Video neden en popüler dijital pazarlama trendi haline geldi?


Yazan: Megan Totka

Çeviren: Tomris Naz Evrandır

Online pazarlama eğilimleri her yeni dağıtım yöntemi ve kanalı ile değişiyor. Her yıl kullanıcıların dikkatini çekmek için yeni bir teknoloji, yeni fırsatlar ve yeni sosyal kanallar türüyor. Müşterinin ilgisini çekme konusundaki savaşta en büyük kazananlar, umut verici yeni teknolojilerde başarılı olduklarını kanıtlayan ya da belirli bir kanalda (örn. YouTube) büyük bir takipçi kitlesi yaratmak isteyen işletmeler olabilir.

Video, pazarlama alanında kesinlikle yeni değil, fakat pazar değişiyor ve video bu pazarın açık ara galibi olarak karşımıza çıkmış durumda.

Video pazarlama eğilimleri

YouTube, bir milyar kullanıcısı ve her gün yüz milyonlarca saat izlenme oranıyla bu alana hâkim. Pazarlama cazibesini daha çekici hale getirmek için YouTube, 18-49 yaş aralığındaki izleyiciye herhangi bir kablolu ağın ulaştığından daha fazla ulaşmaktadır.

YouTube trafiği geçen yıldan bu yana yüzde 40’tan fazla artarken, video görüntüleme seçenekleri de açıldı. Facebook artık gömülü videolar ve çevrim içi canlı yayınlar sunuyor. Aynı zamanda Periscope ve Facebook gibi mecralar, gerçek zamanlı pazarlama yapan video öncülerinin dikkatini çekmeye başladı.

Arama sonuçlarında video reklamları

Video pazarlamacılığının ne kadar popüler olduğunun bir diğer net göstergesi ise in-SERP video reklamlarının (yani arama sonuçlarında çıkan reklamların) piyasaya sürülmesi. Şu an Google ve Bing, zengin arama sonuçlarına video reklamlarını birleştirmeyi test ediyorlar.

Yeni “Satın alma için TrueView” ürünü, kullanıcıların bir tanıtım videosu üzerinden ürün siparişi vermelerine olanak sağlıyor, ve bu çok iyi sonuçlar vermeye başlamış. Sephora ve Wayfair’in testlerinden gelen sonuçlara göre izlenme süresi artmış ve bu tanıtım videolarından gelen gelir ve reklamlara tıklanma artmış.

Video pazarlama neden etkili?

İçerik pazarlaması ve sosyal medya, pazarlama oyununu büyük bir değişime uğrattı. Markayı insanlaştırmanın avantajları ve işletmelerin müşteri tabanlarına daha anlamlı bir şekilde bağlanması ile, marka hikaye anlatımı merkezde yerini aldı.

Küçük işletmeler için video, oyun alanını dengelemenin ucuz bir yolu. Burada, büyük işletmeler ve kaygan, pahalı reklam spotları her zaman avantaja sahip değildir. Küçük şirketler birkaç şekilde öne çıkıyor:

  • Müşterilerin SSS’lerine cevap vererek
  • Hareket halinde ürünleri sergileyerek
  • Gerçek hayattaki müşterilerinin, kullanıcı odaklı taleplerini öğrenerek
  • Çalışanların tanıtılıp, operasyonlar hakkında samimi bir görünüm verilerek
  • Ürün kullanımını göstererek
  • Video referanslarına sahip olarak

Binlerce küçük YouTube işi, basit ve açık sözlü reklamlarla kendine bir izleyici kitle inşa etti ve onların güvenlerini kazandı. Araştırmalar, özellikle küçük işletmeler ve ev sanayi satışları üzerinde videonun büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. Invodo tarafından hazırlanan 2014 Video İstatistikleri araştırmasına yanıt veren pazarlamacılardan yarısından fazlası, videonun diğer herhangi bir içerikten daha yüksek bir yatırım getirisi sağladığını söyledi.

Geleceğinizdeki yeni teknolojiler

Son birkaç yıldır pazarlamanın her yönü kişiselleştirme, hedefleme ve etkileşimli içeriğe yöneldi. Yeni video teknolojisi, görüntülemeyi yanıtlamaya yönlendiren etkileyici videolarla konsepti yeni bir seviyeye taşıyor. Veri toplama formları, anketler ve macera seçme videoları daha yaygın hale gelecektir.

B2B reklam verenlerinin yaklaşık yüzde 96’sı halihazırda video kullanıyor ancak daha küçük B2C işletmelerinin, üretim maliyetleri nedeniyle ya da etkili hissetmeyebilecekleri bir teknoloji üzerindeki pazarlama dolarının atılmasına karşı olan isteksizliği nedeniyle benimsenmesi daha yavaş gerçekleşmiş olabilir.

2017 pazarlama rüzgarlarının hangi yönde ilerlediğini bildiğinize göre, video pazarlamaya hazır mısınız?

Kaynak: smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin