Kutu açma videolarında yeni trend: L.O.L. Sürpriz!


Yazan: Ece Tuçaltan

Geçmişe kıyasla çok daha bilinçli tüketiciler haline geldik. Bir ürünü almadan önce bir kaç siteden fiyat karşılaştırıyoruz, yorumlarını okuyoruz hatta ve hatta kutusunun açılışını izliyoruz. Uzun zamandır trend olan bu kutu açma videoları, vloggerların ve tüketicilerin vazgeçilmezi oldu. Peki bu “L.O.L. Sürpriz” nedir? MGA Entertainment’ın L.O.L. Sürpriz oyuncakları, ileri teknoloji oyuncak çağında hit olmayı başarmış basit bir konsept.  L.O.L.’in Büyük Sürpriz isimli oyuncağı basit haliyle; içerisinde 50 adet ambalajlı sürpriz oyuncak bebek olan, kase şeklinde bir plastik kutu. Koleksiyon ürünü haline gelen her bebek birbirinden farklı özelliklere sahip; renk değiştirenler, su fışkırtanlar ve daha fazlası.

Ambalajlar dışında efervesan C vitamini gibi köpüren renkli topların içinden de minik aksesuarlar çıkıyor. Bunların yanı sıra online ödüllerin de kazanılabileceği kazı kazan kartları da çıkıyor. İçindeki her şeyi açmanız biraz zaman alacak ve ortalıkta bir sürü ambalaj olacak ama tabi bu çocukların umrunda değil. Hatta o uzun süreç eğlencenin bir parçası. Orijinal fiyatı 69.99 $ olan oyuncağın hedef stokları Noel telaşından önce tükendi bile. Şimdi de fiyatı; Walmart  , eBay  ve Amazon’da  100 $’ı geçti.

Oyuncağın en büyük esprisi çocuklara “kutu açma” videoları çektirmesi. YouTube’da 50 adet
ambalajlı oyuncağın teker teker açılmasını, uzun uzun izleyebileceğiniz binlerce video var. Hatta
YouTube’a “L.O.L. Surprise” yazınca oyuncak sahiplerinin çektiği yaklaşık 2 milyon 400 bin video çıkıyor! YouTube’a yüklenen her video, Instagram’a konan her fotoğraf; yani kullanıcının ürettiği her içerik, oyuncağın pazarlama kampanyasının bir parçası oluyor. Yani içerik pazarlamasını alıcılar, MGA Entertainment adına yapıyorlar.


“Bir süredir varolan “unboxing”(kutu açma trendinden faydalanan MGA, kendi ürününü bu trende entegre ederek grafiğini yükseltmeyi başardı.”

 

Televizyon yerine Youtube

MGA’nın kurucusu ve CEO’su Isaac Larian, pazarın nasıl değiştiğini şöyle anlatıyor:
“Eskiden, oyuncağınızı televizyonda bir reklam kuşağına yerleştirip, ancak iki hafta sonra satış grafiklerindeki dalgalanmaları izleyebiliyordunuz. O dönem sona erdi. Çocuklar nadiren televizyon izliyorlar, hepsi YouTube’da. ABD’de tutan ürünlerimiz; Almanya’da, Rusya’da veya Kore’de tutmayabiliyor ancak L.O.L. Sürpriz dünyanın bir çok yerinden talep görüyor.” Globalleşme ile bir çok trend, her yerde aynı anda görülebiliyor. Kutu açma konsepti evrensel olduğu için bu ürünün dünyanın çeşitli yerlerinde talep görmesine şaşırmamalı.

MGA, çocukların rahatlıkla kutu açma videolarını çekebilmesi için ABD’nin 13 şehrinde, Toronto’da ve Londra’da pembe pırıltılı video kayıt kabinleri kuruyor. L.O.L. Surprise markalı kabinlerin ilk aşamasında oyuncağı satın alıyorsunuz. Daha sonra sürprizinizi bir pençe makinasıyla yakalıyorsunuz. En son aşamasında da kayıt ekipmanlı video kabinine ulaşma hakkı kazanıyorsunuz. Bu kabin ile oyuncağı satın alır almaz, kutu açma videosu çekme imkanı sağlanıyor. Burada alıcıya verilmek istenen mesaj ise “Bir sonraki YouTube fenomeni sen olabilirsin.”

L.O.L Sürpriz; genç YouTube, Instagram ve Snapchat kullanıcılarından esinlenilmiş ve onlar için yaratılmış bir oyuncak. Pazarlama kampanyasını ürün sahipleri üzerinden yaparak, hedeflediği genç kızlara sosyal medya fenomeni olma vaadini veriyor. Tabi bu kampanya dahilinde sorgulanması gerekenler var. Kendi kararlarını verebilecek yetkinlikte olmayan genç kızları hedefleyen bu kampanya ne kadar güvenli? Dijital medya ve çocuk arasındaki hassas ilişki üzerinden para kazanmaya çalışmak ne kadar etik? Kutu açma videoları her dalda karşımıza çıkan, unisex bir türken neden kız çocukları hedef olarak belirlenmiş? MGA tabiki video çekmeyi zorunlu kılmıyor ve videoların velilerin gözetimi ve onayı dahilinde çekildiğini farzediyor. Sahip olduğu ürünün ambalajının büyük bir heyecanla soyan insanların videoları çeşitli sosyal medya kanallarında yayılmaya devam ediyor. Kaç yaşında olursa olsun bu devirde kimseden bu trendi saklamak mümkün değil ama bu kız çocuklarını bir pazarlama aracı olarak kullanmak için geçerli bir sebep mi?

Kaynak:
https://www.washingtonpost.com/
http://www.businessinsider.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin