genel olarak ne kadar başarılı olduğunu yansıtan geniş bir değerdir.

Anahtar kelime sıralaması

Anahtar kelimeler, dijital bir bağlamı ve ilgili içerik gruplarını desteklemek için tasarlanmış arama motorlarını temsil etmeye yardımcı oldukları için hala çok gündemdedir. Bu yüzden sıralama çok önemlidir. İçeriği temel anahtar kelimeler ve ifadeler etrafında ne kadar çok çoğaltırsanız, organik ve tercih edilir bir konumda sıralamada yer almanız da o kadar olasıdır.

Bu aynı zamanda önemli bir KPI’dır. Çünkü sunduğunuz ürün veya hizmet için piyasada bulunan kullanıcılar tarafından başlangıçta bu şekilde görülürsünüz. Web sayfanızın olmasını istediğiniz konumda olup olmadığını belirlemek, anahtar kelimelerinizi, sayfa içeriğinizi, başlık etiketlerinizi vb. optimize ederek daha fazla potansiyel müşteri tarafından görülmenizi sağlar. Özellikle belirli kanallar ve sektörler için oluşturulan içerik konusunda konu ile alakalı kalmak çok önemlidir. Daha sonra ek içerik geliştirme süresinden tasarruf etmek için bu araştırmayı her zaman önceden yaptığınızdan emin olun.

Müşteri edinme maliyeti (CAC)

Dijital yolculuk sırasında izlenmesi gereken bir başka yararlı metrik de dönüşüm hunisinin sonunu merkeze alan bir metriktir. Bu KPI, bir kullanıcıyı müşteriye dönüştürmek için harcanan toplam tutarın maliyetini belirler ve çoğu zaman ücretli reklam analizinde kullanılan bir ölçümdür. Oldukça basit bir şekilde, CAC’niz toplam pazarlama yatırımını edinilen müşteri sayısına bölerek hesaplanır.

Bu dijital pazarlama metriği e-ticaret, perakende ve B2B organizasyonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Üstelik çoğu zaman, bir kampanyanın gelir getirici müşteri kazanımı sağlamada ne kadar etkili olduğuna karar verirken en önemli istatistiktir. Bu yüzdeyi elde etmek, gelecekte bütçeyi daha verimli hale getirmek için çok önemlidir ve kaynaklarınızı nerede artırmanız veya azaltmanız gerektiğini görmenizi sağlar. Dijital pazarlama kampanyalarınız genelinde CAC’i izlemek, reklamcılık çabalarınızın, edindiğiniz müşterilere kıyasla ölçeğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Neticede, net iş hedefleri belirlemek, bu yolda ilerlemeyi ölçmek ve ayarlamak, markanızı tam olarak istediğiniz alana yerleştirecektir. Bu beş önemli dijital pazarlama metriği, sizi sürdürülebilir içerik geliştirme ve yayınlama yolunda doğru yolda tutacaktır. Dijital ilerlemenizi tutarlı bir şekilde ölçmek, işletmeniz için belirlediğiniz her hedefe ulaşmak için gerçekçi bir yoldur. İdeal KPI’larınızı elde etmek için gerektiğinde müdahale etmek, güncel kalmak ve hedef kitlenizin aradığı içerik ve deneyimleri sunmak için pazarlama stratejinizi optimize etmenin güven verici bir yoludur. Hedef belirlemek ve karşılaştırmalar oluşturmak önemli olsa da içeriğinizle eğlenmeyi unutmayın.

Kaynak: www.forbes.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin