TikTok’ta ne zaman paylaşım yapılırYazar: Flori Needle
Çeviren: Taha Erdem Çıracı

 

Bazen önemli olan TikTok’ta ne paylaştığınız değil ne zaman paylaştığınızdır.

TikTok'ta ne zaman gönderi paylaşacağına karar veren pazarlamacı

Uygulamadaki varlığınızı artırmak istiyorsanız veya uygulamadan ilk kez yararlanıyorsanız , en fazla erişimi elde etmek için hedef kitlenizin ne zaman aktif olduğunu bilmek önemlidir.

HubSpot Blog, TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi zamanı ortaya çıkarmak için 300’den fazla pazarlamacıyla anket yaptı ve sonuçlar: 

 

TikTok’ta yayınlamak için en iyi günler

TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi günler sırasıyla Cumartesi, Cuma ve Pazar’dır. En kötü günler Pazartesi ve Salı.

tiktokta ne zaman paylaşım yapılır

TikTok’ta gönderi gönderme için en iyi zamanlar

Pazarlamacıların dörtte biri, TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi zamanın 18:00-21:00, ardından 15:00-18:00 ve 12-15 olduğunu buldu.

tiktokta ne zaman paylaşım yapılır

TikTok, Gen Z kalabalığı arasında popüler olduğundan ve gündüzleri okulda olduklarından, sabah ve öğleden sonra erken saatlerde “ölü bölge” mantıklıdır.

Bu nedenle, hedef kitleniz gençleşiyorsa, bu yavaş saatlerden uzak durun ve günün ilerleyen saatlerinde gönderi paylaşmayı deneyin.

İşletmeniz için TikTok’ta gönderi göndermek için en iyi zamanı nasıl bulursunuz?

Araştırmamız, TikTok’ta paylaşım yapmak için en iyi zamanları ve günleri saptadı. Ancak bu, konumlarına ve etkinliklerine bağlı olarak hedef kitleniz için farklı olabilir.

Kitlenizin en aktif olduğu zamanı daha iyi anlamak için aşağıdaki stratejileri deneyin:

1. Kitle analizlerinizi kontrol edin.

Analitik sekmesi altında, kitleniz ve davranışları hakkında – en aktif oldukları zamanlar da dahil olmak üzere – çok sayıda veriye erişebilirsiniz.

Oraya ulaşmak için TikTok for Business hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Ardından, şu adımları izleyin:

1. Profil sayfanızın sağ üst köşesindeki hamburger menüsünü seçin.

2. Ayarlar ve gizlilik menüsünde İçerik Oluşturucu araçları’nı ve ardından Analizler’i  seçin (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi). Analitiği henüz etkinleştirmediyseniz, etkinleştirmeniz istenir.

tiktok analitiği

Görüntü Kaynağı

3. Ardından, farklı metriklere genel bakış içeren bir pano göreceksiniz. Hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Takipçiler sekmesini seçin. Buradan, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi kitle ölçümlerinizi görmelisiniz.

örnek tiktok takipçi analizi sayfası

Görüntü Kaynağı

Kitlelerinizin nerede olduğunu ve en aktif oldukları zamanı görebileceksiniz. Bu bilgiyi not edin, bulduğumuz verilerle karşılaştırın ve hedef kitlenizin varlığına uygun bir zaman çerçevesi seçin.

2. En iyi performans gösteren TikTok’larınızı kontrol edin.

En uygun gönderme zamanını bulmanın en kolay yollarından biri, geçmişte neyin işe yaradığını kontrol etmektir.

Ortalamanın üzerinde performans gösteren TikTok’larınıza bir göz atın. Haftanın ilerleyen saatlerinde mi yayınlandılar? Başlangıçta? Sabah, öğleden sonra veya akşam çekiş kazandılar mı?

İleriye dönük gönderi planınızı bilgilendirmek için bu içgörüleri kullanın.

3. Denemekten korkmayın.

Neyin en iyi sonucu verdiğini bulmak için farklı gönderme programlarını test etmenin her zaman faydalı olduğunu unutmamak önemlidir.

Örneğin, verilerimiz 18.00-21.00 arası en iyi gönderi aralığı olduğunu gösteriyor ve uygulama içi analizlerinizin kitlenizin en çok Cuma günleri aktif olduğunu gösterdiğini varsayalım. En çok etkileşimi neyin oluşturduğunu görmek için Cuma günleri farklı zamanlarda gönderi paylaşarak kendi denemenizi yapabilirsiniz.

TikTok’ta çok fazla gönderi paylaşmak mantıklı mı?

Çoğu pazarlamacı, TikTok’ta haftada 4-6 kez gönderi paylaşıyor . Ancak, birçok sosyal medya sitesinde olduğu gibi, çok fazla paylaşım yapmak ve hedef kitlenizi aşırı derecede doyurmak mümkündür.

Farklı seçenekleri denemek ve hedeflerinizle uyumlu bir strateji bulmak en iyisidir, böylece yayın yaptığınızda, hedef kitlenizin görmek istediği içeriği ve büyük ihtimalle görecekleri zamanı paylaşmış olursunuz.

Kaynakça: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin