Tek ürün satmanın artıları ve eksileri


Yazan: Danny Wong

Çeviren: Atakan Gürbüz

Yeni başlayanların çoğu, şirketi batırabilecek kötü ürünleri piyasaya sürmediklerinden veya aynı şeyi yapabilecek kötü kararlar almadıklarından emin olmak da dahil olmak üzere bazı değerli dersler öğrendikten sonra genişlemeyi düşünerek küçük başlar. Bu amaca yönelik olarak, çoğu girişim, işin ilk birkaç yılı için tek ürünleri olabilecek bir seferde bir ürün geliştirmeye odaklanır.

Ancak tek bir ürün satmanın artıları ve eksileri vardır. Bazı startuplar için tek bir ürüne odaklanmak mantıklı olabilirken, diğerleri birden fazla ürün satarsa daha mutlu ve başarılı olur.

Tek ürün satmanın artıları

Odak

Gerçekten harika bir ürün yaratmaya odaklanmalısınız. Birden fazla ürün oluşturmanın, yönetmenin ve satmanın tüm dikkat dağıtıcı unsurları olmadan, ana teklifinizin en ince ayrıntılarını gerçekten bileyerek pazardaki diğerlerinden çok daha iyi hale getirirsiniz. Ayrıca, pazarlama taktiklerinize, en yüksek kaliteli kanalları seçmeye ve hızlı bir şekilde mutlu müşterilere dönüşen trafik kaynağı sağlamaya keskin bir şekilde odaklanmanıza olanak tanır.

Niş olmak

İnanılmaz derecede niş olma yeteneğine sahipsiniz ve herkese hizmet eden bir ürün oluşturmak yerine, yetersiz hizmet verilen bir pazara son derece iyi hizmet eden bir ürün oluşturabilirsiniz. Pazarın uzun kuyruğunu hedeflemek büyük başarıya yol açabilir çünkü yeterince hizmet verilmediğini hissedenlerin çoğunu kolayca yakalayabileceksiniz.

Verimli olmak

Tek bir ürüne keskin bir şekilde odaklanarak, tek bir tüketici türünü hedefleyerek, çabalarınızı birden çok kanala bölmek yerine ürününüzü hızla geliştirebilirsiniz. Aslında, müşterinizi gerçekten tanıyarak değişen ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı hale gelirsiniz. Aynı zamanda, bu ihtiyaçları karşılamak için ürün teklifinizi yineleyecek kadar çevik olursunuz.

Tek ürün satmanın eksileri

Çapraz satış yok

Yalnızca bir ürününüz olduğunda, mevcut müşteri tabanınıza ücretsiz ürünler satarak gelirinizi katlayamazsınız. Bunu yapmak, şirketinizin yaşam boyu değerini ve ortalama sipariş boyutunu artırır, nakit akışını iyileştirir ve pazarlama bütçenizi artırır.

Bir ürün satan şirketler, aynı ürünün birden fazla kopyasından fazlasını kolayca satamazlar. Bazı akıllı işletmeler, çapraz satış yapmak ve geliri paylaşmak için ücretsiz ürünler satan diğer şirketlerle ortak olsa da, bu zor bir ilişkidir ve bu ürünleri kendiniz satarsanız elde edebileceğinizden daha fazla gelir sağlamaz.

Daha az iadeli müşteri

İnsanlar sadece aynı şeye çok ihtiyaç duyarlar. Ürün teklifinizi sürekli olarak yenilemedikçe ve güncellemedikçe, öncekinden büyük ölçüde farklı ve daha iyi hale getirmedikçe, müşterileri geri dönmeye teşvik etmek zor olacaktır. Bu, müşterilerinizden elde edebileceğiniz geliri sınırlayacaktır.

Daha az pazarlama fırsatı

Kesinlikle tek bir ürün satabilir ve 1 milyon doların üzerinde bir şirket yöneterek rahatça yaşayabilirken, müşterilerinize pazarlama fırsatları bulmak biraz zor. Nişinizi etkili bir şekilde hedeflemek için dokunabileceğiniz çok sayıda kaliteli kanal vardır. Pazar kapasitenizin tamamına ulaşmak için, maliyetli ve verimsiz olan daha genel pazarlama taktiklerini uygulamanız gerekir.

Şirketinizin kaç ürün satması gerektiğine ilişkin tercihiniz nedir? Tek bir harika ürün yapmaya odaklanmış olsaydınız daha iyisini yapar mıydınız? Yoksa birkaç farklı ürün satmaktan çok daha fazla fayda sağlayabilir misiniz?

www.readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin