Teflon muyuz, sünger mi?


Yazan: Canberk Kurşunluoğlu

Pazarlama Zirvesi 16’da “Teflon muyuz? Sünger miyiz?” oturumunda, 1.618 Ad Works ajans başkanı Sefa Karahan kişinin ve toplumun kendi ile yolculuğu, 3 farklı toplum değişimi ve Bilgi toplumunda oluşan Sünger,Teflon,Kauçuk grupları ve özellikleri hakkında konuştu.

Kişinin ve Toplumun Kendi ile Yolculuğu

Sefa Karahan konuşmasına Alvin Toffler’ın öne sürdüğü toplumun 3 evresini anlatarak başladı. Toplumların ilk olarak topraktan verim alarak hayatını devam ettirdiğini, buna da tarım toplumu adı verildiğini,  daha sonra insanların ihtiyaçlarının çoğalmasıyla birlikte daha fazla çalışmasıyla ve bilimin gelişmesiyle, buhar makineleri ve elektrikle sanayi toplumunun oluştuğunu, ardından da hızlı bir gelişmeyle bilgi toplumunun ortaya çıktığını anlattı ve şu örneği verdi: “O zamanlar 30 ton ağırlığındaki bilgisayarın yaptığı işin 100 katını şu an cebimizdeki telefonlar yapıyor. Bilgi toplumu bizim bunlara ulaşmamızı sağladı. Bilgi toplumu bize Fikr-i Sermaye’yi hediye etti. İyi bir fikri olan, fikrini güzel bir şekilde sonuca ulaştırabiliyordu. Yaratıcı fikir artık kurşundan daha hızlı gidiyor.” Karahan, bilgi toplumunda insanların arasındaki yakınlaşmanın neredeyse ortadan kalkacak seviyeye geldiğini, insanların sosyal medya ve dijital medya yüzünden birbirleriyle görüşmez hale geldiğini ve şu an çocukların onar kişilik gruplar halinde çevrimiçi bilgisayar oyunu oynadıklarında o kişilerle kendilerini görüşmüş sandıklarını belirtti. Ardından insanların bilgi toplumuna geçerken kafalarının biraz karıştığını ve kategorilere ayrılmaya başladıklarını ekledi. Bu kategoriler; süngerler, teflonlar, kauçuklar olarak üçe ayrılıyor.

İlk Grup Olarak Süngerler

Karahan; süngerlerin stresli, kaygılı, aceleci, sabırsız ve ufak sorunları büyütmeye eğilimli olduklarını, kendilerini kolay rahatlatamadıklarını, ani tepkiler verdiklerini, sonunu düşünmeden hareket ettiklerini dolayısıyla genellikle mutsuz olduklarını ve duyduklarının etkisi altında kalmaya yatkın olduklarını söyledi. Karahan bu kişilik tipi üzerine Turgut Özal’ı örnek vererek: “Turgut Özal sünger kategorisine giren bir insan tipidir. Konuşmaları, duygusallığı ve birçok özelliği bunu doğrular niteliktedir.” dedi.

İkinci Grup Teflonlar

Karahan; teflonların süngerlere oranla daha güçlü olmakla beraber karşısındakini çok fazla düşünmeyen, işledikleri suçlardan etkilenmeyen, empati geliştiremeyen dolayısıyla genellikle stres yaşamayan, mantık odaklı insanlar olmakla beraber  stratejist ve planlı olduklarından bahsetti. Örnek olarak Süleyman Demirel’i ekledi.

Peki, siz hangisisiniz? İkisi de değil misiniz?

Olunması Gereken Grup Kauçuklar!

Kauçukların ruh yapıları sağlamdır, uyumludurlar, esnek bir zihin yapıları vardır, stres ve olumsuzlukları içlerine almazlar, stres ve sorun çözmede beceriklidirler, duruma göre esnerler ve kendilerine zarar vermezler. Karahan olunması gereken insan tipi kauçukları böyle anlattı. Ayrıca bütün bu gruplar hakkında şöyle bir örnek verdi: “Steve Jobs kariyerine ilk başladığı dönemlerde bir süngerdi. Çok sinirli çok saldırgan, hemen duygusallaşabilen bir insandı. İlk işinden kovulduğunda otoparkta oturup ağlaması buna bir örnek olarak verilebilir. Ayrıca okul yıllarında sistemi reddedip Hindistan’a gitmesi de bunu gösterir. Daha sonra kendi şirketi Next’i kurduğu zaman daha iyisini yapabileceğine inandığı zamandır. Apple’dan gönderildikten sonra daha agresif bir yapıya dönüsüyor ve işlerini bu şekilde devam ettiriyor. Apple zamanı kazanmış olduğu milyonları Next’te kaybetmeye başlıyor çünkü Teflon modelinin özellikleri artık Jobs üstünde baskınlaşmaya başlıyor. Daha sonra hayat ona kauçuk olması gerektiğini anlatıyor. Son dönemindeki Iphone ve Ipadleri bu dönemde ortaya çıkartıyor. Bu dönemde daha içe dönük ve insanlara yönelik çalışmaya başlıyor.”

İdeal Tip “Kauçuk” Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Kauçuk olmak için yapılması gerekenlere gelecek olursak, bulunduğun yerde veya kendi işinde yükselmek için sadeleşmek ve yüklerinden kurtulmak en büyük fayda sağlayacak noktalardan biri gibi gözüküyor. Basitliğin basit olmadığını unutmamak lazım. Karahan, basitlik konusunda Googleın yıllarca aynı logoyu kullanmasını ve sadece küçük revizeler yapmış olmasını örnek  gösterdi. Önemli olan diğer konulardan biri ise stres yönetimi ve irade. İnandığınız her ne varsa üst üste koyarak bir duvar inşa edebilirsiniz, bunu yaparken samimi ve iyi niyetli olmak son derece önemli. Çok kişiyle değil az öz ve inan insanlarla olmanız size her zaman artı değer sağlar. “Less is more.”Yani az çoktur felsefesini de unutmamak lazım. Sürekli gelişim sizin için en önemli şeydir ve unutmamak gerekir ki eskimeyen tek şey beyindir, sürekli gelişmeye hazırdır. Yeter ki siz isteyin!

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin