Türkiye Küresel İnovasyon Endeksi’nde 50’nci sıraya geriledi
Türkiye Küresel İnovasyon Endeksi’nde, geçen yıla göre yedi basamak gerileyerek 126 ülke içerisinden 50’nci sıraya yerleşti. Ajans Press’in Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO), Cornell Üniversitesi ve INSEAD işbirliği verilerinin yanısıra medya yansımalarından da derlediği bilgilere göre geçen yıl 127 ülke arasında 43’üncü olan Türkiye’nin bu yıl 7 basamak gerileyerek 126 ülke arasından 50’nci sıraya yerleştiği saptandı. Böylelikle, Türkiye kalkınmışlık düzeyine göre beklenen seviyenin altında performans sergileyen ülkeler kategorisinde yer aldı. Bu listede Türkiye’yi bir basamak önünden takip eden ülke de Romanya olurken, hemen ardında yer alan ülke Katar olarak belirlendi.

Listenin zirvesine yerleşen ülke ise İsviçre olarak belirlendi. Böylelikle, son üç yıldır zirvedeki ülkenin değişmemesi dikkat çekti. İsviçre’yi ikinci sırada Hollanda, üçüncü sırada İsveç, dördüncü sırada İngiltere, beşinci sırada ise Singapur takip etti. Endekste yükselişi en hızlı olan ülkeler de İsrail ve Çin olarak tespit edildi. Bu bağlamda, 2017 yılında 17’inci sırada olan İsrail’in 6 basamak ilerleyerek 11’inci sıraya, geçen yıl 22’inci sırada olan Çin’in ise 5 basamak yükselerek 17’nci sıraya yerleştiği saptandı.

Türkiye, listenin başındaki İsviçre ile karşılaştırıldığında, kişi başına milli gelir/patent oranında İsviçre 17,4 puan alırken, Türkiye sadece 3,4 puan alabiliyor. Güneş enerjisi sektöründe ise Türkiye nüfus başına düşen icat sayısı bakımından ilk 20 içerisinde yer alamıyor. Bu listenin başına ise 1 milyon kişiye 250 icatla Japonya. 220 icatla Güney Kore, 65 icatla Almanya bulunuyor.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin