Uzun Vadede Doğru Girişim Yatırımcılarını Bulmak İçin 7 İpucuYazar: Randal Ward
Çeviren: Beril Bülbül

Günümüzde kurucular için çok sayıda anlaşma yapma potansiyeli ve işinizin değerini nasıl artıracağınıza dair pek çok tavsiye var, ancak bir yatırımcı toplantısına girerken hazırlanmanız gereken ana şey aslında bu değil. Sermaye artırımı yapmak ve en iyi yatırım ortağını seçmek için benim yedi ipucum biraz farklı. Bunlar, kuruluşundan bu yana kârlılığını koruyan ve 100’den fazla ülkede 25.000’den fazla müşterisi olan bir kurumsal yazılım şirketini yıllık 200 milyon dolardan fazla yinelenen gelir elde edecek şekilde kurma ve ölçeklendirme deneyimimden geliyor.

Ters dönem çizelgesini düşünün

Sermaye artırmak isteyen kuruculara verebileceğim en iyi tavsiye, ters vadeli bilanço modelinin gücünü göz önünde bulundurmalarıdır. Önce Silversmith Capital Partners ve ardından TA Associates ile olmak üzere iki kez ters şartname kullandım.Ters şartname, gelecekteki bir yatırımcıyı potansiyel bir uzun vadeli ortak olarak değerlendirebilmeniz için kabul etmeniz gereken maddelerin bir listesidir. Bunu, “Değişmez yasalarınız nelerdir?” sorusuna verilen bir yanıt olarak düşünebilirsiniz. “Sadece dünyanın belirli yerlerinde işe alım yapacağız” ya da “İnsanlar bizim en önemli ürünümüzdür ve asla insan ticareti yapmayacağız” gibi şeyler.Bu, topladığınız para veya minimum kat sayınızla ilgili değil. Bu, hayatınıza yeni bir ortak girerken nelerden vazgeçmeyeceğinizle ilgilidir. Liste açık, kısa ve öz olmalı ve yine de yatırımcıları karşılamalıdır. Benim için ters dönem sözleşmesi her iki seferde de kutlamayla karşılandı. Yatırımcılarımız neyin pazarlık konusu olup neyin olmayacağı konusunda net olmamızı takdir ettiler. Bu, yatırım komitesinin “Bu şirkete yatırım yaparak ek risk almak istiyor muyuz?” sorusunu yanıtlamasına yardımcı olacak bir araçtır.Kendi değişmez yasalarıma örnek olarak, öz sermaye tahsisinin sıkı bir şekilde tanımlanmasının yanı sıra şirket genelinde tahsis edilen öz sermayenin, yatırımcıya veya belirli ekip üyelerine diğerlerinin aleyhine fayda sağlayacak imtiyazlı unsurlar içermediğinden emin olmak verilebilir. Ne kadar fonun birincil sermayeye tahsis edileceği, işletmenin bilançosuna konulacağı veya satın alma için kullanılacağı ile bir ekibe veya önceki yatırımcılara ödenen ikincil sermaye arasında bir oran belirlemek benim için önemlidir.

Zamanı bir silah olarak kullanın

Kaynak yaratma süreci bir koşu değil bir maratondur, bu nedenle acele etmeyin. Tersine bir term sheet aslında bu konuda kullanışlıdır çünkü kurucuların sermaye artırımına ilişkin kendi düşünce süreçlerini çerçevelemelerine yardımcı olur.Unutmayın, doğru ortağı bulmak çeyrekler alabileceği gibi yıllar da alabilir. Silversmith’i bulmam iki yılımı aldı ve 2019’da onlarla ilk sermaye artırımımı gerçekleştirdim. Sermayeniz tükeniyorsa ve bir tur artırmanız gerekiyorsa, zamanın sizin tarafınızda olmayabileceği durumlar olduğunu kabul ediyorum, ancak zamanı bir silah olarak kullanabiliyorsanız, bunu yapın.

İnsanlar sermayeden daha önemlidir

Yatırımcılarınızla olan ilişkiniz uzun vadeli bir ortaklıktır. Bunlar, işinizin yönünü şekillendirmenize yardımcı olacak, pazara açılma stratejileri ve nasıl ölçeklendirileceği konusunda tavsiyelerde bulunacak kişilerdir. Appfire örneğinde, ekibimin onlarca yıl sürecek dayanıklı bir iş kurmasına yardımcı olacak ortaklar arıyordum.Bu, iş modelinize ayırdığınız nakitle ilgili değil. Uzun vadeli bir ortaklıkta insanlar, topladığınız sermayeden daha önemlidir. Etrafınızı saran insanlar ve onların ağı çok önemlidir: Potansiyel bir yatırımcının sizinle ilgili geniş ve yetenekli bir ağa sahip olduğunu teyit etmek istersiniz. Sizinkine benzerlik gösteren diğer işletmeleri şekillendirme konusundaki deneyimlerine dair işaretlere dikkat edin.Eğer bir yatırımcıysanız, inandığınız bir vizyon ve uzun vadeli bir ilişki kurmak istediğiniz bir kurucu aramanızı öneririm. Bir işletmenin temel unsurları elbette önemlidir, ancak her şey kurucular, yönetim ve ortaya koydukları vizyona olan inançla başlar.

Değerlerinizin uyumlu olduğundan emin olun

Kurucu-fonlayıcı ilişkisinin başarılı olması için her iki tarafın değer sistemleri arasında uyum olması gerekir. Yatırım firmalarıyla zaman geçirin, onlardan işlerinin nasıl işlediğini açıklamalarını ve temel değerlerini ve inançlarını ifade etmelerini isteyin. Yatırım yaptıkları diğer kurucularla ve firmadaki diğer ortaklarla tanışmak için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun, böylece sermayeden çok insan modelini test ettiğinizden emin olun. Parlak bir kuruş kirli bir kuruştan daha değerli değildir.

Olabildiğince fazla yatırımcı grubuyla tanışın

Yatırımcılar eğitimli şüphecilerdir. Mümkün olduğunca çok sayıda yatırımcıyla tanışın ve onlarla sık sık yüz yüze görüşün. İşinizin gri alanlarını bulmakta çok iyidirler ve övgüler kadar bu yorumları da duymak istersiniz. Bu toplantılarda muhtemelen işinizde gördükleri zorlukları ve çok iyi yürütemediğiniz şeyleri duyacaksınız. Bilgilendirici olabilecekleri ve yönünüzü şekillendirmenize yardımcı olabilecekleri yollar hakkında bir fikir edineceksiniz.Bu toplantılardan sonra, onlara söylediklerinizle birlikte sordukları soruları da not edin. Yanıtlarınızın aslında işinizde neleri değiştirmeniz gerektiğine dair açıklığınızı açtığını göreceksiniz. Bu modeli kullandım ve inanılmaz derecede bilgilendirici oldu ve Silversmith ve TA Associates’i ortaklarımız olarak seçmeden çok önce işimizde değişiklikler yapmamızı sağladı.

Sizi temsil etmesi için dışarıdan bir bankacı düşünün

Bankacılar, sizin gibi düşünen ve iş modelinizi tamamlayan yatırımcılarla tanıştırarak sermaye artırımı konusunda çok yol gösterici olabilirler. Bölgenizdeki bir bankacıyla iş modeliniz, sermaye artırımı hedefleriniz ve fonları ne için kullanacağınız hakkında konuşmak için zaman harcayın. İşletmenizi yatırımcı gruplarına karşı temsil etmenize yardımcı olabilirler ve işletmenizin değerinin yanı sıra ekonominin duruşu ve yönü ile ilgili materyallerin şekillendirilmesine yardımcı olabilirler.Ayrıca sunum materyallerinizi ve inceleme sürecinde kullanılacak finansal verilerinizi hazırlamanıza da yardımcı olabilirler. Bu sürece girdiğinizde iki tam zamanlı işiniz varmış gibi olur, bu nedenle yanınızda bu tam zamanlı işlerden birine yardımcı olacak bir bankacı olması gerçekten faydalı olabilir. Bankacının ya da herhangi bir danışmanın sizin için çalıştığını bilin, tam tersi değil. İyi bir bankacı sizi herhangi bir yöne çekmeden dinleyecek ve geri bildirimde bulunacaktır.

Cazibe aşaması dikkatinizi dağıtmasın

Sözleşmeyi kapanıştan sonra da uygulanabilir ve odaklanmış tutmak için, yatırım sonrası 30-60-90 günlük bir eylem planını ters dönem belgesine ekleyin. Artık yatırımcının yardımını aldığınıza göre işletmeyle ilgili yapacağınız şeyleri ele alın – yönetici ekibi oluşturmak için yatırımcı ağına ulaşmak, bağımsız yöneticilerden oluşan yeni bir yönetim kurulu oluşturmak ve bir denetim komitesi ile ücretlendirme komitesi kurmak gibi.Her iki taraf da en başından itibaren başarının tanımı ve zaman çizelgesi konusunda hemfikir olduğunda, daha iyi bir sonuç ve daha iyi bir şirket ortaya çıkacaktır.

https://www.fastcompany.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin