Twitter ve Reddit’in yüksek fiyatlı API’leri internetin geleceği için kötü haberYazar: Matt Binder
Çeviren: Can Karahan

Sosyal medya platformlarında API’lerle ilgili endişe verici bir yeni trend, çağdaş internet kullanıcıların günlük kullanımını tehlikeye atıyor.

Programcı veya geliştirici değilseniz belki de sosyal medya API’larını içeren bir makale göreceksiniz. Bunların ne olduğunu bilmiyorsunuz. Uygulama programlama arayüzünün kısaltması API olarak bilinir. Genel olarak, bir uygulamanın diğer uygulamalara erişmesine ve bilgi paylaşmasına izin verir.

Apollo for Reddit veya Twitterrific for Twitter gibi resmi olmayan üçüncü taraf istemcilerini kullandıysanız, bir sosyal medya platformunun API’si olmadan var olamayacak bir uygulama kullandınız. Hootsuite gibi sosyal medya uygulamalarını kullanıyor musunuz? API’ler bunu yapabilir. Streamlabs gibi üçüncü taraf hizmetleri kullanarak yeni abonelerinizi ekran üzerinde canlı olarak yayınlıyor musunuz? API’ler bu işlemi kolaylaştırır.

Bununla birlikte, Twitter ve Reddit’in API erişimine erişmek için geliştiricilere on binlerce dolarlık ücretler talep etmeye başlaması tüm bunları ortadan kaldırabilir.

Peki, şu anda API ile ilgili olanlarla ilgilenmenin neden önemli olduğunu düşünüyorsunuz? Sosyal medyanın başlangıcından bu yana, birçok platform geliştiricilere ücretsiz olarak API’lerini sağladı. Sosyal medyada olduğu sürece ücretsiz API’ye erişilebilirdi. MySpace ve Friendster bunu gerçekleştirdi.

Uzun bir süredir, kullanıcıların içerikleri ve kullanımlarıyla ilgili olarak bu sosyal medya platformlarına veri sağlaması, platformların bu veriyi paraya dönüştürme yeteneğine katkıda bulunmuştur. Üçüncü taraf bağımsız geliştiriciler ve başlangıçların, platformun kullanıcı verisine sahip olmadığını göstermek için bu veriye özgürce erişebilmeleri, platformun ve kullanıcıların yararına yaratıcı ve eğlenceli uygulamalar geliştirmelerine izin vermiştir.

Ancak, bu süreçte kötü niyetli kişilerin platformu spamlemesi veya kullanıcı bilgilerine izinsiz erişim sağlaması gibi sorunları önlemek için tabii ki bazı şartlar vardı. Tabii ki, bu üçüncü taraf uygulamalardan biri başarılı olursa ve diğerlerinden daha büyürse, platformun diğer herkes için kaliteli hizmeti sürdürmek için geniş erişim sağlayarak, bu uygulamaya daha fazla erişime sahip olmak için makul bir ödeme yapılması gerekebilir.

Sonuç olarak, çok sayıda sosyal medya platformunun pazarı kontrol ettiği bir dönem boyunca, sistem oldukça başarılı bir şekilde işledi. Zaten popüler olan bu uygulamalar, öğrencileri ve bağımsız geliştiricileri bu teknoloji ekosistemine soktu.

Yine de Elon Musk, bu yılın başlarında Twitter’ın ücretsiz API erişimini sonlandırmaya karar verdi. Bu korkutucu bir gelişmeydi, ancak tamamen beklenmedik değildi. Sosyal medya platformları dışında, bazı çevrimiçi platformlar API’ye erişmek için bir abonelik ücreti gerektirebilir. Bu abonelikler genellikle aylık üç haneli bir fiyata başlar, hatta daha düşük olabilir. Bununla birlikte, Twitter, Musk’ın API erişiminin aylık 42.000 dolardan başlayacağını bildirdiğinde geliştiricileri şaşırttı. Twitter ile anlaşmaya çalışıldı, ancak şirket bunu yapmadı. Twitter’ın çok sayıda bağımsız uygulaması kapatılmak zorunda kaldı, çünkü platformun kullanımını artıran ve kullanıcıların web sitesini daha sağlıklı ve olumlu hale getiriyordu. Aylar sonra, Twitter’ın aylık 5.000 dolarlık bir planı, çoğu geliştirici için hala çok pahalı veya uygulamalarını zaten kapatanlar için çok geç.)

Twitter gibi, Reddit de API erişimine ücret ödemeye başlayacağını duyurdu. Reddit’in daha önceki açıklamalarına göre, geliştiriciler, Reddit deneyimine katkıda bulunmayan kullanımları paraya çevirmek için bu girişimi kullandı. Örneğin, şirketler büyük sosyal medya verilerini kullanarak yapay zeka dil modellerini eğitiyor. Bu, hem platform hem de kullanıcıların yararına değildir. Bu şirketler, bu verilerle eğitilmiş yapay zekaya erişim için ücret talep ediyor. Platformlar, bu tür şirketlere API erişimini ücretlendirmelidir.

Kaynak: https://mashable.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin