Yabancıdan öğrenciye: Okulunuz için içerik planlaması
Çeviren: Hazal Özbirsoy

Günümüzde öğrencilerin bir okulu veya programı seçme şekli değişiyor. Online ortamda her zamankinden daha çok bilgi var. Bu nedenle geleneksel yöntemler, yazılı kaynaklar, mailler ve broşürler artık pek etkili değil. Bunun yerine öğrenciler ve aileleri, hangi okulun onlar için en iyisi olduğunu öğrenmek için adeta birer arama motoruna dönüşüyorlar.

2

Bu durum okullara ve programlarına içerik pazarlaması ile yeni öğrenciler kazandırmak için devasa bir fırsat sunuyor. Bütçeniz ne olursa olsun, okulunuz ister büyük ister küçük olsun, içerik ve reklamlara büyük paralar ödemeden okulunuzun arama motorundaki başarı sıralamasını görebilirsiniz. Doğru öğrencilerin ve ebeveynlerin ilgisini okulunuzun web sitesinin eğitici ve merak uyandıran içeriğine çekmek için online bir vitrin inşa edebilirsiniz.Bu yazıda öğrencilere ve ailelerine, sorularının cevaplarını sunabileceğiniz online bir içerik stratejisini nasıl planlayabileceğinize bakacağız.

Hedef ve amaç belirleyin

İçerik pazarlaması ile başarılı olmanızın ilk adımı kendinize ‘Bunu neden yapıyorum?’ diye sormaktır. Okulunuzun farkındalığını arttırmak için mi yapıyorsunuz yoksa yönettiğiniz belirli bir program için mi? Ya da bir önceki dönemden daha fazla başvuru almak istediğiniz için mi?
İşe koyulmadan önce hedefinizi belirlerseniz planınız daha etkili ve yönetilebilir olur. Hedefler tipik olarak aşağıdaki gibi kategorilere ayrılır:
⦁ İlgi çekmek – X ziyaretçisinin siteyi ziyaret etmesini sağlamak
⦁ Dönüştürmek – Başvuruları X% oranında arttırmak
⦁ Kapatmak – X% başvuruyu kayıtlı öğrenciye dönüştürmek.

Öğrenci profilinizi seçin ya da oluşturun

Sitenize girebilecek tüm insanları düşünün – lise öğrencileri ve onların aileleri, transfer öğrenciler, rehber öğretmenler, mezunlar, yeni beceriler arayan ya da ileri düzey diploma almak isteyen yetişkinler. Okulunuzun onlara nasıl yardım edeceği ile ilgili tüm bu kişilerin kafasında farklı sorular ve ihtiyaçlar var. Bu nedenle her bir kişiyle bireysel olarak konuşan bir içerik yaratmalısınız.
Bireyler için yarattığınız içeriğin her bir parçası okulunuz için bir başka şans. Böylece Google’dan okul seçimi için yardım aldıklarında arama sonuçlarında siz de çıkacaksınız. İçerik yazarak bu insanların spesifik sorunlarına değinmiş olacaksınız. Bu da okulunuza kayıt olmayı düşünen insanlarla güvenli bir ilişki kurmanızı ve kendiniz için kredibilite yaratmanızı sağlar.

Formatları ve temayı seçin

İçeriğinizi planlarken farklı farklı formatlar deneyimlemeniz oldukça önemli. Birçok kişi buna sadece blog ile başlıyor ki bu da gayet güzel bir başlangıç noktası ancak bloğunuzun içinde de farklı formatlar barındırabilirsiniz. Bu da dönüp dolaşıp tekrar hedef kitlenizin kişiliğini bilmenize dayanıyor; bu kitle içeriği nasıl tüketmeyi seviyor ve online ortamda vaktini nerede harcıyor? Bu platformlara uyan bir içerik yaratabilir ve bloğunuzda yayınlayabilirsiniz. Örneğin, SlideShare eğitim endüstrisi için büyük bir platform. Çünkü bu format, görsel olarak ders vermenize olanak sağlıyor. Ayrıca, SlideShare’i kullanan kişiler, kariyerlerini profesyonel olarak eğitim ile ilerletmek isteyenlerden oluşuyor. Kılavuzlar, kataloglar, şablonlar, videolar, küçük sınavlar, oyunlar, yarışmalar ve daha birçoğunu yaratabilirsiniz. Burada önemli olan, her şeyi test edip sizin kitleniz üzerinde hangisinin en çok işe yaradığını bulmak.

Google arama trendlerini kullanın

Artık karakterlerinizin kim olduğunu bildiğinize göre bir takım araştırmalar yürütebilirsiniz. Bu insanların eğitimle alakalı çektiği en büyük sıkıntıyı tanımlamaya ihtiyacınız var; en büyük endişeleri ve en sık sordukları sorular neler? Bir okul, üniversite ya da programa katılmaya karar vermeleri için hangi bilgiye ihtiyaçları var? Bu bilgiyi arama motorlarında bulmaya çalışırken hangi ifadeleri kullanıyorlar? Bir okulu seçmek çok önemli bir karar, bunu unutmamak gerek. Onları eğitmek, endişelerini yatıştırmak ve bir numaraları olmak sizin elinizde.
Başlangıç için Google’ın kendisinde araştırma yapmak iyi bir yöntem. Basitçe ‘Nasıl seçerim?’ diye yazdığınızda önerilen seçeneklerin arasında hali hazırda ‘Bir üniversite bölümünü nasıl seçerim?’ seçeneğinin çıktığını göreceksiniz. Bu demek oluyor ki bu ifade oldukça sık aranıyor.

3

‘Bir üniversite bölümünü nasıl seçerim?’e tıkladığınızda sayfanın en sonuna inerseniz Google’ın sizin için hazırladığı aramanızla alakalı önerilen diğer arama seçeneklerini göreceksiniz. Bunlar sizin aramanızın sıkça aranan farklı varyasyonları. İçerik yaratarak Google’da aranan bu soruları cevaplamış oluyorsunuz.

4

Farklı içerik başlıkları yaratmanıza yardımcı olmak için birçok araç var. Bazıları aşağıdaki gibi:
⦁ HubSpot’sBlogTopicGenerator: HubSpot’sBlogTopicGenerator sayesinde blog yazısı fikri alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken genel ya da hakkında yazmak istediğiniz terimleri siteye girmek. Ardından içerik fikri üreticisi sizin için bütün işi yapıyor.

⦁ Feedly: Popüler bir haber akışı sitesi. Kendi endüstrinizdeki trend başlıklardan haberdar olmak ve içerik fikri bulmak için harika bir yol.

5

⦁ Quora: Quora, meraklı insanların her konuda soru sorarak oluşturduğu bir forum sitesi. Burada hedef kitleniz olabilecek insanların sorduğu farklı farklı sorular bulabilirsiniz ki bu sizin için harika. Çünkü ardından siz de içeriğinizi bu sorulara cevap verir nitelikle yaratabilirsiniz.

6

Saint Leo Üniversitesi, öğrencilerinin karakterlerini tanımlama ve içeriklerini geliştirip problem çözmeye harika bir örnek. Sadece potansiyel öğrencileri için içerik yaratmıyorlar aynı zamanda bu öğrencilerin ebeveyn ve aileleri için de yaratıyorlar. Aileler için kariyer planlama dersleri oluşturuyorlar. Bu planlar ve kılavuzlar sayesinde aileler çocuklarını kariyerleri konusunda doğru yola sokmak için kendilerini geliştiriyorlar. Bu içerik okul ve bu okula girmeyi planlayan öğrencilerin aileleri arasında güven ve kredibilite inşa ediyor.

7

Öğrencilerinizin izleyeceği yolu tasarlayın

Etkili olmak ve yabancı bireyleri öğrenciniz olmaya ikna etmek için içeriğinizde öğrencilerinizin izleyeceği yolu tasarlamalısınız. Bu demek oluyor ki öğrenciler bilgi toplarken siz onun ilgisini çekebilecek şeyleri içeriğinizde bulundurmalısınız. İçeriğiniz, öğrencileri sizlerle iletişime geçmek için cesaretlendirmeli, adayları öğrenciye dönüştürmeli ve yine öğrenci olduktan sonra da onları sizinle bağlı tutmalı.

8

Yönetim & Ölçüm

Bir içerik pazarlama platformunuz olduğunda kampanyalarınızın başarısını takip edebilirsiniz. Eğer iyi gitmeyen noktalar varsa içeriğinizde ufak tefek düzeltmeler yapabilirsiniz. Böylece bir gözünüz hep içeriğinizde olur ve geliştirmeye devam edersiniz. HubSpotanatilik gibi platformları ve haber araçlarını kullanarak kampanyalarınızı takip edebilir ve başvuruların en çok nereden geldiğini görebilirsiniz. Okulunuzun sitesindeki trafiği en çok neyin sağladığını, öğrencinizin hangi özelliğinin onu sizin okulunuzla bağlı tuttuğunu ve öğrenci olmak için başvurularını sunmadan hemen önce sizinle yaşadıkları son etkileşimi öğrenebilirsiniz.

Basılı kitapçıklar ve reklamlar gibi ödenmiş taktiklerle kullanabileceğiniz bütün bilgilerle daha önce hiç sahip olmadığınız avantajlara sahipsiniz. Bütçenizdeki her bir kuruşun en uygun maliyetle yatırım yaptığından emin olabilirsiniz ve bu sayede daha çok yabancıyı okulunuza öğrenci olarak dönüştürebilirsiniz.
Kaynak: blog.hubspot.com

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin