Viral videolar: kusurlu sanat rehberiYazar: Tristen Taylor
Çeviren: Aslı Arıca

Virallik. Birçok marka viral olmak ister, ancak en öngörülemeyen içeriğin bir gecede milyonlarca görüntülemeye ulaşabileceği dijital çağda viral içerik oluşturmak daha çok bir muammadır. Mükemmel viral video için gizli bir tarif yok ve yine de her yıl milyonlarca kez görüntülenen videolar var. Peki bunun sırrı ne?

Ne yazık ki, virallik bir bilimden çok bir sanattır. Virallik için denenmiş ve doğrulanmış bir formül olmasa da, sürekli olarak gördüğümüz bazı unsurlar var ve bunların ne olduğunu bilmek sizi viral ihtişamı elde etmeye bir adım daha yaklaştırıyor.
Öyleyse, videolarınızı internette viral yapabilecek bazı ortak noktaları belirleyelim.

Virallik Bilimi

En son trend olan Twitter veya TikTok videolarından veya “Keyboard Cat” ,”Charlie Bit My Finger” gibi YouTube’dan gelen en eski viral videolara kadar, viral video bilimi sürekli değişen kusurlu bir formüldür.

Videolar nasıl viral olur?

Bugünün YouTuber’ları için çok fazla şans gerekebilir, ancak viral videoların bazı ortak unsurları sizi başarıya hazırlayabilir. 2022 Video Pazarlama Raporundaki HubSpot araştırmasına göre en yaygın özellikler şunlardır:

 • Başlık uzunluğu: Videoların kısa başlıkları vardı (en fazla 3 kelime)
 • Video süresi: Videoların izlenme süreleri daha kısaydı (3 dakika veya daha az).
 • İzleyicinin dikkatini ilk birkaç saniyede çeker: Videolarda sürpriz unsuru (çığlık veya nefes nefese kalma gibi bir     şaşkınlık ifadesi görmek veya duymak olarak tanımlanır) veya normları çiğneyen ilginç önermeler bulunuyordu.
 • İçerik, doğası gereği ilişkilendirilebilir: Videolar, birden çok farklı geçmişe sahip izleyicilerin bağ kurabileceği, kendilerini ilişkilendirebileceği durumlara, olaylara veya konulara yer verdi.
 • Prodüksiyon kalitesi: Videolar, çözünürlük, sahne donanımı ve iyi düşünülmüş fikirler açısından yüksek prodüksiyon değerini yansıtan bir müzikal unsur sergiliyordu.
 • Yetenek: Birçok viral video, uygulama ve yetenek gerektiren şarkılardan, danslardan veya performanslardan oluşuyordu.

Viral Video Sanatı: Verileri Gerçek Hayat Senaryolarına Uygulama

Pazarlama Raporu ayrıca, viral videolar oluşturmak için hangi faktörlerin en etkili olduğuna ilişkin anket verileri pazarlama uzmanlarını da içerir, en sık alıntılanan özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Kısa ve öz başlık (3 kelime veya daha az) ve video süresi (3 dakika veya daha az)
 • İlgi çekici hikaye anlatma formatını kullanır.
 • Gülmek gibi hoş duygular uyandırır.
 • İroni veya sürpriz unsurları içerir.
 • Katılımın halka duyurulmasını sağlar.
 • Pratik olarak kullanışlıdır.

Markanızı temsil eden benzersiz, viral bir mesaj oluşturmak için bu listeyi kendi markanıza uyarlayabilir ve biz de size her birinden nasıl yararlanacağınızı anlatacağım.

Ve bu öğelerden bazıları (kısa bir başlık ve video süresi gibi) kendi kendini açıklayıcı olsa da. diğerlerinin (hikaye formatı, ironi ve sürpriz unsurları, halka açık katılım göstergeleri ve pratik kullanım gibi) daha belirgin olması gerekebilir, bu nedenle bu daha karmaşık faktörleri ele almak için bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

1.Bir Hikaye Anlatın

Dilin başlangıcından beri, insanlar hikayeleri tüketmeye programlanmıştır. Hikayeler düşüncemizi etkiler ve duyusal deneyimler sağlar. Bu tepkiler nedeniyle, insanlar geleneksel bir hikaye formatındaki içeriğe ilgi duyuyor.

Videonuzda anlatının geleneksel unsurlarına (başlangıç, karakter, çatışma, doruk noktası ve çözüm) sahip olduğunuzdan emin olun; izleyicileriniz bunu bir hikaye olarak tanımlayacaktır.

Videonuzda iyi bilinen mecazları kullanmayı da deneyebilirsiniz – örneğin, HubSpot gibi “Kaba Denizler için Pürüzsüz CRM” kullanmanın nasıl bir şey olduğunu basitleştirmek için bir fikri bir korsan hikayesi gibi ortak bir hikaye aracılığıyla iletebilirsiniz:

YouTube player

Reklam, CRM platformumuzu korsanlar gibi karakterlere vermenin onların hikayelerini nasıl değiştireceğini ve aradıkları hazineleri bulmalarına nasıl yardımcı olacağını anlatıyor. Bu tür videolar, markanın misyonuna odaklanırken bu temayı birleştirmenin sevimli ve eğlenceli bir yoludur.

2.İronik olun

İroni, ankete katılan videoların şaşırtıcı bir şekilde %90’ında viral videolar arasında en yaygın faktörler arasında yer alıyor. Bu, viral mesajınızı oluştururken onu yüksek bir öncelik haline getirir.

İroniyi nasıl birleştirirsiniz? Örnek videoların çoğunun yaptığını yapıyorsunuz – sosyal normların yıkıldığını gösteriyorsunuz.

Düşünün: Markanız veya ürününüzle ilgili herhangi bir sosyal norm var mı? Bu ilgili normlardan birini ironik ama markaya uygun bir şekilde kırabilir misiniz?

Bir örneğe bakalım. Marvel, 2011’de Thor’un piyasaya sürülmesi için zekice ironik bir video yayınladı. “Little Thor” adlı video, gücün gücünden yararlanmaya çalışan Darth Vader kılığında küçük bir çocuğun rol aldığı sevimli Volkswagen Super Bowl reklamının bir parodisidir.

“Little Thor”da Thor gibi giyinmiş bir kız evin içinde dolaşıp Thor’un çekicini kullanarak köpeğe (Loki) bir oyuncak bebeğe ve onun fıstık ezmeli ve reçelli sandviçine büyük bir güç uygulamak için çalışıyor.

Bunu izlerken Volkswagen reklamıyla hemen hemen aynı ve muhtemelen aynı seriden başka bir video olduğunu varsayıyoruz. Sonunda baba eve gelir ve çekiciyle son bir girişimde bulunmak için dışarı koşar. Tıpkı babasının VW Super Bowl reklamında yaptığı gibi, babasının arabanın alarmını çalacağını varsayıyoruz, ancak bunun yerine – araba patlıyor! O zaman bu reklamın Volkswagen için değil, yakında çıkacak olan Thor filmi için olduğunu anlıyoruz.

Bu video birçok düzeyde ironik. Birincisi, popüler bir reklamın ironik bir parodisidir. İkincisi, Thor gibi giyinen çocuk, toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına aykırı olan (ve bir sosyal normu yıkan) bir kızdır. Üçüncüsü, araba patlar ki bu video bir araba reklamının parodisi olduğu için ironiktir.

Bunun gibi ironik bir video, insanlara marka kişiliğinizi tanıtmanın komik bir yoludur.

3. Seyirciyi Şaşırtın
Viral videoların yarısı bir sürpriz unsuru içeriyordu.
İnsanlar neden şaşırmayı sever? Her gün binlerce reklam gördüğümüz bir dünyada, insanlar aynı şeyleri tekrar tekrar görmekten bıktı. Sürpriz, tüm bu monoton içeriğe güzel, canlandırıcı bir hız değişikliğidir.
Peki, videonuzu şirketinizle alakalı hale getirmeye devam ederken sürpriz unsurlarını nasıl dahil edersiniz?

Şirketiniz sürpriz olmalı.

Daha spesifik olarak, şirketinizin faydaları videonuzun (hoş, eğlenceli, neşeli vb.) sürpriz unsuru olmalıdır.

İkonik Old Spice reklamı olan “The Man Your Man Could Could Like Like” video kampanyasına bakalım. Vücut yıkamanın faydalarını eğlenceli ve ironik bir şekilde abartmak için sürpriz bir unsur kullanmanın mükemmel bir örneği.

YouTube player

Reklamda, arkasında duşun aktığı bir banyoda havluyla kaplı bir aktör yer alıyor. Adamınız ne yazık ki o olmasa da, Old Space duş jeli ile onun gibi kokabileceğini söylüyor. Sonra aniden, bir teknede olduğunu ortaya çıkarmak için duş zemini hemen arkasından çekiliyor! Bu hikaye sürekli değişen gardırop, aksesuarlar ve arka planlarla devam ediyor.

İzleyiciler, “erkeğinizin kokabileceği adamın” bundan sonra ne yapacağını görmek için sürekli şaşırıyor ve heyecanlanıyor.

Her markanın Old Spice gibi bir video çekecek bütçesi olmasa da, kitlenizi küçük ve büyük şekillerde nasıl şaşırtabileceğinizi düşünün; bu, videonuzun paylaşılmasına yardımcı olabilir.

4. Paylaşıma Teşvik Edin.

Berger, insanların katılımlarını alenen belirtebildikleri takdirde katılma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi. Neden? Niye? Çünkü insanlar gösteriş yapmaktan ve bildiklerini hissetmekten hoşlanırlar.

Sizinle yüz yüze etkileşim kuran insanlar için kolaydır – markalı bir tişört, tampon çıkartması veya kalem bu işi gayet iyi yapacaktır. Ancak sizinle çevrimiçi etkileşim kuran kişiler için genel katılım göstergeleri sağlamak daha zordur.

Düzeltme: Sosyal medya ortaya çıkmadan önce bunları sağlamak daha zordu.

Günümüzde, sosyal paylaşım düğmeleri hemen hemen her tür çevrimiçi içeriğin üzerindedir: YouTube videoları, web sitesi makaleleri, ses klipleri vb.
Videolarınıza sosyal paylaşım butonları ekleyerek ve onları nerede barındırıyor olursanız olun, kitlenizin deneyimlerini başkalarıyla paylaşma ihtiyacını karşılarsınız.

5. Pratikliği Düşünün

Hepimizde ortak olan iki şey, hepimizin sorunlarının olması ve hepimizin bunları çözmek için çözümler aramasıdır.

İnsanlar her zaman baş ağrısı ilaçlarından son dakika akşam yemeği için tariflere kadar bilgilendirici içerik ararlar. Muhtemelen müşterileriniz de alanınız veya sektörünüzle ilgili bilgi arıyordur. Ve onlara bunu sağlamak sizin yararınızadır.
Pratik, kullanışlı bir video oluşturarak birkaç temel şeyi başarmış olursunuz:

 • Bilgiyi kendi başına aramayı tercih eden kişilere bilgi sağlıyorsunuz.
 • Bu kişileri, bu bilgileri ağlarıyla paylaşmaya teşvik edebilirsiniz (arkadaşlarından tavsiye isteyenler için uygun).
 • Kendinizi yararlı bir araç ve bilgi kaynağı olarak konumlandırın, güveni (ve umarız sadakati) artırırsınız.
 • Videonuza stratejik olarak harekete geçirici mesajlar yerleştirdiyseniz, izleyicileri satın alma yolculuğunun bir sonraki aşamasına dönüştürebilirsiniz.

Videonuz, müşterilerinizin arıyor olabileceği pratik bilgiler sağlayabilir mi? İyi bir ilk adım, müşterilerinizin yaşadığı bir sorunu belirlemek ve sorunu nasıl çözebilecekleri konusunda bilgi vermektir.

Belki makyaj malzemesi satıyorsunuz ve nasıl ve ne zaman uygulayacağından emin olmayan birçok müşteriniz var – makyaj uygulamak için ipuçları ve püf noktaları için bir nasıl yapılır videosu oluşturabilirsiniz. Ya da belki şirketiniz göz muayeneleri sağlıyor, ancak ilk kez gelen çocukların çoğu ziyaretten korkuyor – annelerin çocuklarına göstermeleri için göz muayenesinin adım adım açıklandığı bir ofis turunu filme alabilirsiniz.
Bu yararlı bilgileri sağlayarak, insanların sizi çözümlerle ilişkilendirmesine yardımcı olursunuz; bu çözümler, ileride bir şey satın almak istediklerinde çok işe yarar.

Örneğin, Pillsbury’nin “Crescent Mummy Dogs” videosunu ele alalım. Cadılar Bayramı’nda çocuklarınız için nasıl eğlenceli bir yemek yapabileceğinizi gösteren eğitici bir videodur. Ebeveynler, çocuklarının okul partisi için buna benzer bir tarif arıyor olabilir ve Pillsbury, tarifi ve ona eşlik etmesi için bir nasıl yapılır videosu sağladı. Bu şekilde, bu tarifi tamamlamayı olabildiğince kolay hale getiriyorlar, böylece deneyen ebeveynler onu seviyor ve arkadaşlarıyla paylaşma olasılığı daha yüksek oluyor- ve hatta belki de tarifi yapmak için Pillsbury hamuru satın alıyorlar.

Bir Sonraki Videonuzu Başarı İçin Hazırlayın

Mükemmel viral video için sihirli bir formül yoktur, ancak oraya ulaşmanıza yardımcı olacak bazı genel yönergeler vardır. İçeriği başarılı kılan unsurları anlayarak popüler hale gelecek içeriği tahmin edebilir (hatta oluşturabilirsiniz). Stratejik olarak çevrimiçi olarak geniş çapta dağıtılma olasılığı daha yüksek olan videolar oluşturmanıza olanak tanır.

Editörün notu: Bu gönderi ilk olarak Haziran 2014’te yayınlandı ve kapsamlı olması için güncellendi.

Kaynak: http://blog.hubspot.com/marketing

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin