Y jenerasyonun bayılacağı içerikler nasıl üretilir?


Yazan: Japs Buidon

Çeviren: Hande Alporal

1980’ler ve 2000’ler arasında doğan nesile verilen isim Y jenerasyon. Amerika’nın nüfusunda tam 92 milyon Y jenerasyonu bulunuyor. Haliyle, içeriğinizin daha çok insana ulaşmasını istiyorsanız, hedeflemeniz gereken onlar.

Amerika’da şu anda yaşayan çok farklı jenerasyon grupları bulunuyor. GI jenerasyonu, mature/silents, baby boomers, X jenerasyonu, Y jenerasyonu ve Z jenerasyonu. Tabii günümüzde GI jenerasyonundan ve mature/silents grubundan yaşayan çok az insan kaldı. Onlar dışında kalan gruplara baktığımızdaysa şu an sayıca en fazla olanlar Y jenerasyonu.

Günümüzde çalışma gücünü ve harcama potansiyelini elinde en çok bulunduran ve böylece ekonomi üzerinde en büyük etkisi olanlar Y jenerasyonu. Bu bağlamda içeriğinizin daha geniş kitlelerce benimsenmesini istiyorsanız, bu gruba odaklanmak iyi bir fikir olabilir.

Y jenerasyonunu tanımak

Y jenerasyonuna baktığımızda 1980 ve 2000ler arasında doğduklarını görüyoruz. Bu gruptakiler teknolojinin büyük atağıyla beraber büyüdüler. Bu da onların teknolojiye aşina ilk grup olmasını sağladı. Dijital bir dünyanın içine doğdukları için dünyayı bilgisayarsız ya da internetsiz, yani gelişmiş teknoloji olmadan deneyimlemediler.

Bilgiye ulaşmada geniş kanallı ve sınırsız bir erişime sahip oldukları için, en eğitimli ve en dijital anlamda başarılı grup olarak görülüyorlar. Onları bulmak için, “online” olmalısınız.

Y jenerasyonu için içerik yaratmak

İçerik üretirken özel bir grubu hedeflediğinizde, içeriğinizi onların istek ve ihtiyaçlarına özel yaratmanız gerekir. Y jenerasyonunu hedeflerken ürettiğiniz içeriğin onların ilgisini çekecek ve çok sevecekleri bir şey olması önemlidir.

Bundan yola çıkarak, Y jenerasyonu için üreteceğiniz özel içerikler için birkaç yararlı püf noktası sunuyoruz:

  1. Görsel ekleyin.

İstatistiklere göre Y jenerasyonunun %55’i dikkatlerini çeken görseller olmadan yaşayamıyor. Görseller özellikle kadınlara daha çekici geliyor. Sadece kadınlarda bu oran %72’ye kadar çıkıyor.

Y jenerasyonunun görsel aşkını dizginleyebilmek için, içerik paylaşımlarınızda en azından arada bir görsellerden faydalanmanız şarttır. Bu görsel içerikler video, infografik, fotoğraf, “meme”, sunum, karikatür ya da interaktif oyunlar şeklinde olabilir.

Görsel yaratırken ve paylaşırken onları ilk kez sizin bulmuş olmanız önemlidir. Herkesle paylaşmak isteyeceğiniz türden bir şey olmasına dikkat edin. İyi fotoğraflar, filtreler ve yazılar kullanın. Yaratıcı olun ve bağ kurulabilecek şeyler paylaşmaya dikkat edin.

  1. Reklamlar yerine hikayeler kullanın.

Geleneksel zamanların aksine, reklamlar Y jenerasyonun ilgisini pek çekmiyor. Onlar gerçek ve bağ kurabilecekleri hikayelerden hoşlanıyorlar. Şirketlerin çok da satış odaklı gibi görünmeyen içerik sunan markalarını tercih ediyorlar.

Hikaye anlatarak, hedef kitlenizle daha kişisel bir bağ kurabilirsiniz. Bununla da kalmaz, sadık bir kitle yaratmış olursunuz. Markanızın reklamını yapma gayenizden vazgeçin ve ilk iş olarak hedef kitlenizle iyi bir ilişki kurmaya odaklanın. Sonrasında ödülünüz zaten gelecektir.

Günümüzde hikaye yaratabileceğiniz inanılmaz yaratıcı bir yol var: Snapchat; günde 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaşan popüler bir sosyal platform. Ucuz bir şekilde fotoğraf ve video “snap”ler sayesinde hedef kitlenize ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için harika bir yol.

  1. Mobile hazır olun.

Y jenerasyonun %76’sının akıllı telefonu var ve %90’ı sosyal ağları kullanıyor. Hatta, %83’ü mobil aletlerini uyurken bile yanından ayırmıyor. Bu rakamlar tüm içeriğinizi mobile uygun hale getirmek için yeterli bile.

Y jenerasyonu mobil aygıtlarını genellikle internet üzeirinde gezinmek için kullanır. Ve çoğu mobil dostu olmayan siteleri terk eder. Mobile optimize edilmiş içeriğin sadece onlar için değil Google için de bir gereklilik olduğunu unutmayın.

Nasıl mı? Web sitenizi mobile uygun hale getirin. Sitenizin navigasyon ve UX ayarlarını kontrol edin. İçeriğinizin okurken daha dikkat çekici olması için tabletler veya telefonlar için içeriğinizi daha kısa hale getirmeyi deneyin.

  1. Kişiliğinizi ortaya koyun.

Y jenerasyonu kendilerini markalarla ifade etmekten hoşlandığı için belli bir karakteri olan markaları tercih ederler. Değerleriyle örtüşen, kendilerinden bir parça buldukları markalara yönelirler.

İşte bu yüzden, onların seveceği içerikler yaratmalı, onların kendi kişiliklerinin, düşüncelerinin yansımasına içeriklerinize aktarmalısınız.

Markanızın kişiliğini oturttuğunuzda bunu farklı sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşımlarınızda gösterin. Böylece, Y jenerasyonu sizi arkadaşı olarak görecektir.

  1. Otantik olun.

Y jenerasyonu otantik olmanızı önemser. Bu yüzden içeriğinizin çok satışa yönelik olmaması ve içten olması gereklidir. Y jenerasyonu, bir satışçıdan çok gerçek bir insanın yazdığı içerikleri okumayı tercih eder. Önce arkadaşları olun, sonra işinizi düşünürsünüz.

Tüm içeriklerinizde otantik olmayı önceliğiniz haline getirin. Bu durum doğal olarak etkileşimi, sadıklığı ve güven duygusunu getirecektir. Otantik olmaya odaklandığınızda gerisi çok çaba sarf etmeden gelecektir.

Markanızın kalitesini “gerçeklik” sayesinde bir üst seviyeye taşıyın. Daha rahat ve insani bir tonda yazın. Gerçek hayat hikayelerini içeriğinize dahil edin ve kişisel sosyal medya hesaplarınızdan da Y jenerayonuyla iletişime geçin. Onlara kişisel olarak ulaşın.

Çevrimiçi dünya sayesinde Y jenerasyonuna içeriğinizi sunmak çok kolay. İçeriğinizi üretirken deneyler yapmaktan, farklı şeyler denemekten çekinmeyin. Y jenerasyonu size bayılacaktır!

Kaynak: www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin