Yapay zeka pazarlamacılara nasıl yardımcı oluyor?Yazar: Brendon Kraham
Çeviren: Öykü Aksoy

 

Google Global Arama Reklamları ve Ticaret ile İş ve Ürün Stratejisi Başkan Yardımcısı Brendon Kraham, pazarlamacılarla yaptığı görüşmelerde yapay zekanın giderek daha fazla insanın aklına geldiğini keşfetti. Bunun nedenleri ise belli. Örneğin, bölgeler, sektörler ve şirket boyutları arasında yakın zamanda yapılan McKinsey araştırması, yapay zekadan elde edilen değerin son yıllarda pazarlama ve satışın en büyük gelir etkisinin olduğunu bildirmesiyle değiştiğini ortaya koydu.

Kraham’ın yaptığı toplantılarda duyduğu bazı yapay zeka sorularına değinelim ve Google Ads ürünlerinin pazarlamacıların, günümüzün giderek daha öngörülemez hale gelen dünyasında ihtiyaç duyduğunuz performansı ve etkiyi sağlamasına nasıl yardımcı olabileceğini keşfedelim.

Yapay zeka pazarlamacılar için neden önemli?

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca insanlar hayatlarının hemen hemen her alanında dijitali büyük ölçüde benimsedi ve bu yeni davranışların ve alışkanlıkların çoğunun kalıcı olduğunu görüyoruz. Sonuç olarak, pazarlamacıların bir tüketicinin bir sonraki adımını tahmin etmesinin daha zor olduğu görülüyor. Bu yeni dünyada başarılı olmanın anahtarı ise çok büyük miktarda veriyi analiz edebilmek ve bunlara gerçek zamanlı olarak tepki verebilmekten geçiyor. Bu nedenle, yapay zekanın pazarlamacılar için yarattığı fırsatlar insanları heyecanlandırıyor.

Tıpkı 90’ların sonunda internetin ve 2000’lerin başında mobil bilgi işlemin ortaya çıkışı gibi, dünya genelindeki işletmeler ve pazarlamacılar için muazzam değer katmaya hazır olan yapay zekada teknolojik bir devrimin zirvesindeyiz.

Yapay zekadaki günümüzün atılımları, pazarlamacıların müşterilere daha bağlantılı ve tutarlı yollarla ulaşmasını kolaylaştırırken, insanların teknolojiyle etkileşim biçimini temelden değiştiriyor. Aslında, pazarlamacılara tüketici ihtiyaçları ve trendlerini yakından takip etme ve kanıtlanmış yatırım getirisi ve performansla kampanyaları daha hızlı oluşturmak için yeni iç görülere atlama gücü vererek yapay zekanın işletmeler için çoğalan bir güç haline geldiğini görüyoruz.

Yapay zeka reklamlarda şimdiden nasıl kullanılmaya başlandı?

Google, on yılı aşkın bir süredir yapay zeka geliştirmede öncü olmuş ve duyarlı arama ağı reklamları gibi yapay zeka destekli reklam öğelerinden her açık artırma için teklifleri nasıl optimize ettiğimize kadar yapay zeka, Google Ads işinin temelini oluşturuyor. Ayrıca Google 2018’den beri yapay zekayı sorumlu bir şekilde oluşturmaya, yapay zeka ilkelerini yayınlamaya ve güncellemeye öncülük etti.

Yıllar içinde, bu teknolojiler pazarlamacılardan gelen geri bildirimlere ve Google’ın yapay zekasındaki atılımlara dayanarak geliştirildi. Google’ın geniş dil modelleri artık insan dilini anlamada %50 daha iyi. Bu, müşteriler için gerçek ticari sonuçlara dönüşüyor. Örneğin, hedef edinme başına maliyet kullanan kampanyalarda tam eşlemeden geniş eşlemeye (Search Ads  için yapay zeka destekli hedefleme seçeneği) geçiş yapan reklam verenler, ortalama olarak %35 daha fazla dönüşüm elde ediyor.

Maksimum Performans, yapay zeka tarafından desteklenen yeni hedefe dayalı kampanya türü. Bu, Google’ın YouTube, Search ve Gmail gibi tüm envanterinde değerli yeni müşteriler ve talep fırsatları bulmanıza yardımcı olur. Ortalama olarak, Maksimum Performans’ı benimseyen reklam verenlerin benzer bir işlem başına maliyetle %18 daha fazla dönüşüm elde ettiğini görülüyor. Örneğin, çok uluslu bir tüketici elektroniği perakendecisi olan Best Buy, böyle bir reklam verendir.

Best Buy, performansını Google Ads ile artırarak değişen iş ortamına ve yeni tüketici beklentilerine yanıt vermek istiyor. Ekip, işlerinin diğer bölümlerinde yapay zeka uygulamalarını kullanıp Google’ın iki yapay zeka ürünü olan Maksimum Performans ve geniş eşlemeyi test etmeye karar verdi. Kapsamlı testler, Best Buy’ın reklam harcamalarından elde edilen geliri %33 arttırmasına ve geniş eşlemenin çok kanallı gelirini %42 artırmasına Maksimum Performans’ın yardımcı olduğunu buldu. 

Pazarlamacıların rollerinin gelişimi nasıl görülüyor?

Daha güçlü yapay zeka teknolojileri ortaya çıksa bile, pazarlamacılar sürücü koltuğunda sıkı bir şekilde kalacak gibi gözüküyor. Aslında, pazarlamacının rolünün hiç bu kadar kritik olmadığı düşünülüyor.

Yapay zeka, pazarlama maliyetlerini sürekli olarak aşağı çeken, performansı artıran ve davranışları ne kadar öngörülemez olursa olsun yeni müşteriler keşfetmenize yardımcı olan bir çarkta pazarlamacının uzmanlığını yapay zekanın gücüyle birleştirerek işletmelerin tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olan güçlü bir kolaylaştırıcı. Yapay zeka ve pazarlamacıların birbirinden öğrendiği bu çark harekete geçirildiğinde iş sonuçlarını çoğaltabileceği görülüyor. Ancak, bu sonuçları elde etmek için pazarlamacının uzmanlığının yapay zekaya rehberlik etmesi çok önemli. Bütçelemeden teklif vermeye, kitlelere ve kreatife kadar, pazarlamacının girdileri, işletmeniz için en iyi yatırım getirisini ve yeni büyüme yollarını sağlamak için yapay zekaya rehberlik etmede kilit rol oynar.

Reklam verenler yapay zeka destekli bir geleceğe hazırlanmak için bugün hangi adımları atmalı?

Artık her büyüklükteki işletmenin yapay zeka pazarlama stratejileri hakkında düşünmeye başlamasının zamanı geldi. Başlamak için bir yer arıyorsanız, Arama, reklam verenler için kullanılmayan en büyük fırsatlardan biri olmaya devam ediyor. Yapay zeka, reklam verenlerin Search’ün gücünü açığa çıkarmasına yardımcı olacak teknoloji olduğuna inanılıyor. Bu araçların çoğu ise bugün zaten mevcut.

Google Marketing Live 2023 çok yakında, kaçırmayın!

23 Mayıs Salı günü Türkiye saati ile saat 19.00’da Google Marketing Live’i izlemeyi unutmayın. Bu canlı yayında, yapay zeka destekli daha fazla reklamcılık çözümü sergilenecek ve dünyanın en yenilikçi markalarının liderleriyle en son pazarlama stratejileri tartışılacak.

Kaynak: thinkwithgoogle.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin