Walt Disney Company, Netflix ile aynı kulvarda yarışacak


Yazan: Ece Tuçaltan

Walt Disney Company, uzun süren spekülasyonların ardından 21st Century Fox’un neredeyse tamamını satın aldığını duyurdu. 52,4 milyar dolarlık anlaşma, medya tarihinin en yüksek meblağlı satışları arasında yerini aldı. 21st Century Fox’u, Pixar’ı, Lucas Films’i ve Marvel’ı aynı çatı altına toplayan bu satış, hem eğlence içeriği hem de video streaming sektöründe çalkantılara sebep olacak.

Disney’in elde ettikleri:

  • 21st Century Fox film stüdyosu
  • FX ve National Geographic kablolu kanalları ve 22 yerel spor kanalı
  • Fox’un %60’lık Hulu hissesi
  • Fox’un avrupalı medya kuruluşu Sky’daki hissesi ve bünyesindeki 300 uluslararası televizyon kanalı.

Disney’in satın almadıkları ise; Fox yayın kanalı, Fox News ve gazete gibi daha küçük birimler.

Simpsons bunu da öngörmeyi başardı.

Anlaşmanın içerik tarafına bakınca Disney, filmleri ve dizileriyle dipsiz bir arşive sahip. Star Wars, Marvel ve Pixar üçlemesine; X-Men, Simpsons, Avatar ve daha fazlası eklenecek. X-Men, Fantastic Four ve Deadpool, ait olduğu Marvel ailesiyle tek çatı altında toplanacak. Bu da daha zengin hikayeler ve karakterler yaratma olanağı sağlayacak. Gelecek prodüksiyonlar için büyük satış hakları anlamına da geliyor. Teknoloji ve dağıtım tarafına bakınca da, Sky’ın satın alınması uluslararası pazarda da önemli gelişmeler olacağına işaret ediyor.

21st Century Fox’un satışı, her zamankinden daha çekici ve erişilebilir hale gelen eğlence deneyimi piyasasına artan talebin bir yansımasıdır. Rupert Murdoch’un bize bir ömür boyu inşaa ettiği işlerin geleceğini emanet ettiği için minnettarız. Büyümemizi arttırmak için sevilen markalı içeriğimizi önemli ölçüde artırmak için bu olağanüstü fırsattan dolayı heyecan duyuyoruz.” Walt Disney Company Başkanı ve CEO, Robert A. Iger

Disney ve Fox’a ait içerikler hali hazırda Amazon, Netflix ve Hulu gibi bir kaç streaming servisine dağılmış durumda. Bu satıştan önce imzalanmış onca kontrat bu durumun bir süre daha devam edeceğini gösteriyor. Bunun yanısıra Disney, 2019’da kendi adını taşıyan bir streaming servisiyle pazara atılmayı planladığını da duyurmuştu. 2019’la birlikte Disney’in sektör öncüsü Netflix’le olan anlaşmalarını feshedebileceği de konuşuluyor. Bu sayede Oyuncak Hikayesi 4 ve Frozen 2 gibi filmler yalnızca Disney’in servisine üye olanların ulaşabileceği özel içerikler haline gelecek. Açıklamalara göre bu streaming servisi; Marvel ve Star Wars filmlerinin yanısıra, prodüksiyonunu Disney’in üstleneceği yeni serileri ve ESPN spor içerikleri de barındıracak. Üstüne üstlük abonelik fiyatını da Netflix’ten düşük tutacağını idda etti. Disney, şu güne kadar ürettiği akıl almaz miktardaki filmlerine ve dizilerine, Fox’un tüm filmlerini ve dizilerini eklediğinde; uçuk miktarda içerik sunabilecek bir streaming servisine sahip olacak.

Tabi işler Disney için sadece olumlu değil. Disney ve Fox’un içeriklerini kullanan rakiplerine satacak bir şeyi kalmayacak. Netflix, Amazon, Hulu ve benzeri streaming servislerinin son yıllarda orijinal içeriğe ağırlık vermesi bir çok kanalı büyük stüdyolardan gelen güvenilir içeriklerden mahrum bıraktı.

21st Century Fox’ta yaptığımız her şeyden son derece gurur duyuyoruz. Bu kombinasyon yeni hissedarlar için kapıyı aralıyor. Disney, heyecan verici ve dinamik bir sektörün hızını belirlemeye devam ediyor.”  21st Century Fox Yönetici Başkanı, Rupert Murdoch

( Walt Disney Company Başkanı ve CEO, Robert A. Iger (sol), 21st Century Fox Yönetici Başkanı, Rupert Murdoch)

Her ne kadar heyecanlı bir iş birliği gibi görünse de bu durum, global medya kuruluşlarının nasıl streaming şirketlerine dönüşüp, zamanla bağımsız kuruluşları kurutacağının bariz bir göstergesi. Aynı medya havuzunun içeriğini tükettiğimiz günler çoktan sona erdi. Bu gelişmeler televizyonlarda yayınlanan içeriği bedava sürüm konumuna getirip, streaming servislerinin içeriğini premium haline getirdi. “Üst segment” programlar ana akım medyada yerini kaybedince streaming servislerine kaydılar. Tüketilen medya içeriğinin fiyatlandırılarak ayrıştırılması ileride daha farklı kutuplaşmalara da sebep olabilir. Walt Disney Company, Walt Disney’in hayatta olduğu zamandan çok daha farklı bir misyonla ilerler haber geldi. Aile değerleri üzerine kurullan kurum medya şirketlerini satın aldıkça çizgisinden saptı. 2019 streaming piyasası için hareketli bir yıl olacakmış gibi görünüyor.

Kaynaklar:

www.wired.com

www.forbes.com

www.mashable.com

www.thewaltdisneycompany.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin