Unilever’de kadın erkek çalışan eşitliği


Yazan: Alperen Yılmaz

Hollanda ve Birleşik Krallık merkezli, dünyanın en büyük yiyecek ve hızlı tüketim ürünleri üreten şirketlerinden Unilever, global olarak, çalışanlarına 2021’de cinsiyet eşitliği sağlayacağı üzerine verdiği sözü, 2020’de gerçekleştirmeyi başardı.

Unilever Türkiye’den rekor yönetici kadın sayısı!

Bünyesinde; Knorr, Lipton, Algida, Domestos, Yumoş, Rexona ve Dove gibi daha birçok bilindik markayı barındıran Unilever, global olarak yönetici ekibindeki yüzde 38’lik kadın çalışan sayısını 2021’de yüzde 50’ye çıkaracağını ve çalışanlarında kadın erkek eşitliğini sağlayacağının sözünü vermişti. Bunu, tam bir yıl öncesinde başaran Unilever, şu an kadın yöneticilerin en yüksek olduğu döneminde. Globale kıyasla Unilever Türkiye’de ise durum biraz daha farklı; Unilever Türkiye kadın yönetici oranını yüzde 52’ye yükseltti!

Çıkış noktasını kadınların yetersiz temsil edildiği iş birimlerinde ilerleme kaydetmesi yönünde gösteren şirket, tüm dünyada gösterdiği bu olumlu istikrar sonucu en prestijli ödüllerden Catalyst’e (Workplaces That Work For Women) layık görüldü.

Unilever Türkiye ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin, Türkiye ekosisteminde yer alan birçok şirket olmasından kaynaklı büyük bir etki alanına sahip olduklarının bilinciyle, Kadının Güçlenmesi Prensipleri, BM Global Compact gibi girişimlerdeki deneyimlerden esinlenerek “Birlikte Güçlüyüz” platformu kurduklarını belirtti. Gerçekleştirdiği çalışmalarla 31 üye şirketin 33 bin çalışanına ve dolaylı olarak yaklaşık 100 bin kişiye pozitif katkı sağladığını da ekledi.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin