Twitter’ın Vine uygulamasını satışı ve Twitter’ın geleceği


Yazan: Christopher Heine

Çeviren: Mustafa Yağız Erkara

Vine, Instagram ve Snapchat ile yarışamadı.

 

Vine video döngüsü sonlandı.

4 sene önce Ekim ayında Twitter, Vine’ı uygulamasını satın aldı fakat şimdi bu satın alımla oluşan partnerliğin başarı meyveleri solmuş görünüyor.  Twitter’ın 6 saniyelik video uygulaması Vine’i birkaç hafta sonra sona erdireceği, Medium adlı blog sitesinde açıklandı.

‘’Vine’a kullanıcılar giriş yapacak veya indirecek, yine sorunsuz bir şekilde kullanabilecek ancak yeni içerikler ve videolar eklenmeyecek’’ bilgisi Medium blog sitesinde yer aldı. ‘’Vine üzerinde yer alan videolar sitede hala yer alacak çünkü bu videoların önemi inanılmaz önemli olduğunu düşünüyoruz. Sitede ve uygulama içinde eğer oynaylı hesapsanız değişiklik yapabileceksiniz’’ yazdı.

Vine videoları ne kadar süre sitede yayınlancağı bilinmiyor ancak, 6 saniyelik video üretimi uygulaması Vine’nın durdurulması bir gerçek ve bu oldukça sürpriz bir değişiklik.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Vine uygulaması ekonomik olarak ayakta kalması için büyük mücadele ettiği biliniyor. Bunun nedeni:

Instagram ve Snapchat kullanıcılarının Y ve Z jenerasyonu insanlar tarafından büyük ilgi çektiği ve Vine’nın bu insanları kendi uygululamalarına çekmelerinde başarısız kaldığı bir gerçek ama bu jenerasyonların geleceğimiz yıllarda hangi uygulamaları tercih edeceği hala bilinmiyor.

Instagram video özelliğini 2013 yılında eklenmişti ve o senelerde Vine uygulaması telefon marketlerinin en büyük video uygulamasıydı.

Son olarak, Vine uygulaması, ana odağı video olan uygulamalar içinde büyük bir devrim yaptı ve 200 milyondan fazla kişi aylık olarak bu uygulamayı kullandı.

Bu arada, Vine kurucusu Rus Yusupov’un Twitter’a Twitter üzerinden yazdığı Tweet: ‘’Lütfen bu şirketi satmayın!’’ oldu.

Twitter’in küçülmeye gitmesi

Twitter geçtiğimiz günlerde 300 çalışanını işten çıkarttığı ve şirketin yüzde 8 büyüklüğünde küçülmeye gideceği Medium adlı blogda söylenmişti. Bu 300 kişinin Vine uygulaması içersinde çalışan yazılımcılar olduğu söyleniyor.

Twitter’ın son durumu ve finansal geleceği

21 Mart 2006’da kurulan Twitter’ın son zamanlarda finansal olarak zorlandığı duyuyoruz. Günümüzde kullanılan en yaygın sosyal medya sitesi olan Twitter’ın bile ekonomik açıdan sıkıntıları olmakta. Bunun nedeninin değişen jenerasyonun yoğun tüketim ihtiyacı ve bu ihtiyaca Twitter’ın yetersiz kalması sonucunda Twitter’ın aylık kullanıcı sayısındaki düşüşüne ve yeni kullanıcı sayısındaki inanılmaz düşüşe etkilendiği görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Disney gibi dev şirketlerin Twitter’ı satın alma girişimine hazırlandıklarına dair haberler gelirken bu satın alma girişimlerinden vazgeçildiği söylendi ve bu haber ile birlikte Twitter’ın hisseleri düştü.

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin