WhatsApp verilerini Facebook ile paylaşacak


Yazan: Ayşe Yenigün

Facebook, WhatsApp’ı 2014 yılında 16 milyar dolara satın alarak yılın yatırımını gerçekleştirmiş bir çok mecrada Facebook – WhatsApp birleşmesi kullanıcıların gizliliğini tehdit altına alır mı, bizleri nasıl etkiler gibi sorularda ortada dolanmaya başlamıştı. WhatsApp ve Facebook gibi iki büyük devin işbirliği yapması kaçınılmaz görülürken, Facebook bu konu hakkında temkinli davranarak işleri yavaştan almıştı. Son günlerde ise bu durum değişti. WhatsApp verilerini Facebook’la paylaşacağını açıklamıştır. Facebook bir süredir kullanıcıları üzerinde markaları ulaştırmak için Messenger Bot’larıyla deneyler yapıyordu. Bu veri paylaşımı ile şirketlerin WhatsApp kullanıcılarına rahat ulaşabilmesi hedefleniyor.

Nasıl etkileniriz ?

Bu bağlantı ile spamlara ve rahatsız edici mesajlarla savaşmak daha kolay olacak, daha iyi reklam ve arkadas önerileri sunmayı sağlayacak. Kullanıcıların aklına ilk gelen soru ”Bu veri paylaşımında konuşmalarda dahil mi ?” olacaktır. WhatsApp buna açıklık getirerek iletileriniz karşılıklı konuştuğunuz kişilerle şifreli şekilde iletilmeye devam edeceğini ve paylaşımlar arasında mesajlaşmaların dahil olmayacağını açıkladı. Önümüzdeki aylarda WhatsApp üzerinden gelecek reklam mesajlarına şaşırmalı, WhatsApp hacklendi mi? diye korkmamalıyız. Firma bazı şirketlere ayrıcalık tanıyarak bu yeni reklam kanalını uygulamaya geçirmeyi düşünüyor. Gizlilik politikası konusunda en hassas davranan şirketlerden biri olan WhatsApp umarım güven oylarını kaybetmeye başlamaz.

Ana Gemi Facebook Tahtını Koruyor

Sosyal medyanın ve dijital dünyanın ana gemisi olarak anılan Facebook tahtını gün geçtikçe genişletiyor ve kendini yenileyerek canlı kalmayı başarıyor. Bugün çoğu kurumsal firmaların websitesinden önce Facebook accountlarına öncelik verip geliştirdiklerini görebiliriz. Tüketicilere ulaşmanın en kolay kanallarından biri olan Facebook adından daha uzun yıllar söz ettireceğe benziyor. Instagram, Snapchat, Twitter gibi sosyal ağlar karşısısında günden güne artan kullanıcı sayısı ve güçlü duruşunu kaybetmeyen Facebook’tan önümüzdeki aylarda nasıl haberler alacağız hep birlikte göreceğiz.

Ufak bir hatırlatma;

Eğer WhatsApp-Facebook bağlantısında olmak istemiyorsanız önce WhatsApp-Ayarlar-Hesap üzerinden ”Hesap Bilgimi Paylaş” butonuyla WhatsApp hesap bilginizin Facebook’la paylaşılmasını önleyebilirsiniz. Şimdilik 30 gün süreyle açık olacak bu butonu gizliliğe önem veren kullanıcıların bir an önce kapatmalarında fayda var. Bu butonu kapatıldıktan sonra bir daha görmeyeceğinizi de belirtmek isterim.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin