The Humane Ai Pin: telefonların yerini alabilecek mi?Yazar: Paayal Zaveri
Çeviren: Sena Can

The Humane Ai Pin,16 kasımda satışa çıkıyor. Hemde oldukça iddialı. Akıllı telefonların yerini almayı planlıyor. Peki nedir bu Humane Ai pin?

Eski Apple tasarım ve mühendislik ekibi Imran Chaudhri ve Bethany Bongiorno tarafından kurulan girişim Humane, uzun zamandır beklenen Ai Pin’i resmi olarak piyasaya sürdü ve yeni ortaya çıkan yapay zeka donanımı alanına çarpıcı bir giriş yaptı.

Humane Ai Pin’in sonunda bir akıllı telefonun yerini alması amaçlanıyor. Cihaz çok küçük ve hafif. Kıyafetinize takıyorsunuz. Kamera, mikrofon gibi bir sürü özelliği var. En ilginç özelliğine gelecek olursak cihazın bilgileri avucunuzun içinde veya diğer yüzeylerde görüntülemek için bir projektörü var. Mesajlaşabiliyorsunuz, telefonla konuşabiliyorsunuz. Ürünün kulaklığı henüz yok. Sesi dışarı verirse toplum içinde telefonda konuşmamız çok zor olur diye düşünüyorum fakat buna bir çözüm düşünmüşlerdir mutlaka.

Abonelik planı kendi telefon numarasıyla birlikte gelecek ve bir telefonla eşleştirilmesine gerek yok. Cihaz ekransız ve insanlar ses, dokunmatik yüzey, jest veya nesneleri tutarak cihazla etkileşime girecek.

Cihaza pin kartı takmanıza gerek yok, aylık abonelik sistemiyle çalışıyor. Abonelik planı kendi telefon numarasıyla birlikte gelecek ve bir telefonla eşleştirilmesine gerek yok. Aylık 24 dolar (abonelik fiyatı aylık yaklaşık: 686 TL) olacakmış. 699 dolara da (satış fiyatı yaklaşık: 20.000 TL -vergiler dahil değil-) satın alabileceksiniz. Cihaz ekransız ve insanlar ses, dokunmatik yüzey, jest veya nesneleri tutarak cihazla etkileşime girecek. Şirket ayrıca telefon hizmeti için T-Mobile ve yapay zeka teknolojisi için Microsoft ve OpenAI ile ortaklık kuracağını da söyledi.

Detaylı izlemek isterseniz aşağıdaki videodan bu cihazın bütün özelliklerini, nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz.

Humane’nin CEO’su Bongiorno, Perşembe günü Bloomberg TV’de verdiği bir röportajda, “Aldığınız teknoloji için, onu yaklaşılabilir ve erişilebilir olduğunu düşündüğümüz bir seviyede fiyatlandırma konusunda kendimize yüksek bir çıta belirledik” dedi. “Maliyeti düşürme konusunda zaman içinde her zaman iyileştirmeler olacaktır.”

Teknoloji ve yapay zeka meraklıları, karı koca kurucu ortaklar Chaudhri ve Bongiorno’nun 2018’de şirketi kurmasının ardından Humane’i yakından izledi. Bazı önemli istisnalar dışında çalışmalarının çoğunu gizli tuttu. Nisan ayında Chaudhri, bir TED Konuşmasında cihazın bir demosunu verdi. Bu TED konuşmasında Humane kurucularından Imran Chaudhri, cihazın bazı yeteneklerini göstermişti, ancak birçok soru işareti hâlâ mevcut. O zamanlar gösterilen ve bu cihazın beklenen yetenekleri arasında aşağıdakiler de yer alıyordu:

  • Aynı zamanda Humane’in kurucusu ve Chaudri’nin eşi olan Bethany Bongiorno’dan gelen telefon aramasını bir tuşa basmadan yanıtlamıştı, bu da bize cihazın her şeyi sesle kontrol edebilme yeteneği olduğunu gösteriyor. (Fakat Siri gibi bir şeyden bahsetmiyoruz.)
  • İngilizce’den Fransızca’ya çeviri yapma yeteneği, (dil belirtmeksizin)
  • Akıllı telefonla eşleşmeye gerek kalmadan e-posta, etkinlik ve mesajları kontrol etme yeteneği.

Eylül ayında bu rozet, Paris Moda Haftası’nda Naomi Campbell’ın da aralarında bulunduğu modelleri süsledi.

Chaudhri, Apple’da 20 yıl geçirdi ve iPhone’un ana ekranının tasarımına öncülük etti. Bongiorno, iPhone, iPad ve daha sonra Mac dahil olmak üzere ürünler için yazılım geliştirme lideriydi ve iPad’in kurucu ekibinin bir parçasıydı. Chaudhri ve Bongiorno ayrıca, daha önce Cupertino, California şirketinde kıdemli mühendislik direktörü olan baş teknoloji sorumlusu Patrick Gates de dahil olmak üzere diğer eski Apple çalışanlarını da ekibe dahil etti.

Chaudhri ve Bongiorno yaptıkları açıklamada, “Ai Pin, yapay zekayı günlük yaşamın dokusuna entegre etme, insanlığımızı gölgede bırakmadan yeteneklerimizi geliştirme vizyonumuzun vücut bulmuş halidir” dedi.

Humane bugüne kadar 230 milyon dolar topladı. En son finansman turu Mart ayında 100 milyon dolarlık C Serisiydi. Şirketin yüksek profilli destekçileri arasında Microsoft, OpenAI kurucu ortağı Sam Altman ve Tiger Global Management yer alıyor.

Bu cihaz telefon değil. Zaten cihaz o kadar yeni tanıtıldı ki genel bir adı yok. Yani mesela Iphone’ların genel adı telefon, Ipad’inki tablet vs. Humane’den bahsederken her yerde cihaz yazıyor çünkü genel bir adı yok. Belkide genel adı Humane olur rakipleri çıksa bile kim bilir. Bazı insanlar telefonun yerini asla alamayacağı hakkında bloglar yazmış, bence teknolojinin nereye gittiğini kestirmek mümkün değil, Humane’de telefonun yerini alabilir neden olmasın.

Teknolojik gelişmeleri takip etmek için teknoloji bölümümüze de göz atabilirsiniz: https://www.pazarlama30.com/category/teknoloji/

Kaynaklar:

1. https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-11-09/the-humane-ai-pin-launches-its-campaign-to-replaces-phones#xj4y7vzkg

2. https://timesofindia.indiatimes.com/gadgets-news/explained-what-is-humane-ai-pin-how-it-works-and-what-it-does/articleshow/105138840.cms

3.chttps://www.youtube.com/watch?v=th3vzKTE0O8

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin