Takip edilmesi gereken etkinlik trendleri


Yazan: Jeff Charles

Çeviren: Tomris Naz Evrandir

Etkinlikler, küçük işletmeler için her zaman önemli bir etmen. İster etkinlik işinde olun, ister sadece etkinliklere katılan biri olun, belli bir noktada işinizi büyütmenize yardımcı olmak için bir etkinliğe katkı sağlamış olabilirsiniz. 

Etkinliklerdeki değişimi yönlendirmede en büyük faktörlerden biri, canlı deneyimleri artırmak için tasarlanan teknolojilerin sayısının artması. Teknoloji ve etkinlikleri entegre etmeye şüpheyle yaklaşanlar hala var olsa da, etkinlik planlamacıların %88’i, etkinlikleri artırmak için tasarlanan uygulamaların katılımcıların memnuniyetini artırdığını söylüyor.

Sektördeki değişiklikler söz konusu olduğunda göze çarpan birkaç şey var. Kyazoonga’nın kurucusu ve CEO’su olan Neetu Bhatia; kağıt kullanımından mobile geçişin, etkinlik ve biletleme endüstrilerini değiştirecek başlıca eğilimlerden olduğunu söylüyor. Bhatia ve diğer küçük işletme sahipleri, bir inovasyon dalgası ve bazı önemli trendlerle beraber 2017’de etkinliklerin nasıl olacağını belirliyorlar. Aşağıda bahsedilenler önümüzdeki yıl yakından izlemeye değecek trendlerden bazıları. 

Veri Analizi

Etkinlik pazarlamacıları, etkinlikleri tüketicilerle ilgili veri analizi yapmak için kullanacaklar. Aynı zamanda pazarlamacıların %83’ü etkinliklerin arkasındaki amacın karlarını artırmak olduğunu söylüyor. Karları artırmak için ise teknolojiyi kullanarak bu etkinliklere giden insanlar hakkında bilgi toplayacak ve gelecekteki davranışlarını tahmin etmeye çalışacaklar.

Bhatia, etkinliklere erişimin genellikle bir toplum egzersizi olduğu gerçeğini düşünerek, bu etkinlikler için derin sosyal medya entegrasyonu kullandıklarını söylüyor. Tüm bunlar kullanıcıların sorunsuz bir deneyim yaşamasına yardımcı olurken aynı zamanda artan katılım ve katılımla beraber bir gelir artışının da sağlandığını belirtiyor. Teknoloji ile sağlanan tahmini analiz, sayısız şirketin maliyet hatalarını engelliyor ve büyümelerine yardımcı oluyor. Hedef yaklaşımlarında da yapılacak hataların önüne geçiyor. Katılımcıların verilerini takip edip, katılacakları etkinlikleri onların davranış analizlerine göre hazırlayarak etkinlik endüstrisine büyük bir kazanç sağlayabiliriz. 

Müşteri Sadakatini Kazanmak için Etkinlikler

Bir EMI anketi, şirketlerin %48’inin herhangi bir etkinlikten sonra yaklaşık 3.1 ile 5.1 arasında bir yatırım getirisi elde ettiklerini ortaya koydu. Bu ankete göre 2017’de daha fazla şirketin etkinliklere yatırım yapmasını bekleyebiliriz. Red Bull gibi endüstrinin önde gelen isimleri yıllardır bu tür etkinlikler düzenliyor.

Örneğin, dünyanın dört bir yanında düzenlenen Flutag etkinlikleri; katılımcılar, kenti yaptıkları uçaklarla suyun üzerinde belirli bir mesafede ilerlemeye çalışıyorlar. Bu etkinliği izlemek için on binlerce insan toplanıyor. Etkinliğin kendisinin Red Bull markası ile pek bir ilgisi yok ancak etkinlik bir fenomen haline geldi ve medyanın ilgisini çekerek müşteriye yeni bir ürün tanıtmak için mükemmel bir yer oldu.   

2017’de benzer bir strateji uygulamak isteyen markalar, markanın endüstrisi ile doğrudan ilgili olamasa bile benzersiz deneyimler sunan yaratıcı etkinliklere odaklanmalı. Tüketici sayısının artması markalardan orijinallik beklentisini artırır, bu yüzden bu tür etkinlikler potansiyel müşterilerle şeffaf ilişkiler kurmanın harika bir yolu.

 Etkinlik Teknolojisinde Büyüme Devam Ediyor

Etkinlik profesyonelleri için mevcut teknolojilerin sayısı her geçen gün heyecan verici gelişmelerle birlikte artıyor. Bu çözümlerin bir çoğu yenilikçi girişimler ve daha küçük markalar tarafından oluşturulurken, büyük oyuncular etkinlik endüstrisi için daha kapsamlı çözüm sunmak amacıyla bu yolu benimsiyorlar. Bhatia, etkinlik teknolojisinin, veri odaklı çözümleri entegre etmeye nasıl yardımcı olduğunu açıklıyor: “Katılımcıların iç mekan deneyimlerini artırmak için çevrimiçi zamanlarında gelen bildirimleri kullanıyoruz. Böylece deneyimlerine ve davranışlarına dayalı olarak satın alımlarının artmasına yardımcı oluyoruz.”

Etkinlik tecrübelerini yükseltmek için yeni teknolojileri kullanmak, kullanıcıların ilgisini çekmeye ve onların etkinliklere katılmak için daha istekli olmalarına yardımcı olacak.

İster etkinlik alanına hitap eden küçük bir işletmeye sahip olun, isterseniz işletmenizi ilerletmek için etkinlikleri kullanan veya endüstriyi merak eden biri olun, bunlar önümüzdeki yıl göz önünde bulundurulması gereken eğilimler olacak. Spor etkinlikleri, ticaret fuarları ve daha küçük yerel deneyimler gibi çeşitli etkinliklerin nasıl gerçekleştirildiğini izlediğinizden emin olun. Her biri işletmeniz için daha büyük çözümler geliştirecek; yeni ortaklıklar veya gelir fırsatları sağlayacak.

Kaynak : smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin