Tweetleri cevaplamak eskisinden daha zor olacak


Yazan: Karissa Bell

Çeviren: Tuan Baykut

Twitter, sıklıkla yaptığı değişikliklere bir yenisini daha ekliyor ve atılan Tweet’lere cevap verilen arayüz üzerinde “@kullanıcıadı” karakterlerini 140 karaktere dahil etmiyor.

Twitter karakter sınırlamasını bir kez daha esnetiyor

Twitter, karakter sınırlamasındaki 140 karakter limitini tekrar gevşetiyor. “Kullanıcı adının” artık karakter sınırlamasına dahil olmayacağı bu yeni düzenleme kullanıcılar için yanıtlama düzeninde bazı karışıklıklara neden olacak gibi duruyor.

Artık Twitter’a fazladan birkaç karakteri sıkıştırmak mümkün.

Twitter’ın yaptığı son açıklamaya göre “kullanıcı adı” üzerindeki 140 karakterlik limit ortadan kalkıyor. Bu değişiklik aynı zamanda “yanıtların” da çok daha farklı görüneceğinin habercisi.

Artık tweet yanıtları, “kullanıcı adı” ile başlamak yerine, atılan tweet metninin kendisini ve yanıtlamakta olduğunuz kısımların satır içindeki hallerini içerecek. Tweetler hali hazırda 140 karakterle sınırlı olmaya devam ediyor olacak ancak metin içinde yer alan “kullanıcı adı” artık bu karakter sayımına katılmayacak.

Bu durum Twitter’ın artık “@” ile başlayan sinir bozucu Tweetlerden kurtulmasını sağlarken; bir yandan da yanıtların çok daha karmaşık bir hal almasına neden olacak. Twitter, bir görüşmedeki herkesin kendi yanıt metnini ayrı olarak gösterse de birden fazla katılımcıyla bir tartışma yapıyorsanız bu durum oldukça hızlı bir şekilde karmaşık hale gelebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu tarz bir değişim ile Twitter’da ilk kez karşılaşmıyoruz. Hatırlayacağımız üzere geçtiğimiz Mayıs ayında da Twitter, karakter limiti ve yanıtların formatı ile ilgili yeni düzenlemeler yapma girişiminde bulunmuştu. İlk girişimlerinden bu yana şirket, farklı pek çok özelliğin varyasyonlarını test etti. Twitter’ın üretim müdürü Sasank Reddy’nin açıklamasına göre bu testler sayesinde yeni format dahilinde insanların Twitter üzerinden daha çok sohbet etmelerini sağlanmış.

Bu değişimin niçin tam bir yılın sonunda ortaya çıktığı gerçeği ise hala belirsizliğini koruyor. Bu zaman zarfında Twitter’ın yaptığı diğer değişikliklere gelecek olursak; karakter sayısını devre dışı bırakan medya eklerinin kullanımı ve kendi Tweetlerinizi retweetleme gibi pek çok imkanı kullanıcılarına sunmakta. Yanıtlara ilişkin bu yeni formatı gören kullanıcıların yakın zamanda daha çok Tweete yanıt yazdıkları saptanmış. Böylece şirket başlattığı yeniliği daha iyi test etme şansını da yakalamıştı.

Tüm bu yeni düzenlemeler tamamlandığına göre Twitter için sıra artık kullanıcıların sıradaki beklentisi olan “düzeltme butonu”.

Kaynak: http://mashable.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin