Türkiye’de e-ticaret pazarı rakamları


Yazan: Turan Farajova

E-ticaret yani internet üzerinden yapılan alışverişler, internet ve online ödeme sistemlerinin gelişimi ile birlikte, çalışmaktan alışverişe vakti kalmayanlar, soğuk günlerde evden çıkmadan ihtiyaçlarını gidermek isteyenler, oturduğu yerden tüm tatil rezervasyonlarını yapmak isteyenler için vazgeçilmez bir pazara dönüştü.

Eskiden tüm bu satın almaları nasıl mı yapardık? Uçak bileti, otel rezervasyonu yapacaksak, turizm şirketine gider, bileti alır, rezervasyonu yapardık. Şimdi ise seyahat edecek kişilerin çoğu, aylar öncesinden havayolu şirketlerinin siteleri veya online bilet satış sitelerinden kendilerine uygun tarih ve fiyatlara bilet alabiliyorlar hem de oturdukları yerden bir tıkla.

En çok tatil satın almaları yapıyoruz

Sadece seyahat satın almalarından bahsetmek Türkiye’deki e-ticaret pazarına haksızlık olur. TÜBİSAD’ın Deloitte ile işbirliği neticesinde gerçekleşen “Türkiye’de E-Ticaret Raporu 2017” raporunda yer alan verilere esasen, 2016 yılında Türkiye’de gerçekleşen e-ticaret alışverişlerinin %36’sının tatil ve seyahat sektörüne ait olduğu görülürken, perakende sektörünün %34 ile tatil sektörüne çok yaklaştığı görülüyor. Yani bizler online alışverişlerimizi en çok bilet ve otel rezervasyonlarına ayırırken, ona çok yakın bir oranla da elektronik, giyim-ayakkabı, ev-dekorasyon, eğlence-kültür vb. sektörlerde gerçekleştiriyoruz.

Rakamları biraz daha irdelediğimizde, tatil ve seyahat satın almalarının 2016 sonunda 10,1 milyar TL, elektronik satın almalarının 2,4 milyar TL, giyim-ayakkabı satın almalarının ise 1,2 milyar TL, toplam perakende satın almalarının ise 6,2 milyar TL olarak ölçümlendiğini görüyoruz.

Gelelim uluslararası rakamlara. Türkiye’de e-ticaret rakamları TL bazında 10 milyar iken, dolar bazında bu miktar yaklaşık 3 milyar dolar olarak ölçümleniyor. Türkiye’nin bu rakamlarla gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle rekabeti ne durumda? TÜBİSAD’ın raporunda bu rakamlara detaylı şekilde yer verilmiş.

Türkiye e-ticarette BRICS ülkelerinin gerisinde kaldı

E-ticaret pazarında online perakendenin toplam perakendeye oranı rakamlarında gelişmiş ülkeler arasında en geniş hacme %14,9’luk oranla İngiltere sahip olurken olurken, ABD %10,5’le İngiltere’yi takip ediyor, İngiltere ve ABD’nin ardından sırayla Almanya (%8,5), Fransa (%7,5), Japonya (%7,1), İspanya (%3,4) geliyor. Gelişmekte olan ülkelere bakacak olursak, Çin klasik ticarette olan liderliğini e-ticarette de sürdürerek %17,1 ile birinci sırada yer aldı. Çin’in ardından Polonya %6,8 ile ikinci olurken, onları sırasıyla Hindistan (%4,1), Brezilya (%4), Rusya (%3,8) ve Türkiye (%3,5) takip etti. Türkiye’nin yaklaşık 3 milyar dolar e-ticaret hacmiyle gelişmekte olan ülkeler arasında BRICS ülkelerinin gerisinde kaldığı görülüyor.

Araştırmanın 2016 rakamları bu şekilde gerçekleşti. 2017 rakamlarında Türkiye’nin reytingi yükselecek mi göreceğiz.

Raporun tamamını okumak için: Türkiye’de E-Ticaret Raporu 2017

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin