Web3 kullanım örnekleri: insanlara sağladığı 5 olanakYazar: Jessica Groopman, Jaimy Szymanski, Jeremiah Owyang
Çeviren: Aslı Arıca

Web3” adı verilen yeni bir internet hareketi ortaya çıktı. Web2’nin arama, e-ticaret ve sosyal medya devlerinden kaynaklanan büyük kontrol, finans ve bilgi asimetrisinin reddedilmesi durumundan dolayı Web3’ün vizyonu, dijital ağların dağıtımıyla kullanıcıya gücünü tekrar kazandırmaktır.

Bu yazı ile ilk olarak, iş liderleri için bu gelişmekte olan teknolojilerin katılımcılar için sağladığı yetenekleri açıklayarak Web3’ü tanımlayacağız. Ardından, hararetle tartışılan bu yükselen teknoloji hareketinin dinamiklerini ele alacağız.

Tanımımız, Web3 uygulamalarının ve pazar dinamiklerinin analizini; merkezi olmayan, dağıtılmış ve hibrit ağ tasarımlarının temel teknolojik etkinleştiricileriyle köprülemeye çalışır. Burada insanlara odaklanıyoruz: katılımcılar Web3 tarafından nasıl etkinleştiriliyor?

Web3, Katılımcıların kendi kimlikleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi oldukları, katıldıkları örgütleri ve müşterekleri kolektif olarak yönettikleri, kendi varlıklarını inşa ettikleri ve malların / hizmetlerin daha büyük bir payına sahip oldukları ve bunlardan para kazandıkları dijital bir ekonomik sistemdir.

Kullanıcının Web3 ile işbirliği içerisinde katılımını gözünüzde daha iyi canlandırabilmek için hayali bir karakterden yardım alacağız; Casey:

1.Kimlik:  Casey, kimliğinin birden fazla yönünü (gerçek zamanlı, sahte veya anonim) nasıl yöneteceğine (görüntüleme, paylaşma, taşıma, silme) karar verir ve ayrıca hangi tercihlerinin veya sosyal grafiğin paylaşılacağını seçebilir.

·      Öz egemenlik
·      Gerçeklik
·      İtibar
·      Taşıyabilme

2. Yönetme: Casey ve parçası olduğu topluluklar, daha fazla otomasyon ve doğrulanabilirlik ile akıllı sözleşmeleri yönetebilir (önermek, kasıtlı olarak yönlendirmek, delege etmek, oy vermek, doğrulamak ve onaylamak).

·      Tartışma
·      Haklar ve Katılım
·      Oy kullanma
·      Kayıt tutma

3. Geliştirme: Casey, ürünlerin, hizmetlerin, organizasyonların, mikro ekonomilerin, varlıkların ve deneyimlerin geliştirilmesine (tasarım, yayınlama / nane, kod, görüntüleme, paylaşma, oluşturma) katılabilir.

·      İşbirliği / Kitle Kaynaklı
·      Altyapı (teknik, sanal, finansal)
·      Oluşturulabilirlik/Yineleme

4.  Sahip olma: Casey, varlıklara bağlanan blok zincirindeki sözleşmelerin nasıl ve ne zaman yönetileceğine (satın alma, güncelleme, satma) karar verir. Ağdaki diğer katılımcılar kökeni ve mülkiyeti görebilir.

·      Medya / Varlık
·      Hisse
·      Ayrıcalıklara erişim

5. Gelir elde etme: Casey, çeşitli ticaret biçimlerine (satın almak, yatırım yapmak, tutmak, takas etmek, satmak, kazanmak/bahis yatırmak, ödünç vermek) katılabilir ve bunu ücretlere dahil edilmeden mikro işlemlerle veya büyük meblağlarla yapabilir. Bu yetenek kooperatifler, nedenler ve kar amacı güden çabalar için geçerlidir.

·      Gelir
·      Yatırım Kazanımları
·      Finansal Ödüller/Temettüler

Web3’ü Bağlama Yerleştirme

Web3 tanımları genellikle aşırı tekniktir veya aşırı basitleştirilmiştir. Yukarıda temel yetenekleri ortaya koyabiliyoruz ancak teknolojik temelleri nelerdir?

·      Web3’ün teknik altyapısı çoğunlukla blok zincirine, akıllı sözleşmelere, protokol tabanlı ağlara ve açık kaynaklı araçlara dayanmaktadır.

·      Web3’ün dijital varlıkları, merkezi olmayan ağlara kayıtlı oldukları için form ve özgünlük bakımından farklıdır ve varlık türleri (örneğin, değiştirilebilir ve değiştirilemez madeni paralar, stablecoin’ler, belirteçler, vb.) hızla gelişmektedir.

·      Web3’ün kullanıcı deneyimi (UX), bir kripto cüzdanını entegre eden tanıdık tarayıcı tabanlı web sitelerinden, merkezi olmayan uygulamalar ve 3 boyutlu sanal ortamlar gibi çok çeşitli arayüz uygulamaları içerir.

Web3 internet için bir vizyon olmaya devam ederken, finansman, yetenek, uygulamalar ve kurumsal ilgi akışı hızla büyüyor ve 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşıyor.

Blockchain ve kripto teknolojilerinin yeniden markalaşması yolunda etkili bir işlevi olan Web3 terimi yeni yeni kullanılmaya başladı. İşlem kayıtlarını merkezi gözetim olmadan doğrulayabilen blokchain teknolojileri ve merkezi olmayan para birimleri bir süredir ortalıkta dolaşıyor, yeni uygulamalar ve ekonomik modeller dalgası ortaya çıkıyor.

Web1 ve Web2’den sonra ‘yeni nesil’ bir iskelet olarak Web3 terimi, “DeFi/MeFi” veya merkeziyetsiz finans, “Metaverse/Metaevreni”, merkeziyetsiz özerk kuruluşlar (DAOlar/MÖKler), “Üretici Ekonomisi” gibi çok sayıda alt sektörü (buzzwords: kullanımı son zamanlarda yaygınlaşmış kelimeler) bünyesinde barındırır. Çok hızlı bir gelişme gösterdiğinden Web3, çok çeşitli ideolojik, politik ve ekonomik duruşlar etrafında, teknolojik ve finansal uygulanabilirlik algılarına ek olarak eşitlik, düzenleme ve çevresel etkilere ilişkin sorular çerçevesinde tutkulu tartışmaların konusudur.

Şu kesin ki, Web3 bugün emekleme döneminde kalmaya devam ediyor ve yapıları, kullanım durumları ve yarınki etkileri gelişiyor.

https://web-strategist.com/blog/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin