Web sitesi içerik optimizasyonunda yanlış yaptığınız 6 şeyYazar: Luca Ramassa
Çeviren: Öykü Aksoy

 

Düzgün bir şekilde optimize edilmiş bir web sitesi, bir içerik pazarlama programını güçlendirir.

İçerik varlıklarınızın evi, markanızın arama motorlarında otoritesini artırabilir ve yeni potansiyel müşteriler yakalamanıza yardımcı olabilir. Otomatik bir satış makinesine bile dönüşebilir.

Ancak sorun şu ki web sitesi içerik optimizasyonuna birçok faktör giriyor ve birçoğu göz ardı ediliyor, unutuluyor veya reddediliyor.

Her zaman gereken ilgiyi göremeyen altı unsuru ele alalım. Bunları ele almak, web sitenizi karlı bir güç merkezine dönüştürmenize yardımcı olacak.

Önce mobil için optimize etmemek

Bu iki istatistik hakkında düşünün: 2022’de, küresel kullanıcıların %92’sinden fazlası internete cep telefonlarıyla erişirken, yalnızca yaklaşık %66’sı internete dizüstü veya masaüstü bilgisayarları kullanarak erişiyordu.

Mobil cihazlara öncelik veren bir dünya olmasına rağmen, neden masaüstü cihazlar üzerinden mobil cihazlar için optimizasyon yapmıyorsunuz? İşte bunun nasıl yapılacağına dair bazı fikirler:

 • Sitenizi mobil için tasarlayın, ardından önce masaüstü için tasarlamak yerine diğer cihazlara uyarlandığından emin olun.
 • Kısa meta başlıklar ve açıklamalar kullanın çünkü bunların mobil cihazlarda anlaşılması daha kolay.
 • Açılır pencerelerden kaçının veya en azından önemli içeriği kapsamadıklarından emin olun.

Web sitesi performansını göz ardı etmek

2023’te site ziyaretçilerinin yavaş, gecikmeli veya kötü performans gösteren web sitelerine karşı sabrı sıfır olacak. Bu nedenle, web sitesi ekibinizin rutin hız kontrolleri yaptığından emin olun.

Sitenin performansına, erişilebilirliğine, en iyi uygulamaların kullanımına ve SEO’ya dayalı bir puan sağlayan Google’ın PageSpeed Insights aracı gibi ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz. Ayrıca, Web Vitals raporunuzu Google’dan almanıza olanak tanır.

Aracın tanımladığı ve bazıları bir geliştiricinin yardımını gerektirebilecek sorunları düzeltin. Hataların düzeltilmesine yardımcı olan kişi, aynı zamanda Google’ın Web Vitals girişimi konusunda bilgili olmalı ve yükleme deneyimi, etkileşim ve sayfa içeriğinin görsel kararlılığıyla ilgili olası sorunları çözmeli. 

Başlıkları ve resimleri optimize etmeyi unutmak

Başlıkları ve resimlerin optimize edilmemesi, ekran okuyuculara ve salt metin tarayıcılara güvenen kişiler için büyük bir erişilebilirlik sorunu oluşturur. Ayrıca, arama motorlarının içeriği anlayabilmesi için içeriğinizin iyi “konuşmayacağı” anlamına gelir.

İçeriğinizin etrafındaki metinle ilgili öğeleri optimize etmek için:

 • Her sayfanın ve içerik öğesinin, hedeflenen anahtar kelimeyi içeren bir meta başlık ve meta açıklama içerdiğinden emin olun.
 • Tüm resim ve video ortamları için bir alternatif başlık ve alt açıklama ekleyin. Alakalıysa, hedef anahtar kelimenizi her ikisine de ekleyin, ancak medyada ne olduğunu açıkladığınızdan emin olun.
 • Tüm içerik varlıkları (örneğin blog gönderileri ve güvenlikli kaynaklar) için ayrı bir URL oluşturun ve hedef anahtar kelimeyi ekleyin.

Kullanıcı deneyimini dikkate almadan tasarlamak

Ziyaretçiler sitenize girdikleri andan itibaren sitenizde gezinme konusunda kendilerini rahat hissetmeli. Görünüm önemli olsa da site haritası, kategori sekmelerinin en işlevsel anlam ifade ettikleri yerlere yerleştirildiği sezgisel bir düzene sahip olmalı.

Yüksek kaliteli bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için:

 • Web sitenizin metnini, görsellerini ve estetiğini ideal kitlenize göre uyarlayın.
 • Güvenilirlik oluşturmak için övgüler, istatistikler, referanslar ve deneyim gibi güven unsurları ekleyin.
 • Hedef kitlenizin temel sorunlarına özel çözümler sunun.
 • Sezgisel olduğundan emin olmak için web sitenizi kullanıcı deneyimine göre sık sık test edin.
 • Hiper-kişiselleştirilmiş bir siteye izin vermek için tanımlama bilgileri aracılığıyla ilgili kullanıcı verilerini toplarsanız, bir tanımlama bilgisi  çerez onayı başlığı eklemeyi ve tüm uyumluluk yasalarından haberdar olmayı unutmayın.
 • Sayfa kalitesini iyileştirme konusunda daha fazla bilgi edinmek için açık kaynaklı, otomatikleştirilmiş bir araç olan Lighthouse’u kullanın.
 • Web sitenize bir geri bildirim formu ekleyin ve kullanıcıları yapıcı eleştirilerde bulunmaya teşvik edin, böylece onların deneyimini iyileştirebilirsiniz.

Sağlam bir web sitesi mimarisine sahip olmamak

Google’ın sitenizi neden dizine eklemediğini merak mı ediyorsunuz? Suçlu, web sitenizin mimarisi olabilir.

Sorunları tespit edip çözerken, SEO konusunda bilgili ve SEO dostu bir site mimarisi oluşturmayı bilen bir geliştirici ile çalışın. Google’dan Matt Cutts, hepsinin birlikte nasıl çalıştığına dair yararlı bir genel bakış sunar.

YouTube player

Google tarafından bulunabilmek için şunları yapmalısınız:

İçerik varlıklarını arama için optimize etmemek

İçeriği yayınladığınızda, arkasında bir arama amacı stratejiniz olmalı.

İçeriğinizin yerinde optimizasyonunu en üst düzeye çıkarmak için:

 • İçeriğinizi özel merkezlerde düzenleyin ve tüm varlıklarınızı (blog makaleleri, teknik incelemeler ve örnek olay incelemeleri vb.) bu konu etrafında toplayın. Bu merkezlerin barındırıldığı bir “kaynak” sekmesi oluşturun.
 • İlgili konuyla ilgili merkezlerde konu kümeleri oluşturun. Üst ve alt sayfalara ilgili bağlantıları ekleyin ve site mimarisi bütünlüğünü koruyun.
 • Web sitenizdeki her web sayfası ve içerik varlığı için anahtar kelime öbeklerini tanımlayın ve hedefleyin.
 • Sayfalarınız ve varlıklarınız boyunca hedef ve ikincil anahtar kelimeleri doğal ve stratejik bir şekilde yerleştirin.

Hataları sonlandırın ve SEO başarısına başlayın

Nelerden kaçınacağınızı ve neleri ekleyeceğinizi bildiğinizde, web siteniz daha fazla ziyaretçi, potansiyel müşteri ve müşteri çekebilir.

Ancak her şey, mobil cihazlara odaklanmamak, siteyi ve içeriği arama motorlarını çekecek şekilde hazırlayamamak da dahil olmak üzere yaygın hatalardan kaçınmakla başlar. Başlamaya hazır mısınız?

Kaynak: contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin