Unutulmaz olmanızı sağlayacak hikaye anlatım teknikleri


Yazan: Naomi Schapiro

Çeviren: Halis Murat Demirel

Hikaye anlatımı insan yaşamının önemli bir parçasıdır. Hikayeleri eğlendirmek, gelenekleri aktarmak veya eğitim amacıyla anlatsak da, dünyadaki her insan ve kültür, bir şekilde hikayelerden ve hikaye anlatımından etkilenmiştir.

Harvard Business Publishing’den bir makaleye göre : “Hikaye anlatmak, liderlerin etkilemesi, öğretmesi ve ilham vermesi gereken en güçlü araçlardan biridir. Hikaye anlatımı, insanlar arasında bağlantılar kurar ve insanları birleştiren kültürü, tarihi ve değerleri aktarır.”

İşinizi pazarlamak söz konusu olduğunda hikaye anlatımı da önemlidir. İlgi çekici bir hikaye anlatıcısı olmak, ortalama bir pazarlama kampanyası ile unutulmaz bir kampanya arasındaki farkı yaratabilir. Tüketiciler iyi bir hikayeyi sever; markanız yoksa, büyük ihtimalle hedef kitle ilgilenmeyecektir.

İlk hikayeler ne zaman anlatıldı?

Harika bir hikaye anlatıcısı olmanın ilk adımı, hikaye anlatıcılığının nereden geldiğini anlamaktır. İnsanlar zamanın başlangıcından beri bir şekilde hikayeler anlattılar. Hikaye anlatımı görsel unsurlarla başlamış, sözlü hikaye anlatımına taşınmış ve daha sonra yazılı ve multimedya hikayeler eklenmiştir. Words Alive’dan bir blog makalesine göre , Fransa’daki Chauvet mağarası 36.000 yıl öncesine dayanıyor ve görsel hikaye anlatımının bulunan en eski temsili. Makale, MÖ 700’de “Gılgamış Destanı” ve “İlyada” da dahil olmak üzere ilk kaydedilen hikayelerin bulunduğunu söylemeye devam ediyor.

Yüzyıllar boyunca hikaye anlatımı araçları değişse de, özünde hikayeler ve hikaye anlatımı önemli bir iletişim biçimi olarak kaldı.

Pazarlamada hikaye anlatmak neden önemlidir?

Artık hikaye anlatımı ve hikayelerin tarihini daha iyi anladığımıza göre, bunların şirketinizi pazarlamak ve markalaştırmakla ne ilgisi var?

Bir reklamın veya sosyal medya gönderisinin gerçekten aklınıza takıldığı bir tüketici olarak bir zamanı düşünün.  Kesin bir sayı elde etmek neredeyse imkansız olsa da, 2021’de ortalama bir kişinin her gün binlerce reklamla karşılaştığı tahmin ediliyor. Tüketilebilecek çok fazla içerik varken pazarlama dünyasında ses çıkarmak zor olabilir. Kalabalığın arasından sıyrılmak için markanızın, genellikle kısa sürede çok unutulmaz bir hikaye anlatması gerekir.

Ama hikayenizi binlerce hikaye arasında nasıl öne çıkarırsınız?

Unutulmaz Bir Marka Hikaye Anlatıcısı Olmak İçin 10 Adım

1. Kendinizi tüketicinin yerine koyun

En önemli tavsiyelerimizden aynı zamanda en basit tavsiyelerimizden biri: Pazarlama ve marka perspektifinden bir adım geri atın ve kendinizi tüketicinin yerine koyun.

Diğer markaları duyduğunuzda veya gördüğünüzde ne görmek istediğinizi ve size neyin dikkat çektiğini düşünün. Bu makalenin başlarında, aklınıza takılan bir pazarlama veya reklam kampanyasını tekrar düşünmenizi sağladık. Her gün gördüğünüz binlerce reklama rağmen hala unutamadığınız o hikayeye ne demeli?

Hikaye anlatıcılığını o hikayeyi alacak kişilerin bakış açısından düşünmek, unutulmaz bir marka hikaye anlatıcısı olmak için çok önemlidir.

2. Açık ve öz olun

İnsanların dikkat süreleri kısadır. Zaten iletişim alanındaysanız, kullandığınız her kelimenin önemini bilirsiniz . Pazarlama için hikaye anlatımı farklı değildir. Pazarlama parçanızın aracına veya biçimine bağlı olarak, içinde çalışmanız gereken belirli bir kelime sayınız veya zaman sınırınız olabilir, ancak yapmasanız bile, her bir kelimenin önemli olduğunu unutmayın.

Hikayenizi net ve özlü hale getirmenin bir başka yolu da, kapsayıcı bir noktanız olduğundan emin olmaktır. Hikayenin amacı konusunda net değilseniz, kesinlikle izleyici için net olmayacaktır.

3. Tutarlılık anahtardır

Tüm hikayeleriniz bir dereceye kadar benzersiz ve farklı olsa da, içine sığacakları tutarlı bir kapsayıcı marka temasına sahip olmalıdırlar, aksi takdirde kitlenizin markanız hakkında kafası çok karışacak ve büyük olasılıkla onu desteklemeyi seçmeyecektir.

Markanız ile hikaye anlatımınızın tutarlı olması, hedef kitlenizin ve tüketicilerinizin markanıza aşina olmasına yardımcı olacaktır. Marka aşinalığı, doğru yapılırsa marka güvenine yol açacaktır.

4. Markanızın anlattığı her hikaye dört unsur içermelidir

Tema: Sektörünüzü bilin

Konu: Hikayenizi bilin

Yapı: Okunabilir içerik sunun

Karakterler: Kitlenizi dahil edin

5. Duygu ekleyin: Yürekten bir hikaye anlatın

Kitlenizin duygularına dokunmak, unutmayacakları bir hikaye anlatmanın anahtarıdır. Tüketicilerin, kendilerini bir şeyler hissettiren bir reklamı veya pazarlama unsurunu hatırlamaları çok daha olasıdır. Duygusal bir hikaye anlattığınızda, markanıza tüketicilerin gerçekten takdir ettiği bir derinlik katar. Desteklenecek bir işletme seçerken, insanlar genellikle kendilerine güçlü bir duygu hissettirenleri tercih ederler.

6. Ortamlar: Hikayenizin nerede anlatıldığı konusunda bilinçli olun

Bugün, bir markanın hikaye anlatmak için kullanabileceği çok farklı mecralar var. Nereden başlayacağınızı seçmek çok zor olabilir. Radyo, televizyon, blog makaleleri ve sosyal medya platformları, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok hikaye anlatımı platformundan bazılarıdır.

Geniş bir ortam seçerek başlayın: sözlü, yazılı, görsel veya üçünün karışımı.

Ulaşmaya çalıştığınız kitleyi düşünün. Hangisi ile daha çok etkileşim alabilirsiniz ? Radyo mu yoksa Snapchat mi ? Farklı ortamlar da farklı sayıda insana ulaşabilir. Mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak istiyorsanız, her platformun sahip olduğu kullanıcı sayısına bakmakta fayda var. Örneğin, Seattle’da küçük bir tuğla ve harç işletmesiyseniz, ülkenin her yerinden insanlara ulaşmak isteyen ulusal bir işletmeden çok daha spesifik bir kitleyi hedeflemek isteyeceksiniz.

Kayda değer bir başka husus da, hikayenizi birden fazla mecrada anlatmayı seçseniz bile, hikayeyi her bir platforma uyacak şekilde uyarlamanız gerekebileceğidir. Örneğin, bir televizyon reklamında anlattığınız hikayenin Facebook’a daha iyi uyması için uyarlanması gerekebilir.

Hikayenizin nerede anlatıldığı konusunda bilinçli olmak ve onu sadece aklınıza gelebilecek her yere koymakla kalmamak, hikayenizin markanız için mümkün olan en iyi şeyi yapmasını sağlamak için gerekli bir adımdır.

7. Kalabalığın arasından sıyrılın

İşletmeniz inanılmaz derecede niş bir sektöre sığmadıkça, yüzlerce hatta binlerce şirketle rekabet etme şansınız var. Peki markanızın hikayesini kalabalığın arasından nasıl öne çıkarırsınız?

Şirketinizi neyin benzersiz kıldığını düşünün ve bunu hikaye anlatımınıza dahil edin. Şirketiniz nasıl kuruldu? Çoğu zaman insanlar deneyimlemiş olabilecekleri kişisel bir şey yüzünden bir işe başlarlar. Bunu hikaye anlatımınıza dahil edin! Bu aynı zamanda, sizinkinden daha ilgi çekici bir hikayesi olabilecek bir sivil toplum kuruluşu ile ortak olma şansı da olabilir. Mantıklı bir ortaklık bulabilirseniz, gerçekleştirin ve hikayenizi güçlendirin.

8. Hikayeniz tutarlı ve öz olsun

Daha önce de belirttiğimiz gibi, dikkat süreleri kısadır. Sosyal medyanın yükselişiyle, bir şey bir dakika alakalı olabilir ve bir sonraki dakika olmayabilir. İşte markanızın hikaye anlatımını olabildiğince alakalı tutmanın birkaç yolu :

Cesur olun: Risk alın! Şirketinizin ahlakına uyduğu ve mantıklı olduğu sürece, büyük bir şey yapmak, alakalı kalmanın inanılmaz bir yolu olabilir.

Medya trendlerini takip edin: Özellikle markanızın sektöründe medyayı sürekli takip etmek çok önemlidir.

Yeni şeyler deneyin: Cesur olmanın yanı sıra yeni bir şeyler denemekten de korkmayın. Trendler sürekli değiştiği için hikaye anlatma yöntemlerinizi değiştirmekten korkmayın!

9. Hikaye anlatımınızda kapsayıcı olun

Pek çok durumda, bir pazarlamacı olarak belirli bir kitleyi yakalamak istersiniz, ancak bunu yaparken mümkün olduğunca kapsayıcı olduğunuzdan da emin olun. Hikaye anlatımınızda geniş bir kitle tarafından yaygın olarak bilinmeyen kelimeler veya ifadeler kullanmayın.

İnsanların fotoğraflarını kullanıyorsanız veya hikayelerinizde gerçek kişiler rol alıyorsa, bunların kelimenin tam anlamıyla çeşitli olduğundan emin olun. Hikaye anlatımında eşitlik için ilk adım, sürecinin her seviyesinde farklı kültürlerden insanları masaya davet etmektir.

Amacınız her tür topluluk için olması gerektiği gibi değer yaratmaksa, süreç için söz konusu topluluklardan gelen geri bildirimlerdir.

10. Her türlü içeriği tüketin

İçerik oluşturucu olarak içerik tüketmek kesinlikle gereklidir. Eğer bir yazarsanız, daha iyi bir yazar olmanın en iyi yolunun okumak olduğunu duymuşsunuzdur. Aynı şey hikaye anlatımı için de geçerlidir, özellikle de yaratıcı iseniz. Diğer markaların hikayelerini tüketmek ve anlamak, herhangi bir çöküşten sıyrılmanın yararlı bir yolu olabilir.

business2community.com

“Unutulmaz olmanızı sağlayacak hikaye anlatım teknikleri” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin