Tiktok içerik oluşturucularını bir pazarlama aracı olarak kullanan panera bread, Z kuşağı ve Y kuşağının ilgisini çekmeye çalışıyorYazar: Julian Cannon
Çeviren: Gözde Ece Gümüşdere

Panera Bread, zamanının büyük çoğunluğunu Tik Tok’ ta harcayan Y kuşağı ve Z kuşağı kitlelerinin dikkatlerini, Tik Tok içerik oluşturucularıyla çekmek istiyor.

Bu marka bazı Tik Tok influcer’larını kullanıyor; FRDI şovu (2.2 milyon takipçi), Chris Olsen (9.9 milyon takipçi ), Halley Kate (941,000 takipçi), Rach Sullivan (2.5 milyon takipçi ), ve Janneh Konneh (68,000 takipçi) gibi. Amacı taraflar arasında henüz anlaşılmayan mali miktar ile Panera Bread’in yeni görünümünü bu kişiler aracılığıyla kısa video formatları oluşturup göstermek.

Panera’nın marka oluşturma başkan yardımcısı Drayton Martin, Panera’nın Tik Tok içerik üreticilerini kullanmasının sebebinin Z kuşağının ilgisini Instagram ve Facebook’ un eskisi kadar çekmemesi olduğunu söyledi. Sonuç olarak marka, pazarlama bütçesini bu platformlara gereğinden fazla ayırmak istemiyor.

Martin, “Özel ücretli medya yatırım stratejimiz, dikkati ve erişimi en üst düzeye çıkarmak için konuklarımızın izleme alışkanlıklarını takip ediyor “dedi. “Panera izleyicileri TikTok’ta daha fazla zaman harcıyor, bu yüzden bu platforma daha fazla dolar yatırımı yapıyoruz ve bu karışımı sürekli değerlendirip izleyicilerimizle uyum içinde kalıyoruz.”

Matin, Panera Bread’in içerik üreticileriyle çalışmak için ne kadar harcadığını söylemeyi reddetti. Pathmatics by Sensor Tower verilerine göre, marka için şu ana kadar 2023’te 8 milyon doların biraz üzerinde ve 2022’de 65 milyon doların üzerinde para harcandığı söyleniyor. Ayrıca veriler, 2022’de Tik Tok’ta 6,7 milyon dolar ve 2023’te şimdiye kadar 100.000 doların biraz altında harcama yaptığını gösterdi.

Marka ayrıca kısa süre önce sınırlı sayıda baget tarzı el çantası yaptı ve bu çantaları Şubat ayında Tik Tok uygulamasında yeni sandviçlerini tanıtmak için Janneh Konneh ve Halley Kate gibi moda ikonlarına verdi.  Dash Hudson’a göre, sonuç olarak Panera Bread’in Tik Tok hesabı analitik olarak 3,000 takipçi oranında arttı.

Yaratıcı yönetim platformu olan Grin’in pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Ali Fazal; “Bu, farklı bir alana girmek ve etkileyici sektöre yeni bir ürün yaratmak anlamına gelse bile, heyecan yaratmanın yaratıcı ama yine de otantik bir yolunu bulmanın harika bir örneği.” Dedi. “Yeni kitlelerle etkileşime geçmenin eğlenceli yollarını bulan ve geleneksel bir içerik oluşturucu kampanyasının dışına çıkan böyle markalar yatırımlarının geri dönüşünü alacaktır.”

Bunlara ek olarak Panera, dijital reklamlara ve bağlantılı TV’lere, özellikle videoyu durdurduğunuzda ortaya çıkan bir reklam birimi olan Hulu’nun duraklatma ekranına yeni görünümünü getiriyor. Ancak bu yalnızca Hulu’ya reklamlı aboneyseniz görünür. Hulu ve Disney, Digiday’in bu reklam özelliğinin maliyetiyle ilgili sorularını yanıtlamayı reddetti.

Martin, markanın neden Hulu’nun TV duraklatma ekranını kullanmak için bu yaklaşımı benimsediğini açıklarken, “İnsanların reklamları atlayabileceği veya daha sonra görüntüleyebilecekleri gibi kaçınabilecekleri birçok yöntem var.” Dedi.  “Ancak canlı izlemeyle bu, insanların orada olacağı önemli bir yer haline geliyor ve daha çok sosyal medya için bir izleme noktası haline geliyor.”

2022’de yayınlanan GWI araştırması, Panera’nın yiyecek ve içecek seçeneklerini kişinin kişisel markasının uzantıları olarak konumlandırma hareketiyle uyumlu olarak, Z Kuşağı’nın hayattaki en belirgin önceliklerinin eski meslektaşlarından daha çok moda ve görünüm olduğunu gösterdi.

Reklam ajansı Berlin Cameron’un stratejisti Paige Raiczyk “Panera’nın ayrıntılara yaklaşımı, herkesin bağ kurabileceği mizahla serpiştirilmiş nesiller arası bir gerçeği alıyor ve onu geleneksel olmayan marka ortaklıklarına muhtaç olan çok sıcak bir platformda sunuyor. Ve onu sosyal medya başarısı için bir reçete haline getiriyor” dedi.

Fuse Create’in direktörü ve kreatif stratejisi Jacque Kostuk’a göre, markalar ve sosyal medya etkileyicileri arasındaki ortaklıklar, yaratıcıların değerleri ve ilgi alanları marka ile uyumlu olduğu sürece başarılı olabilir.

Kostuk’a göre “Her markaya evet diyen influcer’ları istemezsiniz çünkü onların tavsiyeleri o kadar değerli görünmeyecektir. Aynı zamanda devam eden uzun vadeli ortaklık, influcer’ın markanın derinlerine inmesine ve markanın rutininde değerini ifade etmesine olanak tanır, Panera gibi.”

Kaynak: https://digiday.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin