TikTok’ta nasıl viral olunur?


Yazan: Shubhomita Bose

Çeviren: Simge Salgıncı

Popüler görüşün aksine, TikTok’ta viral olmak için havalı hareketleri olan bir genç olmanıza gerek yok. Ancak milyonların ilgisini çekebilecek içerikler üretmek için TikTok hesabınızla yaratıcı olmanız gerekir.

TikTok videonuzun viral olmasını sağlayacak 12 ipucu

Zanaatkarlardan makyaj sanatçılarına, ev aşçılarından evcil hayvan sahiplerine kadar herkes hedef kitlelerine ulaşmak için TikTok kervanına katıldı. Platform sayesinde, bugün dünyanın her yerinden daha fazla insan viral başarı kazanıyor, buna iş için TikTok da dahil.

Ancak bu sosyal medya kanalının artan popülaritesi, rekabette ani bir sıçramaya yol açtı. Bu da diğerlerinin arasından sıyrılmak ve trend videolar üretmek için gerçekten benzersiz olmanız gerektiği anlamına gelir.

Tiktok’ta nasıl viral olacağınızı mı merak ediyorsunuz? İşte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

1- Video Uzunluğunuzu Sınırlayın

Günümüzde dijital tüketicilerin dikkat süreleri çok sınırlıdır. Tam olarak sekiz saniye… TikTok bu tüketici eğilimden başarıyla yararlandı. Platformdaki videoların ortalama izlenme süresi 15 saniye. Dolayısıyla TikTok videolarınız ne kadar kısa olursa o kadar iyidir. Platformu kullanmaya başladığınızda bu zor olabilir ancak içerik üretirken mesajınızı birkaç saniye içinde paylaşmaya çalışın.

2- İçeriği Diğer Sosyal Medya Platformlarında Tanıtın

TikTok’un büyük popülaritesi sayesinde kısa video trendi tüm sosyal medyayı etkisi altına aldı. Bugün Facebook, Instagram ve hatta YouTube kısa video içeriklerini teşvik ediyor. TikTok video içeriğinizi diğer sosyal medya kanallarında çapraz tanıtarak erişiminizi artırabilir ve viral olma şansınızı artırabilirsiniz.

3- Düzenli Paylaşım Yapın

TikTok’ta viral olmak istiyorsanız, sık sık gönderi paylaşmanız gerekir. Başarılı TikTokerlar, kaliteli video içeriği oluşturmak ve paylaşmak için bu sosyal medya platformunu sürekli olarak kullanır. Bunun nedeni TikTok algoritmasının siteye trafik getirebilecek içerik oluşturucuları tercih etmesidir.

Her saat yeni içerik yayınlamak zorunda değilsiniz. Kullanıcıların içeriğinizi bulabilmesi ve yayınladığınız yeni videoları kontrol etmek için nedenleri olması için bir program oluşturmaya çalışın.

4- En Son Trendleri Takip Edin

TikTok büyük ölçüde trend odaklı bir araçtır. Bu yüzden trendleri anlamak son derece önemlidir. TikTok algoritmasının çalışma şekli, kullanıcıların trendleri takip etmesini ve bunlardan yararlanmasını kolaylaştırır.

Nişinizdeki trend videoları görebileceğiniz TikTok’un keşfet sayfasına göz atmalısınız. Bu sayfa trend olan müzik, trend olan şarkı, trend olan ses, trend olan sesler veya trend olan yemek pişirme videolarından herhangi birini içerebilir. Böylelikle keşfet sayfası, yeni trendi tespit etmenize ve içeriğiniz için kullanmanıza yardımcı olacaktır.

5- Alakalı Hashtagler Kullanın

Hashtag’ler videoların sıralamalarını iyileştirmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, genel hashtaglerden kaçınmak ve videonuzun görünürlüğünü artırabilecek alakalı hashtagler kullanmak önemlidir. TikTok’ta nasıl viral olacağınızı çözmeye çalışıyorsanız, ayrıntılı bir hashtag analizi gündeminizin en üstünde olacaktır.

6- Etkileşimi Teşvik Edin

Diğer tüm sosyal ağ siteleri gibi TikTok da sadece içerik oluşturmak için değil, aynı zamanda etkileşim için de bir platform sağlar. Bu özellikle takipçi kazanmaya çalışırken önemlidir. Videolarınızda aldığınız yorumlara yanıt vermeye çalışın.

Etkileşimi artırmak için kullanıcıların bir yanıt videosunu ”Dikişlemesine” veya ”Düetlemesine” olanak tanıyan bir istem de sağlayabilirsiniz.

7- Diğer İçerik Üreticileri ile İşbirliği Yapın

Tabanınızı genişletmenin ve hedef kitleye ulaşmanın basit ama etkili bir yolu, mevcut popüler hesaplarla işbirliği yapmaktır. Aynı nişin parçası olan influencer’lar tarafından yayınlanan videoları beğenerek ve yorum yaparak başlayabilirsiniz. Bu popüler hesaplarla etkileşime geçin ve profilinizi güçlendirebilecek ortak içerik oluşturma fırsatlarını keşfedin.

8- Düet Özelliğinden Yararlanın

Düet özelliği, diğer kullanıcıların içeriklerine yanıt veren videolar oluşturmanıza olanak tanır. Bu video yan yana özelliği TikTok’a özgüdür. Bir içerik üreticisi olarak, özellik seçeneğini etkinleştirerek kullanıcıları videolarınıza yanıt vermeye de teşvik edebilirsiniz.

9- Hikaye Anlatımına Odaklanın

Harika videolar oluşturmak için tüm araçlara sahip olabilirsiniz ancak içeriğiniz zayıf hikaye anlatımı nedeniyle popüler olmayabilir. Anlatacak ilgi çekici bir hikayeniz olduğu sürece kullanıcılar videolarınız için geri gelmeye devam edecektir. Ve hikayeyi farklı bölümlere veya videolara ayırabilirsiniz. Örneğin zor Yoga pozlarını göstermek istiyorsanız izleyicilerinizin ilgisini çekmek için her biri yeni bir pozu yakalayan birkaç video oluşturabilirsiniz.

10- Etkileyici CTA’lar Ekleyin

Tek bir viral mucize olmak istemiyorsanız, TikTok kullanıcılarının hesabınıza geri gelmeye devam etmesini sağlamanız gerekir. Bu nedenle, izleyicileri heyecanlandırabilecek ve bir sonraki videonuzu aramalarını isteyebilecek güçlü CTA’lar eklemek önemlidir. Günlük ipuçları için beni takip edin kadar basit bir şey, izleyicilerin ilgisini çekmede oldukça etkili olabilir.

11- İçerik Yayınlamak İçin Doğru Zamanı Bulun

İçeriği doğru zamanda yayınlamak, videonuzun dikkat çekmesini sağlamanın bir başka yoludur. Peki içerik yayınlamak için doğru zaman nedir? Bu, hedef kitlenize ve TikTok’ta en aktif olarak video izledikleri zamana bağlıdır. Örneğin, daha büyük kitlenizin günlük bir işi varsa ve işten sonra TikTok kullanıyorsa, videolarınızı akşamları yayınlamaktan yararlanabilirsiniz.

Paylaşımlarınızı önceden planlamanıza yardımcı olabilecek sosyal medya planlama araçları vardır.

12- Kendi Sesinizi Kullanın

Kendi sesiniz takipçilerinizle daha yakın bir bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda akıllıcadır çünkü TikTok algoritmaları kelimeleri algılar ve bu da uygulamadaki video sıralamanızı artırabilir.

TikTok’ta ne viral olacak?

TikTok ile ilgili en iyi şey, neredeyse her iyi videonun viral olabilmesidir. Çoğu genç eğlenceli dans videoları ararken, diğer demografik gruplardaki çoğu insan uygulamayı her türlü içeriği izlemek için kullanıyor. Bu, içerik oluşturucuların ipuçlarını ve daha fazlasını paylaştığı temizlik, yemek pişirme, evcilleştirme veya boyama videolarını içerebilir.

TikTok’ta viral bir video kaç kez görüntülenir?

Bir kullanıcının videosunun TikTok’ta viral olarak kabul edilmesi için yayınlandıktan sonraki yarım saat içinde 300-500 görüntüleme alması gerekir.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin