Tıklama başına ödeme (PPC) reklam ajansı nasıl başlatılır? ( neden yapmalısınız?)Yazar: Nate Nead
Çeviren: Atakan Gürbüz

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, yalnızca en niş web siteleri için nispeten belirsiz bir dijital pazarlama stratejisi olmaktan çıkıp, çevrimiçi varlığı olan hemen hemen her işletmenin pazarlama araç setinde bulunan bir araç haline geldi. Bu popülerlikten yararlanmak ve güvenilir bir kâr elde etmek istiyorsanız, kendi tıklama başına ödeme (PPC) reklam ajansınızı başlatmayı düşünmelisiniz.

Ama bunu yapmanın en iyi yolu nedir?

Bir Tıklama Başına Ödeme Reklam Ajansının Değeri

Kendi PPC reklam ajansınızı başlatmanın potansiyel getirisini açıklayarak başlayalım. Bir girişimci olacak ve kendi işinize sahip olmak, kendi programınızı belirlemek ve bağımsız kararlar almak gibi girişimciliğin tüm avantajlarından yararlanacaksınız.

Ancak şu benzersiz avantajlardan da yararlanacaksınız :

Ulaşılabilirlik: Bir PPC reklam ajansı kurmanın kolay olduğunu söylersem yalan söylemiş olurum. Başarılı olmak için çok fazla para ve zaman harcamanız gerekecek ve istediğiniz sonuçları alacağınızın garantisi yok. Ancak diğer işletme türleriyle karşılaştırıldığında, PPC ajanslarının başlaması nispeten kolaydır. Bir öğleden sonra bu reklam stratejisinin temellerini öğrenebilirsiniz ve başlamak için ofis binasına veya herhangi bir pahalı ekipmana ihtiyacınız yoktur. Başka birinin mevcut Google reklam hesabına erişmek de kolaydır (elbette onların izniyle). Diğer işletmelerle karşılaştırıldığında, başlangıç ​​maliyetleri minimumdur ve bu durum, sınırlı bir bütçeye takılıp kaldıysanız bunu ideal bir seçim haline getirir.

Potansiyel karlılık: PPC reklam kampanyaları bir dereceye kadar kendilerini çalıştırır. Bir kampanya başlatmak zaman alıcı ve zordur, denemeler biraz zaman alır. Ayrıca kampanyayı düzenli olarak izlemeniz ve analiz etmeniz gerekir. Ancak bunu göz önünde bulundurarak bile, PPC reklam yönetimi neredeyse pasif bir gelir kaynağıdır ve önemli bir çaba harcamadan ayda binlerce dolar gelir elde etmenizi sağlar.

Ölçeklenebilirlik: Pazarlama ve reklamcılığa yatırım yapmak istiyorsanız, özellikle yapay zeka kullanıyorsanız, PPC reklam ajansları son derece ölçeklenebilir. Sadece bir veya iki müşteriyle geçinebilir veya temsilcinize daha fazla insan katabilir ve nihayetinde yüzlerce müşteriyi kabul edebilirsiniz. Her şey hedeflerinize ve neyi yönetmek istediğinize bağlıdır.

Esneklik: Ayrıca, PPC reklamcılığına yaklaşımınızda esneklik için çok yer var. Yalnızca küçük işletmelere odaklanabilir veya büyük kuruluşlara hizmet etme konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Belirli bir sektöre odaklanabilir veya çok çeşitli müşterilere hitap edebilirsiniz. Ayrıca agresif bir reklam stratejisi veya daha pasif ve tutarlı bir şey benimseyebilirsiniz. Tercihleriniz ne olursa olsun, sizin için bir yol var.

Kariyer geliştirme potansiyeli: Bir PPC reklam yöneticisi olmanın da kariyeriniz için bazı faydaları vardır. Birçok yeni insanla tanışacak ve çok çeşitli farklı endüstrilere maruz kalacaksınız. Ayrıca, kullanıcı arama davranışı ve hedef kitleniz hakkında çok daha fazla şey öğreneceksiniz. İş veya pazarlama alanındaki hemen hemen her kariyer için faydalı bir deneyimdir.

Uzun vadeli planlama: PPC reklamcılığı bir heves değildir ve yakın zamanda ortadan kalkmayacaktır. Bir PPC reklam ajansına yatırım yapmak, geleceğe yatırım yapmanın bir yoludur. Yeni platformlara ve yeni endüstri trendlerine uyum sağlamaya istekli olduğunuz sürece, bundan süresiz olarak bir gelir kaynağı olarak yararlanmaya devam edebilirsiniz.

PPC Reklam Hizmetleri Sunmanın Yolları

PPC reklam ajansınızın merkezinde, PPC reklam yönetimi hizmetleri sağlamanız olacaktır. Bunları sağlamanın birkaç yolu vardır.

Kişisel egzersiz ve eğitim: Seçeneklerden biri, kendinizi eğitmek ve PPC reklamcılığının temellerini öğrenmektir. Google, Bing ve diğer platformların hepsinde takip edebileceğiniz müfredatlar ve kazanabileceğiniz sertifikalar bulunur. Tabii ki, öğrenmenin en iyi yolu deneyimle; ne kadar çalışırsanız çalışın, ilk kampanyalarınız zorlu olacak ve bunlarla başa çıkmanın doğru yolunu öğrenmek için açık fikirli olmanız gerekecek.

Dahili ekip oluşturma: Ayrıca, PPC reklamcılığında uzmanlar tutabilir veya eğitilebilir çalışanları işe alabilir ve onlara kampanyaları nasıl yöneteceklerini öğretebilirsiniz. Bu yaklaşım avantajlıdır çünkü size daha fazla esneklik sağlar, ancak aynı zamanda daha yavaş olma eğilimindedir. Mümkün olduğunca çabuk bir ajans kurmaya çalışıyorsanız, bu bir seçenek olmayabilir.

Dış kaynak kullanımı: En popüler seçeneklerden biri, PPC hizmetlerinizi dışarıdan temin etmektir. Tüm işi kendiniz yapmaya çalışmak yerine, daha fazla imkana ve daha fazla deneyime sahip başka bir PPC ajansıyla ortak olacaksınız. Müşterilerinize sizin adınıza hizmet verebilirler, müşterilerinizden aldığınız ücretten daha düşük bir ücret alarak aradaki farkı kar olarak kazanmanızı sağlarlar.

PPC Reklam Ajansı Oluşturmanın Önemli Aşamaları

PPC reklam ajansı oluşturmayı aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç aşamada ortaya çıktığını düşünmek en iyisidir.

Araştırma ve planlama: PPC reklamcılık işine nasıl gireceğinizi hayal bile edemezsiniz. Kitlenizi, rekabetinizi ve daha fazlasını araştırmak için zaman harcamanız gerekir.

Kuruluş: İş geliştirmenizin ilk aşamaları, bir marka oluşturmayı, bir web sitesi kurmayı ve pazarlama ve reklam kampanyalarınız için temel oluşturmayı içerecektir.

İlk müşterin: İlk müşterinizi kazanmak, işinizi meşrulaştıracak ve güçlendirecek önemli bir kilometre taşıdır.

Müşteri adayı oluşturma ve ölçeklendirme: Bundan sonra, olası satışlar oluşturmak ve işinizi ölçeklendirmek, nihayetinde daha fazla müşteri çekmek, kampanyaları otomatikleştirmek ve bu süreçte daha fazla para kazanmak için çalışmanız gerekecek.

İş Planı

İş planınız, işletmenizin planı olarak hizmet edecek. Kuruluşunuzun gelişimini etkileyebilecek tüm güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri analiz edeceğiniz yerdir. Aynı zamanda bir strateji oluşturma ve başarınız için bir yol çizme şansınızdır.

Dikkate alınması gereken en önemli unsurlardan bazıları şunlardır:

Hedef kitleniz: Hedef kitleniz kim? PPC reklamcılığından yararlanabilecek kişileri ve herkesi hedeflemek cezbedicidir, ancak bunu yaparsanız alaka düzeyini feda edersiniz. Genellikle bir veya birkaç belirli nişe odaklanmak ve onlara özel olarak tasarlanmış hizmetlerle hizmet vermek çok daha iyidir. Bu demografiyi iyi tanıyın, en büyük araçlarını ve en büyük zorluklarını göz önünde bulundurun ve markanızı ve mesajlarınızı bunlara mükemmel şekilde uyarlanacak şekilde optimize edin.

Fark yaratıcı faktörler: PPC reklam kampanyalarını profesyonel olarak yöneten binlerce insan var. Hizmetlerinizi farklı kılan nedir? Herhangi bir fark yaratıcı faktör yoksa, işletmeniz diğerleriyle karışacak ve potansiyel müşteriler arasında öne çıkamayacaksınız. Güzel bir web sitesi harika bir başlangıçtır, web sitenize estetik bir avantaj sağlar, ancak aynı zamanda fiyatlandırmanızı, stratejik konumunuzu, müşteri hizmetinizi ve hatta markanızın niteliklerini de düşünmeniz gerekir.

Temel zayıflıklar ve engeller:

Pek çok yeni girişimci, iş planlarını ne kadar para kazanacakları ve fikirlerinin ne kadar harika olduğu hakkında konuşarak harcıyor. Temel zayıf yönlerinizi ve yolunuza çıkan engelleri analiz ederseniz, başarı şansınız çok daha yüksek olacaktır.

İlk Müşterilerinizin Ortaya Çıkması

Daha fazla deneyim kazandıkça ve itibarınızı geliştirdikçe, PPC ajansınızın yönetimi daha kolay olacaktır. İlk müşterinizi bulmanın üstesinden gelinmesi gereken bu kadar önemli ve önemli bir zorluk olmasının bir nedeni de budur. Ağ oluşturma, agresif fiyat indirimleri ve hatta takas gibi ilk müşteriyi elde etmenin birkaç yolu vardır. Ancak ilk müşterinizi bulursanız, bu kampanyayı başarılı kılmak için elinizden gelen her şeyi yapın, böylece yeteneklerinizin kanıtı olarak hizmet edebilir.

PPC reklam ajansları, milyonlarca işletme sahibinin daha büyük bir etki yaratmasına ve en büyük rakiplerini geride bırakmasına yardımcı olma potansiyelinden memnun; aynı zamanda çok para kazanmak için harika bir yoldur. Dijital pazarlama oyununa girmek istiyorsanız veya girişimcilik içgüdülerinizi kullanarak dijital pazarlamadaki kariyerinizi geleceğe hazırlamak istiyorsanız, bu tür bir ajans başlatmak en iyi hamleniz olabilir.

https://readwrite.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin