Ünlü markaların Noel reklamları


Yazan: Emre Küçük

2017 yılını geride bıraktığımız 2018 karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, yaklaşan Noel dünyaca ünlü markaları harekete geçirmiş görünüyor. Bir çok marka Noel temalı reklamlar yayımladı. Bu reklamların ortak noktası biraradalık, kucaklaşma, sevgi gibi içimizi ısıtan konuları olmasının yanı sıra bu  günlerde çokca ihtiyaç duyduğumuz bu değerleri anımsamamıza neden olması ise bir diğer ortak noktaları.

Benim içimi ısıtan, sizlerin de içinizi ısıtmasını beklediğim, 3 ünlü markanın reklam filmini seçtim, önce iyi seyirler sonra da iyi seneler.

1-Apple “Frankie’s Holiday”

Ünlü teknoloji devi Apple yayınladığı Noel temalı reklam filmiyle oldukça  güçlü ve yaratıcı bir iş çıkarmış. Birçoğumuzun Noel deyince aklına çam ağacı, hediyeler, kar ve tabiki de Santa Claus yani Noel Baba gelir, Noel’in olmazsa olmazlarıdır bunlar. Noel temalı reklam filmi deyince de bir çoğumuz bunları görmeyi umuyor. Apple’ın reklam filminde çam ağacı, kar gibi Noel’ in olmazsa olmazları da var. Fakat reklamı seyrederken Noel temalı reklamlar da görmeye pek de alışkın olmadığımız bir karakterle karşılaşıyoruz; Frankie yani bilinen adıyla Frankeistein’ın canavarı. Evet Santa Claus değil Apple’ın reklam filminin başrolünü Frankie oynuyor.

Reklam şehirden uzakta yalnız başına yaşayan Frankie’nin iPhone 7 model cep telefonuna kaydettiği müzikle başlıyor. Frankie karlı, uzun yolların ardından şehre vardığında, çam ağacının etrafında toplanmış kalabalığın arasına giriyor. Frankie’yi görenler ilk başta korkarken, Frankie’ nin şarkı söylemesiyle işler biranda değişiyor ve küçük bir kız çocuğunun şarkıya eşlik etmesiyle Frankie kalabalığın bir parçası oluyor.

Ayrımcılığın temelini oluşturan “dehumanization” yani insan dışılaştırma kavramı öteki olgusunu güçlendirdiği günümüzde, reklam filmi “Open your heart to everyone(kalbinizi herkese açın)” mesajıyla sona ererek günümüzdeki öteki olgusuna dair kafa yormamıza yol açarak, ötekileştirmenin, ayrımcılığın ötesinde bir arada yaşam tutkusuna vurgu yapıyor.

YouTube player

  2) HP “Togetherness” ve “Create Wonder in Your World – Reinvent Giving”

YouTube player
Bilgisayar ve yazılım alanında dünya devi HP ‘de sloganlarından dan da anlaşılacağı üzere Apple gibi bir aradalık vurgusuna reklam filmlerinde yer verenlerden. “Togetherness” adlı ilk reklam filminde Noel’i kutlamak için bir araya gelen bir aileyi görüyoruz ve sonrasında hazırlanan yemek masası, çıkan anlaşmazlıkla dağılıyor ve HP yazıcıdan çıkan fotoğraflar sayesinde barışan iki aile bireyini izliyoruz. Reklam filminde “ if we never reach out, we will never come together( Dokunmazsak biraraya gelemeyiz)” yazısını görüyoruz ve ardından “this holiday season let’s reinvent togetherness(bu tatil dönemi beraberliği yeniden keşfedelim)” temennisiyle son buluyor.

YouTube player

”Create Wonder in Your World” isimli  diğer filmde de HP marka bilgisayar yardımıyla küçük komşusu için, diğer komşularını organize eden, sürpriz hazırlayan  bir genç kadını görüyoruz. Mutluluk uyandıran bu reklam filmi de “reinvent giving” mesajıyla son buluyor.

YouTube player

3)John Lewis “ManOnTheMoon”

Ünlü parekendeci John Lewis de Noel temalı sıcak bir reklam filmini hayata geçirenlerden. Reklam filmi Ay’ da yalnız yaşayan bir adamla, Dünya’ da yaşayan kız çocuğunun arasındaki iletişimi bizlere sergiliyor. Filmin başında meraklı kız çocuğu Ay’da yalnız yaşayan adamı keşfeder ve hikaye burada başlar. Filmin devamında çeşitli denemelerle ona ulaşmaya çalışsa da başaramaz ama Noel günü bunu başararak iletişim kurmalarını sağlayacak teleskopu Ay’a ulaştırır. Film sevgiyi ve sevdiklerimize onu göstermeyi vurgular.

YouTube player

Kaynaklar:

www.campaigntr.com

ww.campaigntr.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin