Twitter’da değişim; “Favori” yıldızından, “Like” kalbine


Yazan: Şükran Güzeliş

Twitter salı günü favori tweetleri sembolize eden “yıldız” dan, “like” sembolize eden “kalp” ikonuna geçiş yaptığını duyurdu. Bu uygulama artık hem vine uygulaması hem de twitter uygulaması için geçerli olacak.

Twitter ürün direktörü Akarshan Kumar, blog paylaşımında yaptığı açıklamada “özellikle yeni kullanıcılar için yıldız ikonu kafa karıştırıcı oluyordu. Siz çok şeyi sevebilirsiniz ama her şey sizin favoriniz olmayabilir” dedi.

Daha doğal ve kolay anlaşılabilir olabilmesi için böyle bir değişikliğe gidildiğinin açıklandığı paylaşımda ayrıca “Kalp ikonu, diller kültürler ve zaman dilimleri arasında yankılanan evrensel bir simgedir. Bu sembol, daha etkileyici, güçlü ifadesi olan, duyguları daha iyi aktarmaya ve insanlarla daha kolay bağlantı kurmaya olanak sağlıyor. Ve yaptığımız testler de insanların bu sembolü sevdiğini gösteriyor.” denildi.

Aslında “kalp” simgesi Facebook, Instagram ve Periscope gibi sosyal medya uygulamalarında uzun zamandır kullanılıyor. Üstelik Facebook “like” butonunun yanına içerik olarak daha geniş kapsamlı gülen yüz, şaşırmış yüz gibi yeni opsiyonlar da koydu.

Bu değişim kullanıcılar için bir hayal kırıklığı mı?

Ancak yeni uygulama, yıldız butonunun yeri değişmemesine rağmen eski kullanıcıların çoğunu “mutsuz” etmiş gibi görünüyor. Salı gününden itibaren İOS, Android , Twitter.com, TweetDeck, Windows 10, Vine Android’de uygulamaya geçen “kalpli beğeni” butonu yakın zamanda Vine İOS ve Mac’de de kullanıma başlanacak.

Ekran Resmi 2015-11-04 16.10.46

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin