Uber arabadan indikten sonra nerede olduğunuzu bilmek istiyor


Yazan: Elyse Dupre

Çeviren: Ecenaz Taşlı

Araba paylaşım devi aracın çağırılmasından, araçtan inilmesinden 5 dakika sonraya kadar kullanıcıların konum bilgilerini toplayarak -uygulama arka planda çalışıyor olsa bile- şirketin kişiselleştirme fırsatlarını genişletme imkanı sağlıyor.

Uber, müşterilerine telefonlarına tıklayarak A noktasından B noktasına gitmeleri için yardım ediyor fakat bu, araç paylaşım şirketinin kullanıcılarını seyahat bittikten sonra bıraktığı anlamına gelmiyor.

Uber yardım bölümünde uygulama arka planda çalıştığı zaman bile kullanıcıların konum bilgilerini topladığını açıklıyor. Kullanıcının arabayı çağırdığı zamandan, arabadan indikten 5 dakika sonraya kadar, uygulamanın açılmasından ve kapanmasından bağımsız olarak kullanıcıları takip ediyor.

Bu yeni fonksiyon için pek çok potansiyel uygulama var. Şirket, yakınlarda seyahat verisini baz alan bir restoran rehberi duyurdu. Ayrıca Uber kullanıcıların uygulamayı açıp kullanmalarının  yanı sıra onların IP adresleri ve wifi sinyalleri yoluyla da kullanıcılarını takip edebiliyor.

Uber  yardım bölümünde, konum bilgisi toplama ile ilgili olarak bu işlemin iniş, biniş, müşteri servisi ve güvenlik konularını iyileştirmek için yapıldığını söylüyor. Şirket aynı zamanda konum bilgilerini, müşterinin seyahat geçmişini onların makbuzlarında göstermek , seyahat kişiselleştirme ( ilgili ürünler, promosyonlar ve araştırmalar gibi ) ve analizleri ilerletmek için kullanabileceğini beyan ediyor.

Müşterilere Uber’in onların nerelerde olduğunu belirlemesini seçip seçmeyecekleri soruluyor. Eğer  seçmezlerse biniş noktalarını manuel olarak girmeleri gerekiyor. Buna rağmen bu seçim anlamsız çünkü Uber hala şoförün uygulamasından seyahat konum bilgilerine erişebilir ve IP adresleri vasıtasıyla genel bir yakınlık sağlayabilir ki bu da gizlilik politikaları bölümünde beyan edilmiştir. Bununla beraber Uber kullanıcıların konum bilgilerine erişime izin verme durumlarına bakarak müşteri seçimlerini kısıtlıyor. IOS uygulamasının önceki versiyonlarında  kullanıcılar Uber’in onların konumlarına erişimini  “asla” , “daima” ya da “ uygulamayı kullanırken” olarak belirleyebiliyorlardı. IOS kullanıcıları şimdi sadece “asla” ve “daima” seçebilirler. Bu teknik olarak uygulama açık olduğu ve arka planda çalıştığı sürece Uber’e müşterinin konum bilgisine her zaman erişme imkanı sağlar. Bununla beraber Uber bu bilgilere sadece önceden belirlenmiş zamanlarda tıkladığını iddia ediyor.

Bu, uygulama arka planda çalışırken Uberin kullanıcı konum bilgilerini toplamaya ilk niyet edişi değil.  Teknoloji haberleri bülteni Federal ticaret komisyonundan şikayet kıvılcımları sonrası Uber’in bu iddiayı Mayıs 2015’te ileri sürdüğünü söylüyor.

Kaynak: http://www.dmnews.com/dataanalytics/uber-wants-to-know-where-you-are-after-you-leave-the-car/article/576732/ 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin