Yapay Zeka Tarafından Üretilen İçeriğin Yükselişi Neden Bağlantı Kurmayı Daha da Önemli Hale Getirecek?
Yapay zeka (AI) onlarca yıldır ortalıkta dolaşıyor, ancak ChatGPT gibi gelişmiş araçların piyasaya sürülmesi, AI tarafından oluşturulan içeriğin ana akım haline gelmesini sağlıyor. Pazarlamacılar, bunun pazarlama ve SEO’nun geleceği açısından ne anlama geldiği konusunda anlaşılır bir şekilde hem meraklı hem de gergin.

SEO konusunda en büyük soru, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin Google’da nasıl sıralanacağı, cezalandırılıp cezalandırılmayacağı ve bu düşük giriş engelinin internette zaten var olan içerik zenginliği açısından ne anlama geldiğidir.

Ayrıca bakınız: ChatGPT: Bilmeniz Gereken Her Şey ve Etkinliklerin Zaman Çizelgesi

Bunların bir kısmını göreceğiz, ancak kesin olan bir şey var ki o da yüksek kaliteli içeriğin her zamankinden daha önemli olduğu. Ve buna otorite için bağlantı kurma da dahildir.

Yapay Zeka İçeriğinin Yükselişi

Yapay zeka tek bir teknoloji değil, insanın karar verme sürecini ve yeteneklerini taklit eden bir teknolojiler koleksiyonudur. Makine öğrenimini (ML) , doğal dil işlemeyi (NLP) , kurallara dayalı sistemleri ve diğer benzer teknolojileri içerir .

Bu teknolojiler, verileri anlayabilir ve belirli bir programlamaya gerek kalmadan süreçlerini sürekli olarak öğrenip geliştirebilir; bu da onları bu kadar değerli ve birçok farklı sektöre uyarlanabilir kılan şeydir.

Yapay zeka tarafından oluşturulan içerik, otomasyonla içerik oluşturmayı kolaylaştırabilen yeni bir gelişmedir. Önemli olan, süreci iyileştirebilmesi, ancak onun yerine geçememesidir.

Yapay Zeka İçerik Yazımı Nedir?

Popüler ChatGPT gibi yapay zeka yazma araçları, içerik oluşturmak için yapay zekayı kullanır. Bu araçlar sorgulara yanıt vermek için veritabanı kaynaklarından yararlanır. ChatGPT’nin bizzat vurguladığı gibi, bu araçlar için birçok olası uygulama vardır:

ChatGPT’yi başlatan AI şirketi OpenAI’ye göre , araç “bazen kulağa makul gelen ancak yanlış veya anlamsız cevaplar yazıyor.” Bunun birkaç nedeni var, ancak bunun temel nedeni modelin eğitmenin bildikleriyle değil, kendi bildikleriyle yanıltılabilmesidir.

Yapay zeka araçlarının aşağıdaki özelliklere sahip olduğunu hatırlamak önemlidir:

  • SEO veya içerik pazarlaması için tasarlanmamıştır
  • Bağlantı kurma aracı olarak tasarlanmamıştır
  • Yanlış veya güncel olmayan bilgilere yol açan eski veriler üzerine eğitilmiş

SEO’ların yapay zeka yazma araçlarının içeriği nasıl geliştirebileceğini veya süreci nasıl daha verimli hale getirebileceğini düşünmesi gerekiyor . Yine de yapay zeka içeriğini kullanırken sıralamalara ve organik trafiğe yönelik olası riskleri anlamak önemlidir.

Üretimdeki birçok rakip ve sürekli büyüme ve öğrenme potansiyeli nedeniyle, yapay zeka yazma araçlarının kalıcı olması muhtemeldir. Yararlı olabilirler ancak bu araçları kötüye kullananlar SEO ile ilgili sorunlarla karşılaşabilirler.

Yapay Zeka İçeriği ve Google

Google , kendi yapay zeka yazma aracını piyasaya sürmeye hazırlanıyor  ancak şirket, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin spam olduğu ve web yöneticisi kurallarına aykırı olduğu konusunda açıklamalarda bulundu.

Son zamanlarda Google, tüm AI içeriğinin kötü olmadığını, ancak özellikle arama sıralamasını değiştirmek için tasarlanan içeriğin kötü olduğunu açıklığa kavuşturmak için duruşunu değiştiriyor. Resmi duruş, öncelikli olarak arama motoru sıralamaları için oluşturulan içeriğin kurallara aykırı olduğu yönünde; çünkü içerik öncelikle insanlar için oluşturulmalı.

Google’ın her zaman öncelikle kullanıcıya en iyi deneyimi sunmakla ilgilendiği göz önüne alındığında, bu bir sürpriz değil.

Google’ın  spam politikalarına göre spam içerikli içerik, “orijinal bir şey üretmeden veya yeterli değer katmadan programlı olarak oluşturulan içeriktir. Örnekler şunları içerir:

  • Okuyucuya hiçbir anlam ifade etmeyen ancak arama anahtar kelimeleri içeren metin
  • Yayınlanmadan önce insan incelemesi veya düzenlemesi olmadan otomatik bir araçla çevrilen metin
  • Kaliteye veya kullanıcı deneyimine bakılmaksızın otomatik süreçlerle oluşturulan metinler
  • Otomatik eşanlamlılaştırma, başka kelimelerle ifade etme veya gizleme teknikleri kullanılarak oluşturulan metin
  • Özet akışlarından veya arama sonuçlarından oluşturulan metin
  • Yeterli değer katmadan farklı web sayfalarındaki içeriğin birleştirilmesi veya birleştirilmesi.

Dolayısıyla, ister yapay zeka ister yüksek hacimli, düşük kaliteli içerik olsun, hikaye aynıdır; Google, kullanıcı için alakalı ve değerli içerik ister.

İşletmeler İçerik Pazarlamada Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Yapay zeka yazma yardımcıları ve araçları içerik pazarlama ve SEO’da yeni bir şey değil . Clearscope ve Jasper AI gibi araçlar içerik oluşturucuların, SEO uzmanlarının ve markaların süreçlerini iyileştirmelerine yönelik olarak mevcuttur. Yapay zekanın SEO için kullanıldığı yollardan bazıları şunlardır:

Anahtar Kelime Araştırması

Yapay zeka araçları, arama amacını otomatikleştirmek ve analiz etmek ve içerik stratejisini bilgilendirmek için alakalı anahtar kelimelere ilişkin öngörüler sunmak için kullanılabilir.

Web Sitesi Denetimleri

ML araçları, görüş veya varsayıma değil verilere dayalı iyileştirmeler yapmak için web sitelerindeki zayıflıkları tespit edebilir. Bu, uzman bir gözün yerini almak için yeterli değildir ancak süreci daha verimli hale getirebilir ve boşlukları tespit edebilir.

Konular ve Ana Hatlar

İçerik ana hatları ve konu kümeleri oluşturmak zaman alabilir. Yapay zeka araçları, trend konuların belirlenmesine ve hedef kitleyle alakalı içerik kümelerinin yanı sıra içerik oluşturmayı daha hızlı hale getirecek hızlı ana hatlar sunmaya yardımcı olur.

Düzeltme ve Düzenleme

İnsan gözüyle düzenlemenin yerini hiçbir şey tutamaz, ancak Grammarly gibi araçlar hataları tespit edebilir, garip cümleleri tespit edebilir ve daha fazlasını yapabilir. Bu, süreci kolaylaştırmak ve editör ekibinin yükünü azaltmak açısından faydalıdır.

Fikir İlhamı

Yeni içerik fikirleri bulmak zor olabilir, özellikle de her hafta çok fazla içerik üretiyorsanız. Yapay zeka tarafından oluşturulan içerik, diğer kaynaklardan öğrenildiği için orijinallikle ilgili bazı sorunlara sahiptir, ancak ilham veren fikirlere yardımcı olabilir.

Sesli arama

NLP, popülaritesi giderek artan yapay zeka teknolojisinin ve sesli aramanın büyük bir bileşenidir. NLP araçları, ses tanıma teknolojisinin içeriği daha kolay bulmasına yardımcı olmak amacıyla web sitenizin içeriğini sesli arama için optimize etmenize yardımcı olur.

Buradaki trend nedir? Bunların hepsi yapay zekanın içerik oluşturma ve SEO süreçlerini geliştirebilmesinin, güçlendirebilmesinin veya kolaylaştırabilmesinin yollarıdır. Dümenin başında hâlâ içeriğin insan kullanıcılar için değerli olmasını sağlayan bir insan var.

İçerik Oluşturmada Yapay Zekanın Sınırlamaları Nelerdir?

Yapay zeka içeriği doğru kullanıldığında faydalı olabilir. Sorguları yapay zeka araçlarına eklemek ve içerik oluşturmak neden yeterli değil:

EAT Değeri Yok

Bir pazarlamacı olarak, şüphesiz Google’ın EAT (Uzmanlık, Yetkililik, Güvenilirlik) yönergelerini biliyorsunuzdur. Aralık 2022’de Google,  kalite değerlendirme yönergelerini deneyim anlamına gelen başka bir E ile güncelledi.

Veritabanı bilgisi ve bağlamındaki olası sınırlamalar göz önüne alındığında, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin neden EAT yönergelerinin gerisinde kaldığını anlamak kolaydır . Ayrıca, bir kişinin mutluluğunu, sağlığını, finansal istikrarını veya güvenliğini önemli ölçüde etkileyebilecek konuları kapsayan Paranız veya Hayatınız (YMYL) sayfalarımız var.

Yanlış bilgiler bir kişinin sağlığına veya refahına zarar verme potansiyeli taşıdığından, Google bu durumlarda yüksek kaliteli bilgilere diğer konulardan daha fazla öncelik verir. Bu durumda, EAT yönergelerini yapay zeka kullanarak YMYL konularıyla birleştirmek felakete davetiye çıkarır.

Düşük Kaliteli Bilgiler veya Yanlışlıklar

En popüler AI yazma araçlarından biri olan ChatGPT internete bağlı değildir. Yanıtlar oluşturmak için veritabanları kullanılarak eğitildi. Ayrıca 2021 öncesindeki bilgilerle sınırlıdır ve o zamandan beri meydana gelen güncellemeler veya keşifler kaçırılmaktadır.

Bunu bilerek, bu içeriğin gerçek olduğuna güvenmek zordur; özellikle de sürekli gelişen ve değişen konular söz konusu olduğunda. Araç tam doğruluğu garanti edemez (ve hiçbir zaman böyle bir iddiada bulunulmaz), bu nedenle en güvenilir bilgileri sağlaması konusunda ona güvenilemez.

Ayrıca bazı konular incelikli olup insan anlayışını ve bağlamını gerektirir. Bilgiler doğru olsa bile oluşturulan içerik bu nedenle garip veya belirsiz olabilir.

Kötü Arama Sonuçları

Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin artması, arama sonuçları sayfalarında görünen genel içerik kalitesini düşürme potansiyeline sahiptir. Google’ın kaliteye öncelik verme yönündeki tüm çabalarına rağmen, eksik veya yanlış bilgilere rastlama riski zaten mevcuttur.

Üstelik yapay zeka içeriği sürekli olarak öğreniyor ancak bunu yaparken bazen sorgulanabilir olan kendi içeriğinden de yararlanıyor. Bu aslında bir söylentinin evrimi gibidir; her yeniden anlatıldığında gerçek biraz daha bulanıklaşır.

Ya genel olarak arama sonuçlarının kalitesi düşecek ya da gerçek kaliteli içerik önemli bir rekabet avantajı kazanabilecek.

Daha Fazla Düşük Kaliteli İçerik Doygunluğu

Pazarlamacılar zaten düşük otoriteye sahip sitelerden gelen düşük kaliteli içerik barajıyla mücadele ediyor; bu sorun yalnızca yapay zeka içeriğiyle daha da kötüleşiyor. Artık hemen hemen herkes, bunu başarılı ve stratejik bir şekilde yapacak beceri veya bilgiye sahip olmadan içerik oluşturabilir.

Giriş engeli yalnızca daha düşük olmakla kalmıyor, aynı zamanda eleştirel düşünme veya deneyim gerektirmiyor. Herkes “bir altın av köpeğinin nasıl bakım edileceğini” veya “erken emekliliğe giden yolda günlük ticaretin nasıl yapılacağını” bir yapay zeka aracına bağlayabilir ve içeriği birkaç dakika içinde yayınlayabilir. insanlar.

Bu, içerik oluşturma ve SEO çabalarının geçerliliğini yitireceği anlamına mı geliyor ? Şart değil. Bu, AI içerik araçları kullanılsa da kullanılmasa da kaliteli içeriğin ve stratejik SEO’nun öne çıkması için bir fırsattır.

Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan İçerikle Bağlantı Oluşturmak SEO İçin Neden Daha Önemli?

Bağlantı kurma SEO’nun önemli bir yönüdür. Kullanıcılar bir hedeften diğerine giden bağlantıları takip edebilir ve arama motoru tarayıcıları sayfaları keşfetmek ve site hiyerarşisini anlamak için bağlantıları takip edebilir.

SEO için önemli olan iki tür bağlantı vardır: iç ve dış bağlantılar. Dahili bağlantılar sitenizdeki sayfaları birbirine bağlarken, dış bağlantılar (geri bağlantılar) kullanıcıları sayfalarınıza yönlendirmek için başkalarının sayfalarına yerleştirdiği bağlantılardır.

Bağlantı kurma, diğer web sitelerinden geri bağlantı alma sürecini ifade eder. Başka bir sayfadan bir geri bağlantınız olduğunda, yetkisinin bir kısmı sayfanıza geçer. Google bunu değerli bir sayfa olarak görüyor ve sıralamasını yükseltiyor.

Ancak tüm geri bağlantılar eşit şekilde oluşturulmaz. Yetkili kaynaklardan geri bağlantı kazanmak içeriğinizi güçlendirir, ancak şüpheli geri bağlantı teknikleri endüstriyi sonsuza dek rahatsız etti – bu artık yapay zeka tarafından oluşturulan içerikle daha da kötü olacak. Bağlantı grupları ve diğer düşük kaliteli bağlantı kısayolları gibi, yapay zeka içeriği de bağlantı kurma spam’ını çoğaltıyor.

Ancak Google, bağlantı değerlendirmesi için, özellikle de bağlantı spam’ını filtrelemek için yapay zeka araçlarını da kullanıyor.

Yapay Zeka İçeriğinin Yükselişiyle Mücadele Etmek İçin SEO Dostu Bağlantılar Nasıl Oluşturulur?

Yapay zeka tarafından oluşturulan içerik, bazılarında heyecan bazılarında ise korkuyla her yerde bir heyecan yaratıyor. Ancak yapay zeka içeriğinin yükselişinden korkmamıza gerek yok. Kaliteli içerikle kaliteli bağlantılar oluşturmak için doğru yaklaşımı izlediğiniz sürece yapay zeka, daha da fazla öne çıkmanıza olanak tanıyan kılık değiştirmiş bir nimet olabilir. İşte nasıl:

Değerli Her Zaman Yeşil İçerik Oluşturun

Yapay zeka içerik araçlarının faydalarından biri de insan yazarlardan daha hızlı olmalarıdır. Bu, çok sayıda hızlı, güncel içeriğe, ancak kalıcı içeriğe mi yol açıyor? Çoğu yapay zeka odaklı içerik yaratıcısı buna odaklanmıyor.

Evergreen içerik SEO açısından optimize edilmiş, sürekli alakalı ve kalıcıdır. Sürdürülebilir konulardaki listeler, nihai kılavuzlar, öğretici parçalar ve öğreticiler ve referans türü içerik, SEO için mükemmeldir ve doğal olarak yüksek kaliteli bağlantılar oluşturur .

Misafir Bloglama

Konuk blog yazmak, spam filtresini etkilemeyecek bağlantılar oluşturmanın doğal bir yoludur. Tanınmış bir bloga veya endüstri yayınına gönderilen yetkili, yüksek kaliteli (insan tarafından yazılmış gibi) bir makale yazdığınızda, başkalarının bağlantı verebileceği bir düşünce liderliği ve yetkili içerik oluşturursunuz.

İçerik oluşturmaya yardımcı olması için yapay zeka araçlarını kullanmayı seçerseniz bu, insanların yazması gereken alanlardan biridir. Konuk bloglamanın amacı düşünce liderliğidir; bu nedenle, yanlışlıklar içeren ve hiçbir nüans içermeyen hızlı içerik oluşturmak için bir içerik aracı kullanırsanız, hem SEO çabalarınızı hem de itibarınızı riske atarsınız.

Dahili Bağlantı Oluşturma

Yapay zeka içeriği daha fazla bağlantı spam’i oluştursa da, dahili bağlantılar sıralama için hala değerlidir . Google yine de web sitenizdeki içeriği keşfedip yorumlayabilir ve ilgili bağlantı metniyle spam filtresine takılmazsınız.

Neyse ki bu, üzerinde kontrol sahibi olduğunuz bir şeydir. Sitenizdeki farklı sayfalara, yüksek değere sahip olduklarını göstermek, kullanıcıları kendileriyle en alakalı içeriğe yönlendirmek ve içerikler arasında ilişkiler kurmak için dahili bağlantılarla öncelik verebilirsiniz.

Yapay Zeka Bir Araçtır, Bir Yedek Değildir

Yapay zeka yazma araçları, pazarlamacılar için daha verimli süreçler yaratabilir. Ancak diğer tüm teknolojiler gibi bu da bir iyileştirmedir, yerine geçmez. Tamamen yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğe güvenen kullanıcılar, yalnızca insan tarafından yazılan içeriğin nüanslarını kaçırmakla kalmayacak, aynı zamanda aynı değeri de sağlayamayacaktır.

İnsanların hâlâ sürece dahil olmaları, içeriği planlamaları, doğruluğu gözden geçirmeleri ve yetkili bağlantılarla kaliteyi güvence altına almaları gerekiyor.

 

Kaynak : www.readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin