Yapay Zeka Reklamcılığı: Artıları, Eksileri, İpuçları ve Örnekler
Bunu şimdiye kadar milyonlarca kez duymuşsunuzdur: Yapay zeka, pazarlama dünyasını ve markaların tüketicilere reklam verme biçimini değiştiriyor ve bu trend yakın zamanda durmayacak.

Aslında, pazarlamada yapay zekanın küresel pazar geliri muhtemelen 2023’te 27,4 milyar dolardan 2028’de 107,4 milyar dolara çıkacak .

Peki yapay zeka, markanızın bir sonraki reklam kampanyasında kullanması gereken bir şey mi? Bu kararı vermenize yardımcı olmak için, ipuçları ve örnekler de dahil olmak üzere AI reklamcılığı hakkında bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz.

Öncelikle reklamcılıkta yapay zekadan yararlanmanın artılarını ve eksilerini inceleyelim.

Reklamcılıkta Yapay Zekanın Artıları

Reklamcılıkta yapay zekadan yararlanmanın bazı faydalarını burada bulabilirsiniz.

Veriler Aracılığıyla Reklamları Etkili Bir Şekilde Hedefleyin

Reklamcılıkta veriler, daha etkili hedefli reklamlar oluşturmak için tüketici davranışını tahmin edebilir.

Forbes, yapay zeka ve Büyük Veriyi birleştirmenin “tüm fiziksel işlerin neredeyse %80’ini, veri işlemenin %70’ini ve veri toplama görevlerinin %64’ünü” otomatikleştirebileceğini bildirdi.

Büyük Veri, dijital teknolojinin büyümesinden kaynaklanan büyük miktarda yeni veriyi ifade eden bir terimdir.

Yapay Zekanın Durumu Anketimize göre, pazarlama ve işletme profesyonellerinin %72’sinin, yapay zeka araçlarının, normalde bulamayacakları verilerden öngörüler elde etmelerine yardımcı olabileceği konusunda hemfikir olduğunu da belirtmekte fayda var .

Daha Fazla Müşteriye Ulaşın

Yapay zeka, markanızın reklamcılık çabalarında neyin işe yarayıp neyin yaramadığını hızlı bir şekilde değerlendirmesine yardımcı olabilir. Örneğin Coca-Cola , tüketicilerin sosyal medyada marka hakkında ne zaman, nerede ve nasıl konuştuğunu analiz etmek için yapay zeka algoritmalarını kullanıyor.

Şirket, ürünlerini tartışan müşterilerin ve kullanıcıların demografik özelliklerini ve davranışlarını anlamak için özellikle 120.000 parça sosyal medya içeriğini inceledi.

Sonuç olarak marka, içeriğini tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlayabilir ve erişimini genişletebilir.

Zamandan ve Paradan Tasarruf Edin

HubSpot CMO’su Kipp Bodnar’ın Marketing Against the Grain’in bir bölümünde bahsettiği yakın tarihli bir deneyde, abone sayısını artırmaya yönelik reklamları tasarlamak için yapay zekanın kullanılması, kişi edinme maliyetini %300 oranında azalttı.

Üstelik reklamcılıkta zamandan ve paradan tasarruf etmek için yapay zekanın kullanılmasının tek yolu bu değil. 

Elbette yapay zekanın en büyük çekiciliklerinden biri hızlı çalışma ve sonuç üretme yeteneğidir.

Yapay zeka, büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde toplayabilir, analiz edebilir ve sıralayabilir. Daha sonra bulgularını kullanarak pazarlamacıların bilinçli reklam kararları almasına olanak tanıyan eğilimleri tespit edebilir.

Bu aynı zamanda tahmin yürütmeyi ortadan kaldırarak ve gelir yaratma olasılığı daha yüksek fırsatları hızlı bir şekilde tespit ederek işletmenizin reklamcılıkta tasarruf etmesini de sağlayabilir.

Reklamcılıkta Yapay Zekanın Zorlukları

Markaların reklamcılıkta yapay zekayı kullanırken karşılaşabileceği bazı zorlukları burada bulabilirsiniz.

Verilerde Olası Yanlışlıklar

Yapay zeka tarafından oluşturulan sonuçlar yalnızca veri girişlerinin doğru olması durumunda etkilidir. Veriler müşterilerin, davranışlarının ve yolculuklarının tüm yönlerini temsil etmelidir.

Bu nedenle şirketlerin, yapay zeka modellerine konulan verilerin etkinliğini garanti altına almak için doğruluğunu doğrulama yollarına yatırım yapması gerekiyor.

Yaratıcılık Eksikliği

Yapay zeka, reklam kampanyalarına bilgi sağlamak amacıyla veri toplamak için mükemmel bir araç olabilir; ancak insanların hâlâ ilgi uyandıran yaratıcı reklam içeriği konusunda beyin fırtınası yapması gerekiyor.

Örneğin, tüketiciler genellikle markanın değerlerini ve kendi değerleri ile nasıl uyumlu olduğunu gösteren sosyal medya reklamlarına yöneliyor. Komik, modaya uygun ve bağ kurulabilir reklamlar da izleyiciler arasında popülerdir.

Şu anda yalnızca insanlar ilişkilendirilebilir ve dokunaklı reklam içeriğine öncülük edebilir. Yapay zekaya fazla bağımlı olan bir reklam kampanyası sıkıcı ve bağlantısız reklamlara neden olabilir.

Ancak yapay zeka araçlarının yaratıcı kampanyalara öncülük edemese de yaratıcı süreçte yardımcı olabileceğini unutmamak önemlidir.

Örneğin, HubSpot’un İçerik Asistanı AI özelliği, pazarlamacıları hedeflerine yönlendirmeye yardımcı olmak için blog fikirleri, blog taslakları, pazarlama e-postaları ve daha fazlasını oluşturabilir.

blog-oluşturma-fikirleri-önizleme-pencere-sonuçlarıResim kaynağı

Veri gizliliği

Daha önce de belirtildiği gibi yapay zeka, daha kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak için veri toplayabilir. Ancak yapay zeka algoritmalarının ve modellerinin yanlışlıkla tüketicilerle ilgili hassas bilgileri toplayabileceği endişesi de mevcut.

Reklamcılık için veri toplamak amacıyla yapay zekadan yararlanan şirketlerin, hangi tüketici bilgilerinin nasıl korunacağına karar vererek riski azaltması gerekecek.

7 Yapay Zeka Reklamcılığı Örneği

İşte reklam kampanyalarında yapay zekadan başarıyla yararlanan bazı şirketler.

1. Bütün Yiyecekler

Whole Foods, 2021’de ABD genelinde birkaç Just Walk Out mağazası açarak müşterilerin kasaya uğramadan eşyalarını alıp ayrılmalarına olanak tanıdı. Bunun yerine öğelerin ücreti müşteriden yapay zeka aracılığıyla tahsil ediliyor.

Yapay zekanın satın alma bilgileri kalıpların belirlenmesine ve gelecekteki davranışların tahmin edilmesine yardımcı olabilir. Bilgiler Whole Foods’un müşterilere kişiselleştirilmiş mesajlar göndermesine olanak tanıyor.

Örneğin, bir müşteri düzenli olarak makarna sosu, fesleğen ve makarna satın alıyorsa Whole Foods, İtalya ile ilgili diğer malzemeler ve yiyecekler için promosyon kodları ve indirimler gönderebilir.

Sevdiğimiz Şeyler: Just Walk Out mağazaları, alışveriş yapanlar için basit bir müşteri deneyimi yaratırken, gelecekte onlara daha iyi hizmet verebilecek yararlı bilgileri sorunsuz bir şekilde toplar.

2. Buzz Feed’i

Medya şirketi Buzzfeed, tüketicilere otomasyon olmadan mümkün olamayacak kadar büyük ölçekte kişiselleştirilmiş içerik sunmak için OpenAI’yi kullanıyor.

Buzzfeed CEO’su Jonah Peretti özellikle yapay zekanın “sınav deneyimini geliştirmeye, beyin fırtınamızı bilgilendirmeye ve içeriğimizi izleyicilerimiz için kişiselleştirmeye” yardımcı olacağını söyledi.

Buzzfeed, yazarlarını yapay zekayla değiştirmeyi düşünmüyor. Bunun yerine, yazarlar ve yaratıcılar sitenin yapay zeka yaratıcı asistanı “Buzzy the Robot” ile işbirliği yapıyor. Aşağıda bir yazar tarafından Buzzy’nin yardımıyla yazılan bir test bulunmaktadır.

Yapay zeka tarafından oluşturulan Buzzfeed testinin ekran görüntüsüResim kaynağı

Neyi Seviyoruz: Test ve yapay zeka kullanımı, yapay zekanın bireylerin davranışlarına göre kişiselleştirilmiş benzersiz içeriği nasıl oluşturabildiğini gösteriyor.

3. Best Western

Best Western, tatilin yoğun olduğu hafta sonlarında aktif olarak seyahat etmeyi planlayan tüketicilere ulaşmak ve onların ilgisini çekmek amacıyla yapay zeka destekli reklamlar oluşturmak için IBM Watson reklamcılığıyla işbirliği yaptı.

IBM’in yapay zeka aracı Conversations, seyahatin kişisel bir deneyim olması ve aracın kişiselleştirilmiş seyahat önerileri sunabilmesi nedeniyle Best Western tarafından kullanıldı.

IBM’e göre cihaz, “Best Western bilgileri üzerine eğitildi ve her kullanıcıya benzersiz bir seyahat önerisi sunmak amacıyla 1:1 diyaloğu mümkün kılmak için doğal dil işlemeyi kullandı.”

Konuşmalar, gezginlere gerçek zamanlı tavsiyeler, ipuçları ve ilham vererek yaklaşan seyahatlere hazırlanmalarına ve Best Western ile yenilikçi bir şekilde etkileşim kurmalarına olanak sağladı.

IBM’e göre reklamlar, Best Western Hotel and Resort lokasyonlarına yapılan ziyaretlerde %48 artış sağlıyor.

Best Western reklamının görüntüsü.Resim kaynağı

Neyi Seviyoruz: Reklamlar yalnızca tüketicilerin tıklamasını sağlamak için görsel olarak çekici değildi. Reklamlar ayrıca kişiselleştirilmiş bir deneyimin yanı sıra müşterilere uygulanabilir tavsiyeler ve kullanımlar da sağladı.

4. Coca-Cola

İçecek şirketi, OpenAi ve Bain & Company tarafından markaya özel olarak oluşturulan kendi yapay zeka platformunu başlattı.

Platforma “Gerçek Sihir Yarat” adı verilir ve GPT-4 ile DALL-E’yi birleştirir. GPT-4, arama motoru sorgularından insan benzeri metinler üretir ve DALL-E, metin istemlerini resimlere dönüştürür.

Anketimize göre pazarlamacıların %44’ü DALL-E gibi görsel yapay zeka araçlarını kullanıyor.

Programı birleştiren Coca-Cola, hayranların ikonik şişe ve yazılı logo gibi markanın özelliklerine dayalı olarak kendi dijital sanat eserlerini yaratabilecekleri bir kampanya oluşturdu.

Katılımcılar daha sonra eserlerini indirebilir ve bunları New York Time Square ve Londra Piccadilly Circus’taki dijital reklam panolarında görünmeleri için gönderebilirler.

Profesyonel İpucu: Reklamlarınızda yapay zekadan yararlanırken tüketicilerinizi yaratıcı sürece dahil etme fırsatlarını arayın.

5. Takip

Chase Bank’ın, yapay zekayı yaratıcı pazarlamaya uygulayan New York merkezli bir şirket olan Persado ile 5 yıllık bir ortaklığı var. Chase Bank, şirketin pazarlama metnini daha da insancıllaştırmak için Persado’nun makine öğrenimi çözümlerini kullanıyor.

Örneğin, Chase’in dijital reklamında “Evinizdeki sermayeden nakit paraya erişin” yazıyordu. Persado’nun versiyonunda şöyle yazıyordu: “Bu doğru; evinizdeki sermayeden nakit paranın kilidini açabilirsiniz.” Persado’nun versiyonu müşteriler arasında daha büyük bir hit oldu.

Profesyonel İpucu: Bazı yapay zeka çözümleri mükemmel pazarlama metinleri yazabilse de, kopyanın doğru ve markanızın sesiyle uyumlu olduğundan emin olmak için yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği incelemek üzere deneyimli yazarlara ve metin editörlerine başvurmalısınız.

6. Bölüm ve Merhaba Pazartesi

Dijital ajanslar Dept ve Hello Monday, boş vitrinleri kullanarak yapay zeka destekli bir reklam kampanyası oluşturmak için bir araya geldi. Kampanyalar, boş mağazaları gelir getiren etkileşimli reklamlara dönüştüren bir AI “Ayakkabı Aynası” içeriyordu.

Ayakkabı Aynası boş vitrinlerde beliriyor ve yoldan geçenlerin kıyafetlerini analiz ederek onların kıyafetlerine uygun ayakkabıları buluyor. Ayna daha sonra artırılmış gerçeklik aracılığıyla ayakkabıları ayağa “yerleştiriyor”.

Ayrıca Ayakkabı Aynası, yoldan geçenlerin ayakkabıları ekrandan satın almasına olanak tanıyan bir QR kodu sağlıyor.

Ayakkabı aynası reklamının resmiResim kaynağı

Neyi Seviyoruz: Bu yapay zeka reklamcılığı kişiselleştirilmiştir ve gelir getirir. Tüketicilerin kendilerine açıkça reklam yapılıyormuş gibi hissetmelerini sağlamaz. Bunun yerine tüketicilerin kıyafetlerini tamamlayan ürünleri bulmalarına yardımcı oluyor.

7.Heinz _

Heinz, yapay zeka tarafından oluşturulan bir dizi reklam görseli oluşturmak için yaratıcı bir ajans olan Rethink Ideas ile ortaklık kurdu.

Kampanya, Rethink Ideas’ta başlatıldı ve yapay zeka görüntü oluşturucu DALL-E 2 ile denemeler yapmaya başladı ve ketçapla ilgili istemlerin neredeyse tamamen Heinz ketçapına benzeyen görüntüler sağladığını fark etti.

Ajans daha sonra tüketicilerden ketçap görselleri için yapay zeka istemlerini paylaşmalarını istedi. En iyi yönlendirmeler sosyal medyada ve basılı reklamlarda yer aldı.

Heinz ketçapının yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüsüResim kaynağı

Neyi Seviyoruz: Yapay zekanın bu kullanımı tüketicilerin eğlenmesine ve yaratıcı sürece katılmasına olanak tanıyor. Üstelik bu, Heinz’ın tüketiciler arasında ne kadar tanınmış ve güvenilir olduğunu göstermenin akıllıca bir yolu.

Marka o kadar iyi tanınıyor ki yapay zeka, ketçapla ilgili soru sorulduğunda hemen Heinz’ı “düşünüyor”.

Yapay zeka, hedef kitlesine ulaşmanın yenilikçi yollarını arayan markalara geniş fırsatlar sunan güçlü bir araç olabilir.

Görüntü oluşturmaktan kopya yazmaya ve veri toplamaya kadar müşteri deneyimini kişiselleştirmek ve geliri artırmak için yapay zekanın uygulanabileceği birçok yol vardır.

Artık yapay zekanın avantajlarını ve dezavantajlarını ve onu nasıl kullanabileceğinizi bildiğinize göre, yapay zekanın markanızı ileriye taşıyıp taşıyamayacağına ve nasıl ilerletebileceğine karar vermeye hazırsınız.

https://blog.hubspot.com/marketing/ai-advertising?

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin