Yapay Zeka İçerik Araçları Akılsız veya Akıllı Olamaz Ancak İçerik Oluşturucuları
Çeviren: Ecem Erdoğan

İçerik ve pazarlama çevrelerindeki bir kinaye şöyle diyor: “Yapay zeka (Al) sizin yeriniz yerine geçmez, ancak AI kullanan biri yapacaktır.”

Akılsızca. Anlamsız. Ve tamamen korkuya dayalı.

Şimdi, açık olmak gerekirse. Kinayenin akılsızca olduğunu düşünmeme rağmen, bu AI’nın senin yerini almayacağı anlamına gelmez. Ancak, eğer öyleyse, o kinayedeki akıl yürütmeden kaynaklanmıyor. Daha doğru bir versiyon şöyle olurdu: “AI sizin yeriniz almamalı, ancak dar görüşlü, yanlış yönlendirilmiş bir kişi AI kullanan birinin yapabileceğini düşünecektir.”

Pazarlama topluluğundaki bu konuşma genellikle içerik yazarlarını, sanatçıları ve tasarımcıları içerik oluşturmak için üretken yapay zekayı kullanmada “iyi” olmak için becerilerini artırmaya teşvik eder. Katılmıyorum, ancak üretken yapay zekada “iyi olmanın” ne anlama geldiğini henüz bilmiyorum.

Yapay Zeka kursları, araç kitleri ve şablonlar sosyal medya beslemelerimi dolduruyor. Size tam olarak doğru “istişlere” nasıl ulaşacağınızı ve “pazarlama yatırım getirinizi 10 katlamak” için yapay zekayı nasıl kullanacağınızı öğretmeye yardımcı olduklarını iddia ediyorlar (evet, bu gerçek bir başlık). Ancak, bazı sihirli teknolojiler son 20 yılda pazarlama yatırım getirimi 10 kat daha fazla vaat ettiğinde bir dolarım olsaydı, gelirimi 10’dan fazla çarpardım.

Ama konuyu dağıtıyorum.

Teknoloji evrimi yavaşlayabilir, ancak korku yavaşlamayacaktır

Üretken yapay zeka teknolojisi ve yetenekleri hızla ve yakın zamanda gelişti. OpenAI’nin ChatGPT’yi yalnızca Kasım 2022’de piyasaya sürdüğünü unutmak kolaydır. Son altı ay içinde yaratıcı iş akışınıza üretken yapay zekayı dahil etme konusunda uzman olmadıysanız affedilirsiniz.

Bu kısa sürede ChatGPT, insanların talep üzerine pazarlama içeriği oluşturma fikriyle ilişkilendirdiği araç haline geldi. Artık, kurumsal ürünlerdeki çoğu yeni pazarlama içeriği odaklı uygulama ve yeni özellik, blog makalelerinizi, e-posta kopyanızı ve yeni reklam kampanyası reklam öğelerinizi otomatik olarak oluşturmayı vaat ediyor. ChatGPT işlevi için sadece ön uç sistemlerdir.

Gelişen kalite kasırgasına hayran kalarak, mevcut yörüngenin ve inovasyon hızının AI- tarafından oluşturulan içeriğin beceri seviyenize rakip olmasına yol açacağını varsayabilirsiniz. Bu araçlarla değiştirilme korkusu tamamen asılsız değildir.

Önümüzdeki birkaç ay içinde, üretken içerik için kalite iyileştirme sürümlerinin hızı yavaşlayabilir. Ancak içerik üretme araçları ve bu araçları yönetmenin daha yenilikçi yolları muhtemelen artacaktır. Ardışık yinelemeler muhtemelen özelleştirilebilir dil modellerini, kullanımı daha kolay arayüzleri ve çevrimiçi yazılım ve hizmetlerle etkileşime girerken görevleri özerk bir şekilde gerçekleştirmek için tasarlanmış Auto-GPT gibi teknolojileri içerecektir. Örneğin, bir araç yalnızca yeni web sitenizin içeriğini yazmakla kalmaz, aynı zamanda web sitesinin kendisini de oluşturabilir.

“Bir dakika,” diyorsun. (Yoksa bir bağırış mı?) “Beni yapay zekanın işimi almayacağına ikna edeceğini sanıyordum.”

En azından kısa vadede (yanlış yönlendirilmiş patronunuz olmasına rağmen) olmayacağına oldukça ikna oldum.

Hedefler insan farklılaştırıcısı olarak hareket eder

Yapay zekadaki temel bir kavram, “hedefler” fikri etrafında odaklanır “akıllı ajanın” (yani AI) ne peşinde koşar. İki tür nihai hedefler ve araçsal hedefler – yaygın olarak tartışılır.

Nihai hedefler nihai hedefi temsil eder. Amaç bu. Sen onu istiyorsun çünkü istiyorsun. Örneğin, “Paris’e gitmek istiyorum” diyebilirim. Başka nedenler sunmama gerek yok. Sadece gitmek istiyorum. Bu benim nihai hedefim, daha uzun bir yolculuk boyunca bir durak değil.

Araçsal hedefler veya hedefler, nihai hedeflere ulaşmanın aracıdır. Örneğimde, araçsal bir hedef uçağa binmek olabilir. Neden? Uçak, Paris’teki nihai hedefime ulaşmanın en verimli ve uygun fiyatlı yoludur.

Şimdi, araçsal hedefler, nihai hedeflerle ilgili oldukları için akılsızca veya tavsiye edilmeden bahsedeceğim şey olabilir. Örneğin, enstrümantal hedefimin bir kayık tekneye binmek ve Paris’e gitmek olduğunu varsayalım (nihai hedefim). Bu durumda, araçsal hedefin gerçeklikle olan ilişkisine dayanarak akılsızcaolduğuna haklı olarak karar verebilirsiniz.

Ancak, nihai hedefler akılsızca olamaz. Neden? Çünkü onları hiçbir şeye karşı yargılayamazsınız. Her Star Trek bölümünü bir ay süren aşırıya kaçmada izlemek olan nihai hedefimin akılsızca olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu sadece senin bakış açın. Bana göre, bunu düşünmen akılsızca olabilir.

Tüm bu hedefler ve akılsızlık konuşmalarının yapay zeka üreten pazarlama içeriğiyle ne ilgisi var?

Açıklayayım.

Hedeflere son olmak akılsızca olamaz, ancak insanlar yapabilir

Farklı AI araçları nihai hedeflerle doludur. IBM’in Deep Blue’su gibi Chess-playing AI’nın da kazanmak için satranç oynamak gibi nihai bir hedefi var. Tesla’nın sürücüsüz arabaları AI’nın nihai hedefi yollarda güvenli bir şekilde sürmek olabilir. AI-geliştirilmiş bir termostat, rahat bir ev sıcaklığını korumak için nihai hedefe sahip olabilir.

ChatGPT’nin (ve pazarlamacılar tarafından kullanılan ilişkili üretken yapay zeka araçlarının) nihai bir amacı vardır: İnsan benzeri konuşmalara izin vermek, soruları yanıtlamak ve iletişim (yani içerik) oluşturmak için istemlere yanıt verin. Ardından, bir insan ona başka hedefler (nihai ve araçsal) verir. Yazılım, nihai hedefleriniz AI’nın nihai hedeflerine uyuyorsa yanıt verir.

Örneğin, ChatGPT’den (veya benzer bir araçtan) şu araçsal hedeflerle bir blog makalesi (nihai hedef) yazmasını isteyebilirim:

  • 500 kelime veya daha azına saklayın
  • Bu anahtar kelimeleri dahil et…
  • Robert Rose tarzında yaz

Sistem itaatle uymaya çalışacaktır. Asla yapmayacağı şey, “Biliyorsun Robert, bu biraz akılsızca bir hedef. Bunun yerine müşteri deneyimi konusunda bir teknik inceleme ve ilgili pazarlama kampanyası hakkında düşünmeniz gereken şey.”

Orijinal fikrin içerik pazarlama hedeflerinize katkıda bulunup bulunmadığını değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, programınızın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için daha iyi olabilecek farklı ve ilgisiz bir şey de ortaya isteyebilirsiniz. İnsanların değerinin henüz üretken yapay zeka tarafından tehdit edilmemesinin bir nedeni budur.

Pazarlama liderlerinin yakın zamanda iyi insan içerik oluşturucularını ChatGPT ile değiştirmeyi düşünmemeleri için bir neden daha paylaşmama izin verin.

Bilişsel önyargı AI kullanıcılarını etkiler

“AI sizin yerinizi almayacak, ancak AI kullanan biri olacak” kinayesinin akılsızlığın ve aşırı basitleştirilmesinin bir kısmı, iyi içerik oluşturucuların bu hızlı araç kitlerini indirebilecek ve AI sisteminin düğmelerine basabilen biri tarafından değiştirilebileceği anlamına geliyor.

Ancak bu senaryoda Dunning-Kruger etkisi adı verilen bilişsel bir önyargı teorisi devreye girecektir. Bir görev hakkında yeteneği, uzmanlığı veya bilgisi düşük olan insanlar, yeteneklerini veya bilgilerini abartma eğilimindedir. Başka bir deyişle, bir şeyde ne kadar iyi olduğunuzu bilmek, ilk etapta o şeyde iyi olmakla aynı becerileri gerektirir.

AI içeriğini, orijinal içerik oluşturmada insan istemcisi kadar iyi alırsınız. Yani, bu kinayeyi fırlatan herkese nihai yanıt, “İstemleri oluşturmak ve yapay zekanın geri tükürdüğü şeyin değerli içerik olup olmadığını değerlendirmek için gereken yetenekli yazarın yerini kim alacak?”

Cevap, yazma konusunda yetenekli, doğru hedeflerle doğru istemleri oluşturabilen ve AI makinesinin geri tükürdiği içeriğin güçlü ve zayıf yönlerini tanıyabilen biri olmalıdır.

Şimdi, elbette, üretken AI geliştikçe, bu fikirler değişebilir. Bir yapay zeka aracının ne yapmanız gerektiğine dair varsayımlarınıza meydan okuyabileceği gün gelebilir.

Ancak bu dönüştürücü zorluklar gerçekleşirse, sorunlarınızın en küçüğü ChatGPT tabanlı bir aracın şirketimiz için blog gönderileri, sosyal medya reklamları, kılavuzlar ve e-postalar oluşturma yeteneğinizin yerini alıp alamayacağı olacaktır.

Kaynak;https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin