Web sitenizin trafiğini arttırmak için etkili SEO stratejileriYazar: Evan Morris
Çeviren: Atakan Gürbüz

Günümüzün rekabetçi iş ortamında, arama motoru sonuçlarında kaybolmayı göze alamazsınız. Sonuçlarda görünür olmak ve kaybolmamak için çaba göstermezseniz, işsiz kalacağınız gün çok uzak değil demektir. İşte web sitenizin trafiğini artırmak için etkili SEO stratejileri.

SEO çalışmalarınıza ve stratejilerinize biraz ışıltı katmaya karar verin.

Web sitenizi arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda sıralamak için en son arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini uygulamaya yönelik samimi çabalar göstermelisiniz. Web sitenizin trafiğini artıracak, böylece daha fazla iş elde edeceksiniz.

İşte uygulamanız ve faydalarından yararlanmanız için beş basit ama güçlü SEO stratejisi.

Yapılandırılmış veri işaretlemesini dahil et

İş uygulamaları değişimle eş anlamlıdır. Google aramaları bugün 8-10 yıl öncekiyle aynı değil. Günümüzde arama kalıpları çoğunlukla arama motoru sonuç sayfasının dinamik düzeni tarafından belirlenir.

Bir arama motoru sonucunda elde edeceğiniz şey, aramada kullandığınız sorguya bağlıdır. Günümüzde arama amaçlarınızın çoğuna hizmet eden çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Yerel sonuçlar, ilgili sorular, resimler, videolar, reklamlar vb. olabilir.

İlginç bir şekilde, bir arama motoru sonucunun karakteristik özelliklerinden biri olan yalnızca on mavi bağlantı henüz değişmedi. Aynı zamanda, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) sıfır tıklamalı arama ve pazarlama trendini getiren bir özelliktir. Bu tür işaretlemeler, SERP’den daha fazla dikkat çekmek için en iyisidir. Ve şema kullanımı, arama motorlarının sayfanın içeriğini anlamasını kolaylaştırır. Bu da yüksek arama motoru sonuçlarına yol açar.

Teknik olarak konuşursak, zengin bir sonuç, gelişmiş bir arama sonucudur. Yapılandırılmış veri işaretlemesi uygularsanız, sayfanızın zengin bir sonuç olarak görünmesi olasıdır. Google’ın şimdiye kadar sunduğu 30 tür zengin sonuç vardır. Ve yaygın zengin sonuç türlerinden biri, incelemeleri görüntülemek için yapılandırılmış verilerin kullanılmasıdır.

Geliştirilmiş başlık

Manşetlerin arama motoru sonuçlarıyla hiçbir ilgisi olmadığı izlenimindeyseniz, yanılıyorsunuz. Çekici bir başlığın, web sitenize ziyaretçi çekmek için yapacak çok şeyi vardır. Muhtemelen başlık, bir makalenin en güçlü reklam özelliklerinden biridir ve ayrıca başlığın, bir kullanıcının bir arama sonucunda gördüğü ilk şey olduğunu söylemeye gerek yoktur.

Bu nedenle, öne çıkmak ve daha fazla tıklama çekmek için açıklayıcı başlıklar oluşturmaya çalışmanız yardımcı olacaktır. Ayrıca, hem kullanıcılar hem de arama motorları için başlıkları optimize etmeniz gerekir.

Aşağıda, başlıkları optimize etmek için bazı ipuçları verilmiştir:

 1. Anahtar kelimenizi başlığın sonuna doğru yerleştirin.
 2. Başlığınızı 60 karakterden fazla uzatmayın.
 3. Açıklayıcı bir başlık kullanın.
 4. Dikkat çekici kelimeler kullanın.
 5. Rakamlara sahip olun – daha fazla tıklama şansını artırır.

Özünde, konuyla ilgili heyecan yaratan başlık stratejilerini uygulamaya odaklanmanız gerekir. Eşzamanlı olarak, doğrudan SERP’den daha fazla tıklama çekmek için başlığı kullanıcılar ve arama motorları için optimize edin.

Meta açıklamanız üzerinde çalışın

Meta açıklamaların, ziyaretçileri web sitenize tıklamaktan çekmek veya uzaklaştırmakla çok ilgisi vardır. Açıklamalar, sayfanızı SERP’de pazarlamanın en etkili özelliklerinden biridir. Bu nedenle meta açıklamalarınızı oluştururken yeterli özeni gösterdiğinizden emin olun.

Kullanıcıların sayfanızı tıkladıklarında ne elde edeceklerini anlamalarına yardımcı olacak cazip bir meta açıklama yazmanız yardımcı olacaktır.

Ayrıca, Google’ın meta açıklamasında anahtar kelimeleri bir sayfa optimizasyon faktörü olarak kullanmayı düşünmediklerine ilişkin açıklamasını hafife almanız da yardımcı olacaktır. Aslında, meta açıklamaya anahtar kelimeler eklemek de bazı faydalar sağlar.

Meta açıklamanıza anahtar kelimeler eklediğinizde, metninizi ziyaretçiler için optimize eder. Bir ziyaretçinin açıklamanızda bir anahtar kelime aradığını varsayalım, o zaman ziyaretçinin muhtemelen sayfanızı gördüğünde tıklaması muhtemeldir.

Daha küçük ekran boyutlarında kesinti yapmamak için meta açıklamanızın başına doğru anahtar kelimeler kullanırsanız yardımcı olacaktır. Ayrıca, açıklamanın 150-160 karakter arasında olduğundan emin olun.

Yüksek sıralamalı bir video ekleyin

Videolar, en popüler içerik biçimleri haline geldi. Videolarla, kullanıcılarla daha derin bir düzeyde bağlantı kurabilir ve YouTube’dan gelen ek trafiğin avantajından yararlanabilirsiniz.

Sayfa optimizasyonuna daha fazla ağırlık verildiğinden, arama algoritmasının YouTube’daki videoları sıralamak için farklı olduğunu unutmayın. Doğru optimizasyonla, bir videoyu Google aramasının en iyi sonuçlarında kolayca sıralayabilirsiniz.

Sonuç olarak, web sitenize bir video ekleyerek web sitenize çok fazla trafik çekebilirsiniz.

Aşağıda optimizasyon için bazı ipuçları verilmiştir.

 1. Anahtar kelimenizi başlığa ve dosya adına yerleştirin.
 2. Açıklamanızın ilk iki cümlesine web sitenize bir bağlantı yerleştirin.
 3. Video açıklamasına bir konuşma metni koyun.
 4. Açıklamanızın içine kanalınızdaki diğer videoların bağlantısını yerleştirin.
 5. Videonuzda zaman damgaları kullanın.
 6. Anahtar kelimeler ve ilgili videolar ile etiketleyin.

Yüksek trafikli bir web sitesinden bağlantı

Benzer bir kitleye sahip yüksek trafikli bir web sitesinden, web sitenizin içeriğiyle de ilgilenebilecek bir bağlantı eklemeniz yardımcı olacaktır. Böyle bir bağlantı, yalnızca web sitenize alakalı trafik çekmekle kalmaz, aynı zamanda sayfanızın arama sonuçlarındaki yetkisini de artırır.

Site sahiplerinden web sitenizin içeriğine bağlantı vermelerini veya içerik yöneticilerinden web sitenizdeki makaleleri yayınlamalarını (ve web sitenize bağlantı vermelerini) isteyebilirsiniz.

Bu nedenle, kendinize benzer anahtar kelimelerle arama yaparak web sitelerini bulmak için biraz çaba gösterin. Görünecek web siteleri benzer bir kitleye sahip olacak.

Sonuç

Etkili yollar olduğu için daha fazla trafik çekmek de göründüğü kadar zor değil. SEO stratejinizi bu makalede özetlenen adımlara göre formüle etmeniz size yardımcı olacaktır.

www.readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin