WhatsApp şifreleme sistemini uygulamalarında başlattı


Yazan: Karissa Bell

Çeviren: Dilara Türkyılmaz

WhatsApp artık daha güvenli. Salı günü uygulamanın son güncellemesinden sonra WhatsApp üzerinden yapılan bütün aramalar ve mesajlar WhatsApp şifreleme yöntemi ile tamamıyla şifrelendi ve güvenli hale getirildi. Yeni güvenlik özellikleri aynı zamanda Windows Phone’da, Blackberry’de ve diğer telefon uygulamalarında da mevcut.

Uygulamayı kullananların fotoğrafları, mesajları ve aramaları son güncellemeyi yükledikten sonra şifreleniyor. Yeni güncellemede mesajların gönderildiği sayfada bütün konuşmaların şifrelendiğini söyleyen bir mesaj da yayınlanıyor.Whatsapp

WhatsApp uzun süredir Open Whisper Systems adlı şifreleme sistemleri üreten bir firma ile çalışıyor. Bu firma gelecek şifreleme sistemlerinde mesajın gönderildiği yerin sinyalini alan bir platform üretmeyi  amaçlıyor.

Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketleri içinde şifreleme olayı gün geçtikçe popülerleşmeye devam ediyor. WhatsApp kurucusu Jan Koum Apple şirketinin FBI şifreleme yöntemi ile verdiği savaşı desteklediğini söyleyen Silikon Vadisi’ndeki ilk CEO’lardan.

Salı günü WhatsApp’ın blogunda Koum şifreleme sistemi hakkında şunları yazdı:

”Şifreleme yeni dijital çağda hükümetlerin, şirketlerin ve bireylerin güven ve emniyeti teşvik etmesi açısından en önemli araçlardan biridir. Son zamanlarda şifreleme hizmetleri ve hukuki yaptırım konuları hakkında birçok tartışma oldu. Yasaların insanları güvende tutmasını, onların kişisel bilgilerinin açığa çıkartılarak siber suçluların ve hackerların eline geçme riskini azaltma çabalarını destekliyoruz”.

Facebook’un da Messenger için bir şifreleme yöntemi aradığı söyleniyor. Ancak Facebook, Apple ve FBI arasındaki şifreleme tartışmasının gündemde olduğu şu zamanda güvenlik özelliklerini geliştirmeye çalışan tek sosyal medya şirketi değil. Snapchat ve Google da kendi platformlarından gönderilen mesajların güvenliğini artırmak üzerinde çalışıyorlar.

Kaynak:  mashable.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin