Tüketiciyi bulunduğu yerde buluşturan 8 markaYazar: Jen Kling
Çeviren: Damla Kılıç

Costco ve Airbnb gibi markalar, tüketici ihtiyaçlarını anlamak ve bunlara yönelmek için bir tık daha derine iniyor.

İnsanlarla bulundukları yerde tanışmak sadece bir teori veya hipotez değildir; Bu tüketici merkezli düşünce tarzını benimseyen bir dizi farklı marka tarafından etkili olduğu kanıtlanmıştır. Tüketicilerin daha iyi anlaşılması, markaların işlemsel işletmelerden tüketicilerin güvendiği ve desteklediği işletmeler haline gelmesine olanak tanıyarak zaman içinde daha derin sadakat ve sürekli bağlantı sağlar.

Bugün, her şeyin tüketiciyle ilgili olduğunu söyleyen birçok marka bulunmaktadır ama bunu söylemek ve öyle olması tamamen farklı iki şeydir.

Prensip olarak kolaydır.

Bu nedenle zaten bu kadar yaygınlaşmış durumdadır. Gerçekleştiren bir eylem markası olma mücadelesi ve fırsatı, ilkeye değil uygulamaya bağlıdır. Nihayetinde, pazarlama ekosisteminde merkezi figür olarak tüketici olmadan şunu sorgulamalıyız: onlar için değilse, o zaman kimin için ?

Bir dizi farklı markayı incelerken, bu markaların stratejik vizyondan konsept geliştirmeye ve pazar aktivasyonuna nasıl geçtiğini gösteren kalıplar vardır:

  1. Tüketiciyi anlamak. Demografik veri noktaları olarak yüzeysel olarak değil, kim olduklarına dair gerçek derin bilgilere sahipler.
  2. Markanın değer önermesi hakkında net bir anlayışa sahip olmak.
  3. Marka ve tüketici arasındaki kesişimi belirlemek.
  4. Daha geniş dünyayı gözlemlemek ve ipuçlarını almak. Odayı, genel tüketici pazarını ve güncel olayları okuyun.
  5. Markanın tüketiciden inşa etmesi ve tüketiciyle bağlantı kurması için temel bir dayanak görevi görecek, yukarıdaki yapı taşlarına dayalı olarak niteliklerin tanımlanması.

Doğada görülen markalar

Başlamak için bir yer arayan veya bunun nasıl hayata geçirileceğine dair kullanım örnekleri arayan markalar için aşağıda, insanlarla tanışmak konusunda konsept kanıtı göstermiş, vahşi doğada görülen, çok kısa ve tamamen ayrıntılı olmayan bir dizi marka örneği yer almaktadır. Ürün, fiyat, yer ve promosyon genelinde nerede olduklarını. Bu kavramın evrensel olarak uygulanması amaçlandığından, kasıtlı olarak sektörleri ve izleyicileri kapsar.

En iyi sürüş deneyimini sağlamak: Target

Target, pandemi güvenliğinden zamanı kısıtlı alışveriş yapanlara veya çocuğu araba koltuğunda olan ebeveynlere kadar çeşitli tüketici davranışı odaklı nedenlerle, uygulama deneyimine ustalıkla işlenmiş sorunsuz bir kaldırım kenarı seçeneği sunma yeteneğinin kolaylık, basitlik ve kolaylık yarattığını anlıyor. Tüketici için listeden bir şeyi kontrol etmenin dopamin patlaması ; hedefin merkezi.

Drive Up teklifinin popülaritesi, siparişinize Starbucks’ın eklenmesi ve yakında piyasaya sürülecek iade özelliği dahil olmak üzere yakın zamanda genişletmelere yol açtı. Hedefin mağaza müdürü Mark Schindele’ye göre, “Karşılama seçeneklerimizi genişletme yolculuğumuz, misafirlerimizin bizden alışveriş yapmasını kolaylaştırmakla başlar.”

Nitelikler: Kolaylık, Sadelik, Kolaylık.

Konforlu eğlence sunuyor: HBO

HBO ( Amerikan Pay-TV televizyon ağı ), Pazar Korkularının fazlasıyla gerçek olduğunun farkında ve pek çok insan Pazartesi gününü endişeli bir beklentiyle Pazar gecesinden korkuyor. Bulundukları yerde insanlarla nasıl tanışırlar?

Senaryoyu çeviriyorlar. HBO, çok ihtiyaç duyulan kaçış, eğlence ve sosyal bağlantı sağlamak için The White Lotus, The Last of Us ve Succession gibi ödüllü şovlara yer vererek Pazar gününü en önemli programlama bloğu haline getiriyor.

HBO bunda o kadar başarılı oldu ki, HBO onlarca yıldır Pazar gecesi programlarının sahibi oldu. 2000’lerin başlarında bir noktada (Sex and the City, The Sopranos’u düşünün), ağ o günle o kadar eşanlamlıydı ki, kısaca bir Pazarlama sloganı vardı: “Pazar … HBO.”

İş doğrulaması, destek amaçlı etkinliklerle rekabet halindeyken bile, trend olan sosyal yapışkanlıktan hızla yükselen reytinglere kadar birçok biçimde gelir – The Last of Us, Oscar’larla rekabet halinde yayınlandığında 8,2 milyon izleyici rekoru kırdı. İzleyiciler tüm hafta boyunca bu programların yeni bir bölümünü sabırsızlıkla bekliyor ve “kaçırmayın ya da spoiler yemeyin” endişesi o kadar yüksek ki, bir takvim bloğunun nasıl kurulacağına ilişkin kodu çözen yegane yayıncılardan biri. isteğe bağlı, her zaman kullanılabilir içerik çağında.

Nitelikler: Sürükleyici, Gerçeklerden Kaçma, Sosyal, Eğlenceli.

Güvenilir kalmak: Costco

Costco, sevgili sosisli sandviç ve soda kombinasyonunun fiyatını 1,50 $’da tutmayı taahhüt etti çünkü diğer her şeyin daha pahalı hale geldiği bir zamanda, Costco, yine de uygun bir fiyata hızlı bir yemek yiyebilmeniz gerektiğine inanıyor. Küçük veya önemsiz gibi görünen şey aslında bir ifadedir.

Costco pek çok şeyle tanınır (ücretsiz örnekler) ama hepsinden önemlisi, uygun fiyatlı, düşük maliyetli fiyatlarıyla bilinir. Bu sosisli sandviçin fiyatının sabit kalacağını ilan etmekle yaptıkları şey, gelir getirici yükü, fiyatları uygun olduğu için onlarla alışveriş yapmayı seçen tüketicisine yüklemeyeceğinin gerçekten bir kabulüdür.

Geçen yaz, Costco yaklaşık %93’lük bir üye tutma oranıyla gurur duyuyordu. İnsanlarla bulundukları yerde tanışma yaklaşımları işe yarıyor gibi görünüyor.

Nitelikler: Rahatlık, Tutarlılık, Güvenilirlik.

Gizli ücret yok, sorun yok: Airbnb

Airbnb gezginleri, seyahat konaklama yerlerini rezerve ettiklerinde iyi açıklanmadığını düşündükleri ücretler yüzünden hüsrana uğradı ve toplam fiyatları beklediklerinden çok daha yüksek çıktı. Airbnb daha sonra vergi öncesi toplamınızı her zamankinden daha basit ve net bir şekilde görebilmeniz için arama algoritmasında toplam fiyata gecelik fiyata göre öncelik veren yeni bir toplam fiyat görüntüleme özelliği yayınladı.

Belirleyici eylem, tüketici haklarına uygun çözüm ve açık iletişim, Airbnb’nin insanlarla bulundukları yerde buluşma yaklaşımını pekiştiriyor.

Nitelikler: Şeffaflık, Güven, Kolaylık.

Alakasız durumlardan vazgeçme: Etsy

Etsy, herkesin her tatili kutlamadığını ve bazı tatillerin zor olabileceğini biliyor. Her kültürel an için e-postaları ve fırsatları patlatmak yerine, tüketicilere bunu anladıklarını ve ihtiyaçlarına göre uyum sağlayacaklarını gösterme çabasıyla tüketicilere Sevgililer Günü veya Anneler Günü gibi tatillerde iletişimden çıkma fırsatı sunuyorlar.

Bir kişiselleştirme biçimi olarak isteğe bağlılık, tüketicilerle bağlantı kurmanın güçlü bir yoludur ve tasarım gereği bu markanın dinlediğini doğrular.

Nitelikler: Empati, İlişki kurulabilirlik, Merhamet.

(Gerçek) anı yakalamak: Google

Google Pixel 7, basit bir insan yakınmasını aldı ve onu yaratıcı bir başyapıta dönüştürdü.

Aksi takdirde mükemmel olacak bir çekimi mahveden herhangi bir türden bir fotoğraf bombasından daha sinir bozucu bir şey olamaz. Üründe, tamamen ilişkilendirilebilir ve esprili bir reklamda sunulan, yolunuza çıkan her şeyi resminizden kaldırmanıza izin veren bir teknoloji tasarladılar.

Kampanya kreatifinde yer alan ünlülerden biri olan Doja Cat’in de belirttiği gibi, “Fotoğraflar hayatı yakalar. Tıpkı hayat gibi, resimler de bulanık olabilir. Pixel’in yeni Photo Unblur özelliği ile dağınık bir resmi temizleyebilirsiniz. Şimdi, Google ömür boyu aynı düğmeyi yaratabilseydi, bu harika olurdu. Bu gerçeği kabul etmek ve bunun etrafında inşa etmek? İnsanlarla bulundukları yerde tanışmanın anlamı budur.

Nitelikler: Mizah, İlişkilendirilebilirlik, İşlevsellik.

TikTok’u Ayarlama: Chipotle

Fajita Quesadilla burada ve bunun nedeni, Chipotle’ın tüketicilerini TikTok’ta dinlemesi, sosyal açıdan ileriye dönük markanın çekirdek kitlelerinden biriyle bağlantı kurmayı en iyi bulduğu yer burası. Gizli bir menü korsanlığı olarak başlayan şey, fikri ateşleyen iki yaratıcının sayesinde uygun bir menü sunumuna dönüştü.

Chipotle menü saldırıları, TikTok’ta beş milyar kez görüntülendi ve bu veri noktasını göz ardı etmek yerine Chipotle izleyicileriyle bağlantı kurma ve onlarla bulundukları yerde buluşma fırsatını en üst düzeye çıkardı.

Nitelikler: Eğlenceli, Oyuncu, Somut.

Güvenli alanlar yaratmak: Pinterest

Pinterest, insanların sosyal medyanın zehirli ve zararlı doğası karşısında ne kadar tükenmiş ve perişan halde olduğunun derinden farkındadır. Platformları teknik olarak sosyal olsa da, pozitiflik, ilham ve katılım için güvenli bir alan sunan daha anti-sosyal medyadır.

Marka, ürünlerine güvenlik özellikleri yerleştirdi, bir İçerik Oluşturucu Kodu oluşturdu ve sektörde daha fazla sosyal medya güvenliğini savunan bir iletişim platformu ve kampanyası oluşturdu. Kısa süre önce platformlarında gençleri korumaya yönelik yeni bir dizi özellik başlattılar ve şunları kaydettiler: “Gençler bize Pinterest’e yargılanma korkusu olmadan geleceklerini planlamak ve tezahür ettirmek için geldiklerini söylediler. Bu deneyimi platformda korumanın önemli olduğuna inanıyoruz. Buna güvenlik de dahildir çünkü kendinizi güvende hissetmiyorsanız ilham almanız imkansızdır.”

Pinterest daha fazla internet güvenliği için çalışmaya devam ettikçe tüketicilerin kendilerini güvende hissetmeleri, görülmeleri ve ilham almaları için ne gerektiğini anlamaya devam ediyor.

Nitelikler: Rahatlık, Sığınak, Koruma.

Bütün yollar tüketiciye çıkar

İster yolculuk haritalama, ister ürün geliştirme, mesajlaşma veya pazarlama ekosisteminde tüketici merkezliliği aşılamanın sayısız yolu olsun, insanlarla bulundukları yerde buluşarak liderlik ettiğinizde işletmenizin ve markanızın tüm yönlerinde yükselen bir dalga olacaktır. Başarının anahtarı, gerçekten tüketici odaklı bir çözümle hem stratejide hem de uygulamada kesin ve odaklanmış olmaktır.

 

Kaynak : www.adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin