TikTok Reklamcılığının Değeri
TikTok’un büyümesi olağanüstü oldu. Sadece 4 yılda elde ettikleri kullanıcı artışı, Facebook’un neredeyse 7 yılını aldı. TikTok’ta pazarlama, markalar için olmazsa olmaz hale geliyor. Yine de TikTok için zorluğun (Facebook ve diğer tüm sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi) izleyici çekmekten, onu sürdürülebilir bir iş haline getirmek için yeterli reklamvereni TikTok’a geçiş yapmak olduğunu görebiliyoruz. Sonuçta reklam, World Wide Web’in dolaşmasını sağlar.

Wolfgang Digital tarafından derlenen bir veri setine göre, TikTok’a yapılan harcamaların yıldan yıla %800 artmasına rağmen, bunun hâlâ Meta’ya harcanan miktarın yalnızca küçük bir kısmı olduğu açık (kesin olarak %5). Reklamverenlerin benimsemesi yavaş olmuştur, ancak hızla çoğalmaktadır.

Wolfgang, reklam fırsatının tam olarak ne olduğunu görmek için TikTok’un geçen yılki performansını analiz etti.

Burada Wolfgang Digital’den Brendan Almack ve Roisin Linnie , bu analizden buldukları sonuçları tartışıyorlar.

TikTok rakiplerinden daha ucuz

İlk fırsat maliyettir. Kullanıcı artışı, reklamverenlerin benimsenmesini geride bıraktığından, TikTok’ta reklam vermek isteyenler için büyük bir maliyet verimliliği vardır. Meta (yani Facebook ve Instagram) ile karşılaştırması şu şekildedir:

TikTok Reklamcılığının Değeri

Erişim göstergesi olan CPM , TikTok’ta oldukça ucuz. Hatta Meta’da aynı sayıda kişiye ulaşmanın maliyeti 2,5 kat daha fazla.

Genellikle kullanıcının reklamı tıklayıp web sitenizi ziyaret etmesini sağlamanın maliyetinin bir göstergesi olan TBM’ye bakıldığında TikTok, TBM’lerin %30 daha ucuz olmasıyla yine değer sunuyor.

TikTok kullanıcıları daha ilgili ve platformdan ayrılma olasılıkları daha düşük

Reklamverenler, erişimin ötesinde, kullanıcıların reklamlarıyla ne kadar etkileşimde bulunduğu (onları beğenin, paylaşın, yorum yapın) konusunda takıntılıdır.

TikTok Reklamcılığının Değeri

Bu çalışmada TikTok reklamlarındaki etkileşim oranı Meta’ya göre %835 daha yüksektir. Bunun nedeni büyük olasılıkla platformdaki reklamların özgün doğasından kaynaklanmaktadır; bu reklamlar çoğu zaman reklamlara benzememektedir ve bu da kitle etkileşimi için çok daha yüksek bir fırsata yol açmaktadır.

TikTok’ta yorumları ve paylaşımları artırma şansınız çok daha yüksek ancak bu verilerin ilginç özelliklerinden biri de Meta’daki kullanıcıların bir reklamı tıklama olasılığının neredeyse üç kat daha fazla olmasıdır. Peki bu neden?

Bunun nedeninin bir kısmı TikTok reklamlarının nasıl tasarlandığıyla ilgili olabilir. TikTok reklamları, platformdaki diğer tam ekran videolar gibi göründüğünden, reklam olarak her zaman hemen fark edilemeyebilirler. Ayrıca TikTok’un 2022’de reklamverenlere yönelik sloganı şuydu: “Reklam yapmayın, TikTok yapın.”

Belki başka bir neden de TikTok algoritmasının kullanıcılara beğendikleri veya istedikleri içerikleri gösterme konusunda özellikle iyi olması ve böylece kullanıcıların uygulamadan ayrılmaya dayanamamasıdır. TikTok’un kayıp saati gerçek.

TikTok’un Satışlara Etkisi

Dolayısıyla, reklamverenler için TikTok, bir hedef kitleye ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak açısından uygun maliyetlidir ancak onları algoritmanın pençesinden uzaklaştırmak, Meta’nınkinden daha zordur.

Sonuçta reklamverenlerin bu platformlardan herhangi birini kullanmasının ana nedeni satışları artırmaktır. TikTok burada nasıl performans gösteriyor?

Reklamverenler için işlerin zorlaştığı nokta burasıdır. TikTok reklamlarının sunduğu reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS), Meta’dan %26 daha azdır, ancak yine de bir reklamverenin yatırımından 11 kat daha sağlıklı bir getiri elde edilir.

TikTok Reklamcılığının Değeri

Bununla birlikte, kullanıcıların TikTok uygulamasından ayrılma olasılıklarının nasıl daha düşük olduğunu zaten özetlemiştik (tablo 2’ye bakın), bu da doğrudan ölçüldüğünde TikTok’un satış başına maliyetinin Meta’nın yedi katı olduğu anlamına geliyor.

Ancak bu bize hikayenin tamamını anlatmıyor çünkü kullanıcıların TikTok’ta gördükleri (ancak tıklamadıkları) reklamlardan etkilendiğini biliyoruz.

Son araştırmalara göre TikTok kullanıcılarının %49’u bir işletmenin ürün veya hizmetini platformda reklamını veya incelemesini gördükten sonra satın alıyor. Etkisinin bir örneği olarak #TikTokMadeMeBuyIt’i ele alalım. Bu hashtag 6 milyardan fazla görüntülemeye sahip ve kullanıcıların satın alma konusunda etkilendikleri çok sayıda ürünü sergiliyor.

TikTok’un Satışlar Üzerindeki Etkisini Ölçmenin Yolları

Wolfgang Digital, TikTok’un satışlar üzerindeki etkisini ölçmek için alternatif yollar deniyor. İşte öğrendiklerimiz:

1. TikTok’un marka aramaları üzerinde ölçülebilir bir etkisi var. Bir vakada marka aramalarında TikTok etkinliğinin başlatılmasıyla ilişkili %10’luk bir artış ölçtüler. Bu satışlar TikTok’tan ilham almış olabilir ancak kredi Google aramaya gidecek.

2. TikTok’un mağaza içi etkisi var. Bu, bazı müşterilerin yalnızca TikTok aracılığıyla tanıtılan niş ürünleri seçmesiyle test edildi. Mağaza satışlarında %25 ile %35 arasında artış kaydedildi.

Yukarıdaki örneklerin hiçbiri mükemmel değil ve şüphesiz ölçülemez dış faktörler var, ancak TikTok’un satışları etkileme yeteneğine olan güven artıyor. Buradaki zorluk, dijital pazarlama performansını ölçmeye yönelik mevcut yöntemlerin tam etkiyi ortaya çıkarma ihtimalinin düşük olmasıdır.

TikTok Reklamcılığının Kararı Nedir?

Meta ve Google, birkaç yıldır dijital reklam harcamaları konusunda mengeneye benzer bir tutuma sahip. TikTok’un reklam ekosistemine getirdiği rekabetten daha geniş sektör faydalanacak. Sonuç olarak her platform yenilik yapmaya ve daha iyi olmaya zorlanacak.

Şu anda TikTok, reklamverenlere markalarını son derece etkileşimli bir kitlenin önüne çıkarmaları için muazzam bir değer sunuyor. Platforma daha fazla reklamveren katıldıkça durum her zaman böyle olmayacak. Burada erken benimseyen avantajı var.

Şu anda dijital pazarlamanızın etkisini Google Analytics’te son tıklamayla ilişkilendirilen satışlar aracılığıyla ölçüyorsanız, TikTok performansı sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Aslında Google dışındaki tüm kanallar sizi hayal kırıklığına uğratır. Ölçüm protokollerinizi marka aramalarını, arama paylaşımını ve mağaza içi etkiyi kapsayacak şekilde genişletmek size TikTok’un gerçek performansı hakkında önemli bir ek bağlam sağlayacaktır.

TikTok Pazarlama Uzmanı Olun

Videonun sosyal medyada bir içerik formatı olarak başarısı, onu potansiyel müşteriler ve müşterilerle bağlantı kurmak için güçlü bir araç haline getiriyor. DMI’nin sertifikalı Sosyal Medya ve Pazarlama kursu, hedef kitlenizi büyütmek ve onlarla etkileşime geçmek için TikTok, YouTube ve Instagram gibi platformların inceliklerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca sosyal araştırmayı nasıl yürüteceğinizi ve kanallar arasında tutarlı bir dijital pazarlama stratejisi tasarlayacağınızı da öğreneceksiniz.

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin