TikTok Satış Tasarısına Karşı Çıkmak İçin Yeni Reklam Kampanyası BaşlatıyorYazar: Andrew Hutchinson
Çeviren: Lara Ögü

TikTok , ABD’de önerilen ve sahibi ByteDance’i potansiyel ulusal güvenlik endişelerini gidermek için uygulamayı bir ABD şirketine satmaya zorlayacak olan satış tasarısına karşı çıkmak için elinden geleni yapıyor .TikTok’un bu cephedeki son çabası, TikTok’un ABD kullanıcılarına sağladığı faydaları sergilemeyi amaçlayan 2,1 milyon dolarlık yeni bir reklam kampanyasıdır.

Kampanya, yaklaşan seçimlerde zorlu mücadelelerle karşı karşıya kalan eyaletlere özel olarak odaklanılarak ABD’de TV’de yayınlanacak.

CNBC’nin açıkladığı gibi :

AdImpact verilerine göre şirket, savaş alanı eyaletleri olan Nevada, Montana, Wisconsin, Pensilvanya ve Ohio’da televizyon reklam alanı ayırdı. Beş eyaletin tamamı savunmasız Senato Demokratları tarafından temsil ediliyor ve bunların her biri altı yıllık bir dönem daha yarışıyor.”

Buradaki fikir, bunun, bu senatörler üzerinde, TikTok’un uygulamanın ABD’deki işletmeler için faydasını vurgulamaya yönelik daha geniş çabasını genişleten TikTok tasarısına karşı çıkmaları için daha fazla baskı oluşturacağıdır.

Her ne kadar reklamların önermesi yanıltıcı olsa da, ele alınan yasa tasarısı sonucunda TikTok’un yasaklanacağı yönündeki öneriyi güçlendiriyorlar.

Tasarıda belirtilen bu değil.

Teklife göre, yabancı rakiplerin Amerikan halkı üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişeleri hafifletmek için TikTok ABD’nin mülkiyetine zorlanacak . ABD/Çin gerilimleri birçok cephede artarken temel endişe, Çin nüfuz operasyonlarının ve daha geniş anlamda TikTok’un ÇKP ile kendi doğrudan bağlantılarına dayanarak, TikTok’un ABD seçmenlerini etkilemek için bir propaganda aracı olarak kullanılabilecek olması.

ByteDance, Çin’de içerik kontrolleri ve düzenlemeleri konusunda Çin Hükümeti ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır . Açık olmak gerekirse, bu kontroller yalnızca Çin dışında faaliyet gösteren TikTok’u kapsamıyor. Ancak yine de Çin’in diğer ülkelerdeki etki operasyonlarının geçmişi, TikTok’un da aynı hedef olabileceğini gösteriyor.

Örneğin 2022’de  Google , YouTube, Blogger ve AdSense’te “Dragonbridge” adlı Çin nüfuz programının 50.000’den fazla örneğini kesintiye uğratırken  Meta ayrıca Çin nüfuz operasyonlarının birçok örneğini tespit etti; şirket,  bunlarla bağlantılı neredeyse 5.000 Facebook profilini kaldırdı. geçen yılın üçüncü çeyreğinde böyle bir program vardı.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin