Toplu mail gönderimi ile pazarlama


Yazan: Cemre Tuncay

E-mail pazarlamadaki önemli araçlardan biri haline geldi ama ne yazık ki çoğu kişi hala doğru yapamıyor. Çoğu zaman maillerimizi vermek istemiyoruz veya gelen mailleri spam diye siliyoruz. Oysa doğru teknikler kullanarak var olan müşterileri hizmet ve ürünler hakkında bilgilendirebilir ve sadakatlerini arttırabiliriz.

İlk yapılması gereken şey A-B testi ile gruplara ayırmak. Bundan sonra gruplara özel mailler atabilirsiniz. Böylece herkese kendi ilgi alanına göre mailler atarak, mail atılan herkesin ilgisini çekebilirsiniz. Bunu yapabilmek için ise mail atılan kişiler hakkında mail adresinden fazlasını bilmek gerekli.

En çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri zamanlama. İlk olarak yapılan araştırmalara göre mailleri yollamak için en iyi zaman, hafta içi öğlen saatleri. Maillerin açılma oranına bakıldığında ise en yüksek oran Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 10:00 ile 14:00 arasında.

Aranıza yeni katılan kişilere önem verin. Hoş geldin postaları ile onları sadık müşterilere veya katkı sağlayan gönüllülere dönüştürebilirsiniz. İlk olarak her şeyi bildiklerini varsaymadan onlara kısaca kendinizi tanıtmanız ve sonrasında da onları sitenize çekmeniz gerekiyor. Bunun için ilgi çekici görseller kullanabilirsiniz. Satış yapıyorsanız hoş geldin indirimi uygulayabilirsiniz.

Tasarım oldukça önemli. Kolay okunan yazı tiplerinden seçin ( Arial, Tahoma, Times New Roman, Helvetica vs…). Kullandığınız renkleri birbiriyle uyumlu seçin. Aynı zamanda firmanınızı da temsil edecek renkler seçin. Blok halinde yazılar kullanmak yerine alt başlıklar ile paragraflara ayırın.

Okunma oranlarını arttırmak için çok uzun yazılar yazmaktan kaçının. Birden çok konuyu aynı maille sıkıştırmak yerine tek bir konu hakkında net ve kısa yazılar yazın. Müşterilerin ilk gördüğü şeyin konu başlığı olduğunu unutmayın. Hem konuyu özetleyen bir kelime hem de bu kelime ilgi çeken bir şey olması gerekiyor. Bir çok kişi maillerini cep telefonu veya tabletlerden kontrol ediyor. Mutlaka mailinizin mobile uygun olduğundan emin olun.

Mailleri hazırlamak kadar geri dönüş almak da önemli. No reply mailler atmayın. Sizin ulaşabildiğiniz gibi müşterilerinizin de size ulaşabilmesi gerekiyor. Mailde her şeyi yazmayın, önemli olan siteye çekebilmek. Bu yüzden ilgi çekecek bir yazı yazarak, linke tıklamayı arttırmanız gerekiyor. Mailler birden çok link ekleyerek kafa karıştırmayın. İlgili kampanya linkini kullanın.

 

Kaynaklar:

https://martech.zone

https://martech.zone

http://www.revotas.com

https://useinbox.com

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin