Video indirmeyi kolaylaştırmak için 10 tarayıcı eklentisiYazar: David Nield
Çeviren: Öykü Gökkurt

Belki de tarayıcınız aracılığıyla internetten bir resim veya video indirmek istersiniz, çünkü harika bir duvar kağıdı yapar veya yaptığınız bir videoya dahil etmek istersiniz. Çoğu durumda (özellikle resimler söz konusu olduğunda) dosyaya sağ tıklayıp “resmi farklı kaydet” veya benzeri bir şey seçebilirsiniz.

Ancak bazen bu işe yaramaz veya yeterince iyi değildir. Sağ tıklama menüsünde kaydetme seçeneği yoksa ne olur? Tek bir web sitesinden düzinelerce görüntüyü hızlı bir şekilde kaydetmek istiyorsanız ne olur? Animasyonlu bir videoyu GIF olarak kaydetmeye çalışıyorsanız veya kimsenin istemediği .webp dosyalarından birini indirmeye devam ediyorsanız ne olur?

Üçüncü taraf tarayıcı uzantılarının, peşinde olduğunuz görüntüyü veya video klibi çıkarmak ve işlemi sizin için otomatikleştirmek için bir sayfanın HTML koduna daha derine inecek eklentileri burada bulabilirsiniz.

Image Downloader Continued

Image Downloader Continued’u (Chrome / Edge) açtığınızda, geçerli web sayfasındaki tüm görüntülerin düzgün bir şekilde düzenlenmiş bir ızgarasını elde edersiniz: Her resmin biçimini ve boyutlarını görebilir, bunları bir diske kaydedebilir ve hatta boyutlarına göre filtreleyebilir ve sıralayabilirsiniz. Eklentinin kullanımı çok kolay ve görüntüleri indirmek için en iyilerden biridir.

Download All Images

Download All Images (Chrome/Edge), Image Downloader Continued’dan biraz farklı çalışır. Image Downloader Continue’nun yapamadığı bazı görüntüleri yakalayabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Bir sitedeyken uzantı düğmesine tıklayın ve sayfadaki her resim bir zip arşivine sarılır, böylece nereye kaydedeceğinizi seçmeniz yeterlidir.

Video Downloader Ultimate

Bir web sitesinden video kaydetmekte zorlanıyorsanız (ister sayfaya gömülü ister bir sosyal medya gönderisine dahil edilmiş olsun), Video Downloader Ultimate (Chrome / Edge) size yardımcı olabilir. Tek bir tıklamayla, görüntülemekte olduğunuz web sitesinde bulunan tüm videoların bir listesini görürsünüz ve ardından URL’lerini alabilir veya yerel olarak kaydedebilirsiniz.

Twitter Video Downloader

Bazen, Twitter Video Downloader’ın (Chrome / Edge) devreye girdiği bir web sitesi için belirli bir araca ihtiyacınız vardır  : Sosyal ağa gönderilen klipleri en az telaşla yakalar ve kendisini sayfaya düzgün bir şekilde yerleştirir, böylece neredeyse yerel bir özellik gibi görünür. Dosyayı kaydetmek için içinde video bulunan bir tweet’in yanındaki indirme simgesine tıklamanız yeterlidir.

Base Image Downloader

GIF’lerin çıkarılması özellikle zor olabilir. Bazı siteler bunları GIF olarak yayınlar, diğerleri mp4 biçimini kullanır ve diğerleri bunları tekrar dönüştürür. Biçimden bağımsız olarak, Base Image Downloader (Chrome / Edge), GIF ile ilgili hemen hemen her şeyi yakalamada mükemmeldir (ve diğer çoğu resim formatını destekler). Uzantı, görüntü küçük resimlerinden oluşan bir galeri getirir ve hepsini bir kerede veya birer birer kaydedebilirsiniz.

Screen Recorder And Editor

Diğer araçlar işe yaramazsa, bunun yerine bir ekran kayıt aracı kullanmayı deneyebilirsiniz. Screen Recorder and Editor (Chrome / Edge), deneyimlerime göre, etkin sekmeyi veya tüm masaüstünü kaydetmek için size zengin seçenekler sunan en iyilerden biridir ve düzenleme özellikleri içerir.

Save Page WE

Bir web sitesinden öğeleri toplu olarak almak için başka bir seçenek, Save Page WE’nin (Chrome / Edge) oldukça iyi yaptığı tüm sayfayı kaydetmektir. Kullanımı kolaydır ve klavye kısayollarını destekler. Çalıştığınız siteye bağlı olarak, görüntüleri bir sayfadan diske kaydetmeyi seçebilirsiniz  ve bazı durumlarda bu, ses ve video dosyaları için de geçerlidir.

Download All Images

Download All Images (Firefox) yukarıdaki başka bir uzantıyla aynı ada sahip olsa da, aynı yardımcı program değildir ve bu, Mozilla’nın tarayıcısıyla çalışır. Bu eklenti, indirmeleri resim boyutuna, resim türüne ve hatta resim URL’sine göre filtrelemenize olanak tanıyan bir dizi seçenek sunar (böylece reklamları veya diğer bağlantılı içerikleri yanlışlıkla indirmezsiniz) ve yakalanan resimlerin nasıl kaydedileceği konusunda çok fazla esneklik vardır.

DownThemAll

Düzgün bir şekilde adlandırılan DownThemAll (Firefox), görüntüler, videolar ve ses klipleri de dahil olmak üzere bir web sitesinden kesinlikle her şeyi alabilir. Neyin kaydedileceğini ve nereye kaydedileceğini seçmek için birçok seçenekle birlikte gelir. Bu, hızlı bir şekilde gerekli bulacağınız uzantılardan biridir.

SingleFile

Web sayfalarını bütünüyle kaydetmek için başka bir uzantı olan SingleFile (Firefox), işteki en iyi ve en verimli olanlardan biridir. Tüm HTML, metin ve görüntüleri belirli bir web sitesine indirir ve Firefox arayüzüne çok düzgün bir şekilde entegre olur. Diğer uzantılarla resim yakalamak için mücadele ediyorsanız, bu çözüm olabilir.

Kaynak: 10 Browser Add-Ons to Make Downloading Videos Easy

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin