Yapay zeka uyumluluğu: 2024’te yapay zekayı pazarlama için nasıl güvenli bir şekilde kullanabiliriz?Yazar: Christina Newberry
Çeviren: Nil Başol

Yapay zeka şu anda pazarlama alanında en popüler konulardan biri. Yeni teknolojinin olanakları neredeyse sınırsız gibi görünüyor. Özellikle, yeni içerik oluşturan üretken yapay zeka, son 18 ayda inanılmaz ilerlemeler kaydetti.

Elbette, her yeni araçla birlikte tüketiciler ve üzerlerinde oluşacak etkiler konusunda endişeler doğar. Pazarlamacılarda oluşan yapay zeka uyumluluk endişeleri, yapay zekanın kapasitesi hakkındaki spekülasyonları biraz yavaşlatabilir.

Bu yazıda, zaten var olan yapay zeka özel düzenlemelerine ve şu anda geliştirilmekte olanlara bakacağız. Sizin pazarlama çalışmalarınızda yapay zeka araçlarından yararlanmanızı sağlayıp  yapay zeka uyumluluk sorunlarıyla karşılaşmanızı engelleyecek bilgiler vereceğiz.

Yapay zeka uyumluluğu nedir?

Yapay zeka uyumluluğu, kuruluşunuzun yapay zeka kullanımının kabul edilebilir ve uygun olmasını sağlamak için adımlar atmaktır. Bu, ilgili tüm yasalara, düzenlemelere, kılavuzlara ve uygulamalara uymayı gerektirir.

Yapay zeka uyumluluğunda göz önünde bulundurulması gereken en yaygın faktörlerden bazıları:

 • Veri toplama
 • Açığa çıkarma
 • Ayrımcılık ve
 • gizliliktir.

Bu yazının ilerleyen bölümlerinde göreceğiniz gibi, yapay zeka düzenleyici uyumluluk henüz tam olarak tanımlanmamıştır. Ancak, hükümetlerin her seviyesinden yakında yasalar ve düzenlemeler gelecektir. Bu arada, yapay zeka ve makine öğrenme modellerini kullanan tüm organizasyonlar, mevcut tüketici koruma ve gizlilik yasalarına uygun olarak hareket ettiğinden emin olmalıdır.

Pazarlama alanında yaygın olan yapay zeka uyumluluk riskleri şunlardır:

Şu an markette bulunan pazarlamacıların yarısından fazlası, en azından bazı içerik oluşturma süreçlerinde yapay zekayı zaten kullanıyor. AI ayrıca kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri oluşturmak ve veri analizi yapmak için de oldukça popüler.

Görsel için kaynak: https://www.emarketer.com/

Kendi dahili yapay zeka araçlarınızı oluşturuyor olun veya başkaları tarafından oluşturulan yapay zeka sistemlerine güvenin, bu yeni teknoloji dijital pazarlama ekibiniz için ek riskler oluşturabilir. İşte dikkate almanız gereken bazı temel konular:

Önyargılı dil ve içerik

Yapay zeka, içine işlenmiş veri kadar iyidir. Ne yazık ki, pek çok açıdan önyargılı bir dünyada yaşıyoruz. Yapay zeka denetimsiz bırakıldığında, bu önyargıları pekiştirebilir. Örneğin, uygun olmayan veya güncelliğini yitirmiş terimler kullanabilir.

Yapay zeka görüntü tanıma içerdiğinde işler daha da karmaşık hale gelebilir. Yüz tanıma, sürekli olarak renkli insanlara ve kadınlara karşı önyargılı olması sık rastlanan bir durumdur. En çirkin örneklerden birinde, Facebook’un yapay zekası, siyah erkekleri içeren bir videoyu “primatlar hakkında içerik” olarak tanımladı.

Yapay zeka, içerik oluşturma veya görüntü sınıflandırma için kullanıyor musunuz? O zaman içeriğiniz yayına gitmeden önce bu tür hataları düzeltmek için denetim mekanizmaları oluşturmanız çok önemlidir.

Önyargılı reklam dağıtımı

Facebook, 2016’dan bu yana önyargılı reklam dağıtımı sorunlarıyla suçlanıyor. O zamanlar, reklam verenler belirli etnik grupları iş ve konut gibi reklamlardan dışlayabiliyorlardı.

Daha yakın zamanlarda, Facebook’un yapay zeka tabanlı algoritmalarının iş ve konut reklamlarını dağıtma şeklinde önyargıları olduğu gösterildi. İş ilanlarında cinsiyet önyargısını pekiştiriyorlar ve konut reklamlarında gelir ve sınıf hakkında ırksal stereotipleri takip ediyorlar. Bu önyargılı dağıtım reklamverenler tarafından değil, tamamen yapay zeka algoritmaları tarafından yönlendiriliyor.

Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen yeni bir Yapay Zeka Kanunu, bu tür algoritmik ayrımcılıkla savaşmak için oluşturuldu. Belirli bir grup insan için zararlı olan şekilde sosyal davranış veya kişisel özelliklere dayalı sosyal puanlamayı özellikle yasaklayan kanun, hedeflenen iş ilanlarını potansiyel bir sorun alanı olarak belirtiyor.

Yanıltıcı bilgi ve ”halisünasyonlar”

Yapay zeka tarafından oluşturulan en bilinen iki sosyal medya yanıltıcı bilgi örneğinin her ikisi de Taylor Swift ile ilgili. İlk olarak, şarkıcının çıplak deepfake görüntüleri, platform tarafından kaldırılmadan önce dünya çapında yayıldı. Bir başka deepfake saldırısı ise Swift’in eski ABD Başkanı Donald Trump’ı desteklediğini iddia etti.

Ayrıca, yapay zeka “halisünasyon” görebilir. Yani, bilgiyi havadan uydurabilir. Bu, var olmayan hukuk yasalarına sahte atıfların yapıldığı birkaç yasal vakada yaşanmıştır.

Veri güvenliği

Dijital pazarlamacılar her zaman müşteri verilerini korumaktan sorumlu olmuştur. Ancak, yapay zeka’nın tanıtılmasıyla birlikte bu çok daha önemli bir hale geldi. Yapay zeka araçları, dolandırıcıların herhangi bir müşteri veri noktasını sahte bir kimliğin temeli olarak kullanmasını kolaylaştırır.

Bu, müşterilerden gerçekten ne kadar veriye ihtiyacınız olduğunu düşünmenin daha önemli olduğu anlamına gelir. Özellikle de potansiyel müşteriler için daha da önemlidir. Veri topladığınızda ve sakladığınızda, bu verilerin güvenli ve uyumlu bir CRM aracılığıyla yönetildiğinden emin olun.

İpucu: Hootsuite Uygulama Dizini’nde bulunan entegrasyonlar gibi sosyal kanallarınızı CRM’inizle bağlayarak veri depolama konumlarının sayısını azaltabilirsiniz.

Mevcut uyumluluk gereksinimleri üzerindeki etkiler

Mevcut düzenlemelerle uyumluluk üzerinde yapay zekanın etkilerini anlamak özellikle de düzenlenmiş endüstrilerde faaliyet gösteren kuruluşlar için önemlidir.

Örneğin, yapay zeka ve HIPAA uyumluluk programları, her ikisi de hasta gizliliğinin korunmasını gerektirir. Ancak, içerik oluşturmak için tasarlanan yapay zeka araçları, sosyal kanallarda paylaşılabilecek bilgi sınırlarını anlamayabilir. Bu, insan denetiminin risk yönetimi ve azaltma konusunda yardımcı olabileceği başka bir durumdur.

Yapay zeka ve GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) uyumluluğu da gizlilik yönünden örtüşmektedir. Ancak, Avrupa’da faaliyet gösteren markaların dikkatlerini yeni AB Yapay Zeka Kanunu’na odaklamaları gerekecektir. Bu, Avrupa Birliği düzenlemeleriyle uyumluluk ve yapay zeka konusundaki tam resmi anlamanın en önemli belgesidir.

AI araçlarını kullanırken uyumlu kalmak

Sosyal pazarlama için AI kullanımı korkutucu olmak zorunda değil. Aslında, AI birçok yönden sosyal pazarlamacıların hayatını kolaylaştırır. İşte uyum gereksinimlerini ihlal etmeden AI kullanmanın bazı temel yolları:

AI kullanımı için şirket yönergelerini uygulayın.

Şirketinizin sosyal medya platformlarında markanızı korumak için sosyal medya politika ve yönergelerine ihtiyaç duyduğunu biliyorsunuz. Ayrıca artık, organizasyonunuz içinde yapay zeka kullanımını yönetmek için AI ve uyum yönergelerine ihtiyacınız olduğundan da haberdarsınız.

Düşünülmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Görevler. Çalışanlar hangi işlerin bölümlerinde yapay zeka kullanabilir?
 • Araçlar. Şirketiniz hangi yapay zeka araçlarını iç ve dış kullanım için onaylamıştır?
 • Prosedürler. Yapay zeka araçları kullanılarak oluşturulan içeriğin insan gözden geçirme süreci nedir? Son onaylar için atanan bir uyumluluk görevlisi var mı?
 • Ticari bilgiler. Çalışanlar, yapay zeka araçlarıyla etkileşimde bulunmak için şirket bilgilerini ne kadar paylaşabilir?
 • Açıklama. Müşterilere, bir yapay zeka asistanıyla etkileşimde olduklarını veya yapay zeka tarafından oluşturulmuş içerikle etkileşime girdiklerini nasıl açıklayacaksınız? AB yönetmelikleri zaten kullanıcıların yapay zeka ile etkileşime girdiğinde (dahil olmak üzere sohbet botları) bunu bilmesini gerektirir. Benzer düzenlemeler ABD’de de geliyor.
AI’a atadığınız görevlerin kapsamını sınırlayın.

AI’ye atadığınız görevleri düşünürken, organizasyonların risk-getiri oranını göz önünde bulundurmaları gerekir. Örneğin, AI, içerik oluşturmanın erken aşamalarına katkı sağlayan görevler için kullanıldığında risk en düşüktür. Tamamen içerik oluşturmayı devralmaktan farklı olarak.

İşte gereksiz yüksek riskler getirmeden AI araçlarıyla çaba göstermeyi azaltmanın harika yolları:

 • Araştırma. AI inanılmaz bir araştırma asistanıdır. Birden fazla kaynaktan bilgi derler ve her şeyi anlaşılması kolay bir özete dönüştürür. Ayrıca, Google’da bilgi aramaktan daha sezgisel bir şekilde sorular sorma ve sonuçları rafine etme olanağı sağlar. Ancak, AI sanrıları durumunda gerçekleri kontrol etmenin önemli olduğunu unutmayın.
 • Konu fikirleri. Boş bir sayfa, içerik oluşturucunun kriptonitidir. AI konu önerileri, beyninizi harekete geçirmenin ve içerik takviminizi doldurmanın kolay bir yoludur. Yazar bloğunuzu yenmek için Hootsuite’ın ücretsiz AI içerik fikirleri oluşturucusuna ve blog fikirleri oluşturucusuna göz atın. Çeşitli kullanımlar için içeriği uyarlar. Bu blogda aynı içeriği birden fazla sosyal kanala göndermenin neden iyi bir fikir olmadığı hakkında sık sık konuştuk. Ancak, içerik varlıklarınızı birden fazla yüzey ve sosyal platformda kullanmak istersiniz. AI, bir blog gönderisini altyazıya veya bir resmi videoya dönüştürmenize yardımcı olabilir.
 • Müşteri hizmetleri. Müşteri hizmetleri kesinlikle AI’ın gerçekten parladığı bir alandır. Temel sohbet botları birkaç yıldır sahnede olmasına rağmen, AI, daha karmaşık müşteri sorularını cevaplamak ve hatta özelleştirilmiş alışveriş önerileri sunmak için önemli ölçüde yeteneklerini artırır. Ancak, burada açıklamanın önemli olduğunu unutmayın. Müşterilerinizin gerçek bir insanla değil AI ile etkileşimde olduklarını bilmeleri gerekir.
Teknoloji yığınına AI araçlarını eklemeden önce tüm yeni AI araçlarını gözden geçirin.

Daha fazla AI aracı kullanıma sunulduğunda, hepsini işinize entegre etmek cazip olabilir. Ancak, pazarlamacıların hızlıca benimsemeden önce durup değerlendirmesi önemlidir. Bu, erken benimseyicilerin avantajlı olmayabileceği bir durumdur.

AI araçlarının bir kullanıcısı olarak, AI uyumluluğunu sağlamak için geliştiricilere güveniyorsunuz. Bir geliştiricinin politikaları, veri depolama veya gizlilik kontrolleri konusunda herhangi bir belirsizlik yaşıyorsanız, bekleyin. Verilerinizden veya müşterilerinizin verilerinden herhangi birini beslemeye başlamadan önce bir aracın kullanım şartlarını inceletmek için yasal ekibinizden yardım isteyebilirsiniz.

Onay sürecinize AI uyumluluk yazılımını ekleyin.

Herhangi bir tür formal onay süreci kurmak, AI’ın yardımıyla (veya olmadan) oluşturulan içerik için uyumluluğu sağlama yolunda bir ilk adımdır. AI uyumluluk otomasyon yazılımını eklemek ise daha da önemli bir yaklaşımdır.

Örneğin, Proofpoint, işletmeniz hakkında bilgi edinmek ve yüksek seviyeli inceleyicilerden onay ve denetim gerektiren sosyal medya gönderilerinin sayısını azaltmak için yapay zeka kullanır. Proofpoint, sosyal medya politikalarınıza uyumluluğu kontrol etmek için sosyal içeriğinizi otomatik olarak tarar ve yayınlamadan önce veya sonra (veya her ikisi) kontrol eder.

Proofpoint’u Hootsuite hesabınıza bağlayarak, yüksek seviyeli sosyal medya paydaşları için iş yükünü azaltırken AI uyumluluğunu destekleyebilirsiniz.

AI uyumluluğunun geleceği

Yapay zeka düzenleyici uyumluluğu yakın gelecekte bugünkünden çok daha resmileştirilecek. Net kanunlar geliyor ve önümüzdeki süreç için hazırlıklı olmak önemlidir.

AB, Amerika Birleşik Devletleri ve birçok bireysel eyalet ya zaten yapay zeka uyumluluğunu düzenleyen yasaları kabul etmiş ya da bu yönde çalışmalar yapıyor. Avrupa Komisyonu, yapay zeka yönetimi ve uyumluluğunun geliştirilmesini denetlemek üzere bir yapay zeka ofisi oluşturdu.

Amerika Birleşik Devletleri ise Yapay Zeka Hakları Bildirgesi çerçevesi oluşturdu.

İlk olarak, gelişmiş AI sistemleri geliştirme konusunda yeni uluslararası rehber ilkeler ve ABD Ticaret Departmanı’nın geliştirme konusundaki rehberliği, AI kullanıldığında açıklama gereksinimlerini netleştirecektir. Bu, AI tarafından oluşturulan içeriği tanımlamak için filigranlama da dahil eder.

İkinci olarak, algoritmaların ve AI’nin sosyal reklamları hedeflemede nasıl kullanılabileceğini etkileyebilecek düzenlemeler olabilir. Tennessee ve Texas, tüketicilerin hedefli reklamlardan çıkma hakkına izin veren yasaları kabul etmiştir.

Özgüllükler hala belirsiz olsa da, dünya çapında hükümetlerin AI’ı düzenlemeye ve kullanımının vatandaşları üzerindeki etkilerini incelemeye yönelik olduğu çok açıktır. Markalar ve diğer kuruluşlar, AI kullanımında güvenlik, gizlilik ve adalete odaklanarak başlangıçtan itibaren uyumluluk için en iyi şekilde hazırlanacağından eminiz.

Kaynak:https://blog.hootsuite.com/ai-compliance/

 

 

 

 

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin