TikTok ve pazarlama? TikTok ile markanızı büyütebilirsiniz

TikTok dendiğinde aklınıza ilk danslar mı geliyor? Peki sizce TikTok bundan mı ibaret? Bu soruya cevabınız kesinlikle hayır olmalı. Gelin sizinle bugün TikTok ve pazarlama arasındaki ilişkiye yakından bakalım.

Artık daha fazla marka TikTok için zaman ayırıyor, “TikTok’un platformuyla ilgilenen markalar için bir sloganı var: “Reklam yapmayın. TikTok yapın.”

Mesela , platformda en çok takip edilen atıştırmalık markası Sour Patch Kids, 1 Nisan Şaka Günü için #SourPatchPrankFund gibi kampanyalar oluşturan yüksek profilli TikTok fenomenleri ile iş birliği yapıyor.

Genelde sosyal medya mecralarında reklamlar bize ürün fotoğrafı veya videosuyla doğrudan aktarılıyor. Fakat TikTok bunu değiştiriyor ve sizi aslında potansiyel müşterilerinizin hayatına dahil ederek ve reklamı direkt ürün tanıtımı ile değil, müşterilerinizle bağ oluşturarak yaptırıyor.

“Bu yüzden soru, TikTok’un içerik pazarlaması için iyi bir platform olup olmadığı değil. Soru, TikTok’un markanız için iyi bir platform olup olmadığıdır.”

Ancak TikTok’a katılıp katılmama konusunda düşünmeniz gereken bir soru daha var: TikTok’un kısa videolarının popülaritesi, kitlemizin içerik beklenti ve tercihlerini nasıl etkiliyor?

TikTok, özünde, Z Kuşağı dahil, izleyici zevklerinin temelden değiştiği kapsayıcı bir trendin simgesidir.

Peki bu nasıl ve ne anlama geliyor? İzleyiciler, Instagram gibi platformlara hakim olan aşırı düzenlenmiş, mükemmel resim görüntülerini giderek daha fazla reddetmeye başladı. Kullanıcılar, artık TikTok ile eşanlamlı olan (ve görünüşte algoritma tarafından ödüllendirilen) özgünlük, yaratıcılık, mizah ve perspektif gibi özellikler için can atıyor.

Fakat bu kararı alırken dikkat etmeniz ve düşünmeniz gereken şeyler var :

1. Kendinize bir yol seçin

Bu uygulamayı kullanın (müşterileriniz oradaysa) veya kullanmayın (eğer izleyiciniz esas olarak başka bir yerdeyse).Genel bir yanılgı olan: “Her yerde olmalısın” kafasından çıkın. Asıl gerçek: Yalnızca doğru yerlerde olmanız ve o yerlerde olduğunuzda iyi olmanız gerekir. – Kate Bradley Chernis, kurucu ortak ve CEO, Lately.

2. TikTok etkisini kabullenin

Kuruluşunuz bugün TikTok’ta olmasa bile yakın gelecekte olacak. Bana inanmasanız da TikTok, içerik pazarlama üzerinde şimdiden iki farklı büyük bir etkiye sahip.

Birincisi : Dijital yerliler (influencer’lar, marka hayranları ve müşteriler) eğer ürününüzü veya hizmetinizi seviyorlarsa,

İkincisi : Veya ondan nefret ediyorlarsa, bunu sosyal medyada paylaşacaklar.

3. Sadece eğlenceli videolar yapmak zorunda mısınız?

#TikTokTaughtMe hashtag’i TikTok’ta 6 milyardan fazla görüntülendi. TikTok, dans çılgınlığı ve viral seslerle tanınırken, gerçekte daha fazla marka ve içerik pazarlaması için bir kitle bulunduruyor. Sadece gençler ve genç yetişkinler için değil. İnsanların eğitici bilgiler de bulması için gidilecek bir yer haline geliyor. Bu yüzden markanız burada başarılı olmak için kesin olarak dans çılgınlığı gibi konulara başvurmak zorunda değil.

Türkiye için biraz veriler vererek devam edelim. Aylık kullanım süresi birey başına 20 saat 54 dakika TikTok için ( Ocak 2023)  ve her yıl ortalama 2 saat 6 dakika artıyor bu süre. Potansiyel olarak reklamlarınızın erişebileceği (18 Yaş ve üstü ) 29.86 milyon kullanıcısı olan TikTok, mobil uygulama ve mobil oyunlara harcanan ücret sıralamasında 1. Sırada. Bu bize pazar alanınızın ne kadar geniş olabileceğini gösteriyor.

Birkaç örnek marka vererek yazımı tamamlamak istiyorum:

1.      Gucci

Gucci, hazır giyim, çanta, ayakkabı, makyaj ve koku yapan  İtalyan lüks moda markasıdır. TikTok’ları yeni koleksiyonları tanıtmak için kısa filmlerle, giysilerin nasıl yapıldığını gösteren kamera arkası görüntülerle ve parçalarını giyen ünlü yüzlerle dolu. Daha lüks ve profesyonel içeriği paylaşıyorlar, ancak yine de platformun ünlü olduğu kısa biçimli videolara ve geçişlere uyum sağlıyorlar.

 

2.      Starbucks

Starbucks, ünlü frappe içecekleri ve mevsimlik kahve karışımlarıyla tanınan, birçok ülkede kahve zinciri olan bir markadır. Ünlü yüzler ve eğlenceli geçiş videoları ile yeni lezzetleri duyurarak TikTok’tan en iyi şekilde yararlanıyorlar. Ayrıca, komik ve ilişkilendirilebilir videolar hazırlamak için baristalar ile röportajlar yaparak ve ilgili trendleri takip ederek kahve yapma konusundaki uzun yıllara dayanan deneyimlerini sergiliyorlar.

 

3.      Oreo

Oreo, esas olarak krema dolgulu sandviç kurabiyeleri satan bir markadır. TikTok’ta, çerezleri konuşturarak, komik ve ilişkilendirilebilir videolar oluşturarak ana karakterler haline getiriyorlar. Bu şekilde, her videoda ürünlerini tanıtıyorlar ama yine de eğlenceli içerikler sağlıyorlar.

 

 

Eğer bir markanız varsa ve TikTok uygulamasını çözüp ona uyum sağlayabilirseniz, kitleniz de bu platformdaysa sizin için TikTok oldukça faydalı bir pazarlama stratejisi alanı oluşturabilir.

Kaynak :

TikTok: Time To Get Serious About Its Content Marketing Promise?

Markaların TikTok Pazarlaması Nasıl Olmalı?

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin