Yan ekran uygulamaları izleyici deneyimini geliştiriyor


Yazan: Mine Bertan Yılmaz

Televizyon kanalları izleyici deneyimini geliştirmek için yan ekran uygulamaları geliştirmeye devam ediyor. Özellikle bir program veya dizinin sıkı takipçisi olan izleyicilere hayır denemeyecek fırsatlar sunan yan ekran uygulamaları, uygulamayı indiren kullanıcıların davranışlarını fırsata çevirmek için oldukça uygun bir mecra.

survivor

Peki televizyon hala en yaygın kullanılan kitle iletişim aracı olma özelliğini koruyorken kanallar buna neden ihtiyaç duyuyorlar?

Her evde bir televizyon var fakat artık kişilerin en az televizyon kadar hayatının parçası haline gelen başka bir cihaz daha var: akılı telefonlar. Kişiler artık sadece televizyon seyretmiyor, ya da sadece bilgisayar kullanmıyor, hepsini bir arada yapıyor. Televizyon izlerken aynı zamanda telefonundan Facebook ve Twitter’a bakıyor, Whatsapp’tan arkadaşlarıyla mesajlaşıyor. Hatta bir yandan tabletine göz atıyor, belki de akıllı saatinden biriyle konuşuyor. Yoğun medya akışına ve kişilerin bu mecralara olan bağımlılığına tek ekran yetmiyor. Bu yüzden kanallar da izleyicileriyle birbirine entegre olmuş bir iletişim kurabilmek için yan ekran uygulamaları geliştiriyorlar. Ayrıca, iletişimde, entegrasyon ve her mecrada aynı dili konuşabilmek oldukça önemli. Atılan bu adımlar kanalların izleyicilerle kurduğu iletişimi de güçlendiriyor.

Marketing Türkiye’nin köşe yazarı Atıf Ünaldı, Wired UK tarafından Ağustos 2015’te Türkiye’nin en başarılı girişimlerinden biri seçilen TV8 Yan Ekran Uygulamasıyla ilgili yazdığı yazıda, bu uygulamalara “yan ekran” denmesine karşı olduğunu, çünkü aslında “ikinci ekran” olduğunu söylüyor. Yani en az televiyon kadar, kimilerine göre televizyondan da fazla önemli hale gelmiş ikinci bir ekran.

2tv8Kullanıcı davranışlarını fırsata çevirmek

Starcom MediaVest Group (SMG), Türkiye’de ilk kez 2014’te kullanıcıların ikinci ekran davranışlarını Samsung için fırsata çevirdi. Grup, Samsung‘un yeni piyasaya sürdüğü akıllı telefonu Galaxy S5’i tanıtmak amacıyla o dönemde televizyonda popüler olan Kara Para Aşk dizisi ile iş birliği yaptı.

Galaxy S5 sahipleri uygulamanın özelliklerini deneyimleyerek öğrendi. Kurgu, izleyicilerin dizideki katilin kim olduğunu tahmin etmesi üzerine kuruluydu. İzleyiciler katilin kim olduğunu tahmin etmeye çalışıyor ve ipuçları arıyordu. Ve o ipuçları Samsung Galaxy S5‘teydi. Dijital ses filigran teknolojisi kullanan bir mobil uygulama geliştirildi: “Katil Senin Elinde”. Bu uygulama, dizi ile eş zamanlı ipuçları vererek kullanıcılara çeşitli anket ve sorular yönlendiriyordu. Soruları yanıtlayanlar özel çekilmiş gizli bölümler izleyebilecekti. Bu bölümler de Galaxy S5 ile çekilmişti.

Kitleyi iyi analiz eden Starcom bu sayede 52.800 kişiye uygulamanın indirilmesini sağlayarak dizi izleyicisinin %76’sını bu deneyime dahil etti. Aynı şekilde bu durum sadece Samsung‘a değil, Kara Para Aşk dizisine de kazandırdı. O dönemde sosyal medyada en çok konuşulan dizi oldu. Starcom, Kristal Elma Festivalinde SMG Türkiye Samsung Mobil Kara Para Aşk Uygulaması ile “En iyi TV uygulaması” ve “En iyi markalı içerik” dallarında bronz ödül aldı.

yan ekranSon dönemlerde TV8 yan ekran uygulamalarında oldukça başarılı. iOS ve Android versiyonları olan TV8 Yan Ekran Uygulaması ile izleyiciler, yarışmalardaki favorilerine oy gönderip, anketlerde oy kullanıp, kamera arkası görüntüleri izleyip, ayrıca program çekimlerine konuk olma ve sürpriz ödüller kazanma fırsatı elde ediyor. İlk olarak geçtiğimiz sene Rising Star Türkiye yarışmasında ardından Ütopya ve O Ses Türkiye’de yan ekran uygulaması kullanan TV8, geçtiğimiz Şubat’ta başlayan Survivor yarışması için de uygulamada içerik geliştirdi. Yayınlandığı günlerde reyting sıralamasında ilk sıralarda yer alan Survivor, yan ekran kullanmak için oldukça çekici bir program haline geliyor.

Yan ekran kullanıcı deneyimine yepyeni bir boyut katıyor

TV8 kanalı, Andorid’te 1 milyon indirmesi olan TV8 Yan Ekran Uygulamasıyla, hali hazırda yaklaşık 1 milyon izleyicisine farklı bir deneyim yaşatıyor.  Aynı zamanda uygulamayı kullanan izleyicilerini daha yakından tanıma fırsatı sağlıyor. Hep diyoruz ya… ‘gelişime ayak uydurun, dijitalleşin, kaliteli içerik geliştirin, müşteriyle konuşun, onların evine, hatta cebine girin”.

 

Kaynaklar:

marketingturkiye.com.tr

TV8 Yan Ekran

bjoli.blogspot.com.tr

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin