Twitter ‘canlı’ müşteriler için neden iyidir?


Yazan: Perry Simpson

Çeviren: Ecenaz Taşlı

Twitter geçtiğimiz günlerde Android ve IOS uygulamalarına canlı yayın ekleyerek Facebook Canlı’ya resmi cevabını vermiş oldu. Özellik, Periskop teknolojisiyle güçlendirilmiş fakat canlı yayın haricinde Periskop uygulamasından ayrışmıştır.Bu sonuçların , Periskop’un yaşayabilmesinde bir gerileme olup olmadığı Twitter’ın kısa video tanıtımı üzerine kan kaybının kalıcı olmasından görülebilir. Fakat müşteriler ve kullanıcılar açısından pek fark etmiyor çünkü Twitter’ın kullanıcı arayüzündeki kesintisiz canlı yayına erişim bir pazar iyileştirmesidir.

Özellikle müşteriler için bu yeni fonksiyon, Twitter’da onların var olan takipçilerine günün en trend video formatını kullanarak  ulaşmalarına olanak sağlar.

Socialbakers’ın sosyal medya analisti Phil Ross bu yeni özelliklerin ilave edilmesi sürecinin müşterilere ulaşırken daha yaratıcı yollara sahip olma fırsatı sağlayacağını söylüyor. Ross “Müşterilerin yapabileceği en iyi şey kişisel kullanıcı olmaktır. Bakalım bu teknolojiden ne çeşit görülmemiş keşifler gelecek.” dedi. “ Lisanı konuşmakla, lisanı konuştuğunu düşünmek ve saçmalığa denk sosyal pazarlama içeriği üretmek arasında bir fark vardır.”

Teknolojiyi kullanma yoluyla müşteriler yaratıcı potansiyellerine dair ayrıca içgörü  de sağlayabilirler. Twitter’ın durumunda yayın fonksiyonlarının en ilginç özelliklerinden biri taslak hazırlama özelliğidir ki bu da kullanıcılara canlı yayınları sırasında parmaklarını kullanarak şekil ve notların taslağını hazırlamalarını sağlar. Ayrıca şöyle ekliyor; canlı yayında görselin üzerinde çizimler yapabilmek paylaşımı yaratıcı ve özel kılıyor.

Sosyal medya mobil uygulamalarının son dönemdeki rekabetinin birbirlerine etkisi onları kısır döngüye sürükledi. Akla şu soru geliyor: acaba sosyal medyada yapılabilecek yenilikler doyum noktasına mı ulaştı yoksa rekabet uygulama geliştiricilerini tembelleştirdi mi ?” Artık şaşırdığımız şey yeni özelliklerin uygulamalara entegrasyonu olmaktan çıktı ve şu noktaya geldi: bakalım Twitter canlı yayın mı getirecek yoksa Instagram story mi getirecek… Birbirleriyle girdikleri yarış, onları inovatif olmaktan uzaklaştırıp sadece birbirine yetişme durumuna getiriyor. Sanırım bunun bizi rahatsız etmemesinin sebebi uygulamayla aramızdaki duygusal bağ. Birbirlerini taklit etmelerini konduramıyoruz veya bilinen bir özelliğin diğer uygulamaya eklenmesini bir gereklilik olarak kabul edebiliyoruz. Şu anki özelliklerine başka bir uygulamadan özellik ekleme gereği duymayan bir sosyal medya uygulaması bulursam sizinle paylaşacağım…
www.dmnews.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin