Yapay Zeka Uyumluluğu: 2024’te Yapay Zeka Pazarlama için Güvenli Bir Şekilde Nasıl Kullanılır?
Yapay zeka şu anda pazarlamanın en sıcak konularından biri. Bu nispeten yeni teknolojinin olanakları neredeyse sınırsız görünüyor. Özellikle yeni içerik yaratan üretken yapay zeka son 18 ayda büyük ilerleme kaydetti. Elbette her yeni aracın tüketiciler ve toplum üzerindeki etkisine ilişkin endişeler de beraberinde geliyor. Pazarlamacılar için yapay zeka uyumluluğuna dair endişeler, yapay zekanın yetenekleri hakkındaki spekülasyonları biraz gölgeleyebilir.

Yapay Zeka Uyumluluğu Nedir?

Yapay zeka uyumluluğu, kuruluşunuzun yapay zeka kullanımının kabul edilebilir ve uygun olmasını sağlamak için adımlar atmak anlamına gelir. Bu, ilgili tüm yasalara, düzenlemelere, yönergelere ve en iyi uygulamalara uymak anlamına gelir.

Yapay zeka uyumluluğunda dikkate alınması gereken en yaygın faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Veri toplama
 • ifşa
 • ayrımcılık
 • mahremiyet

Pazarlamada yaygın yapay zeka uyumluluğu riskleri

Pazarlamacıların yarısından fazlası, en azından bir miktar içerik oluşturmak için zaten yapay zekayı kullanıyor. Yapay zeka ayrıca kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri oluşturmak ve verileri analiz etmek için de popülerdir.

Pazarlamada Yaygın Yapay Zeka Uyumluluğu Riskleri:

 • Önyargılı dil ve içerik
 • Önyargılı reklam yayını
 • Yanlış bilgi ve “halüsinasyonlar”
 • Veri güvenliği

 

Yapay zeka kullanımına yönelik şirket yönergelerini uygulayın

Markanızı sosyal platformlarda korumak için şirketinizin sosyal medya politikalarına ve yönergelerine ihtiyacı olduğunu zaten biliyorsunuz . Artık kuruluşunuzda yapay zeka kullanımını yönetmek için yapay zeka ve uyumluluk yönergelerine de ihtiyacınız var.

 • Görevler. Çalışanlar işlerinin hangi bölümlerinde yapay zekayı kullanabilir?
 • Aletler. Kuruluşunuz hangi yapay zeka araçlarını iç ve dış kullanım için onayladı?
 • Prosedürler. Yapay zeka araçları kullanılarak oluşturulan içeriğin insan tarafından incelenmesi süreci nedir? Nihai onaylar için bir uyum görevlisi atandı mı?
 • Özel bilgiler. Çalışanların yapay zeka araçlarıyla bilgi istemleri şeklinde ne kadar şirket bilgisi paylaşmasına izin veriliyor?
 • Açıklama. Müşterilere bir yapay zeka asistanıyla etkileşimde olduklarını nasıl açıklayacaksınız? Veya yapay zeka tarafından oluşturulan içerikle etkileşime geçtiklerini mi? AB düzenlemeleri zaten son kullanıcıların yapay zeka (sohbet robotları dahil) ile etkileşime girdiklerini bilmelerini gerektiriyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde de benzer düzenlemeler geliyor.

Yapay zekaya atadığınız görevlerin kapsamını sınırlayın

Yapay zekaya hangi görevlerin atanacağını düşünürken kuruluşların risk-ödül oranını dikkate alması gerekir. Örneğin yapay zeka, içerik oluşturmanın ilk aşamalarına katkıda bulunan görevlerde kullanıldığında en düşük riske sahiptir. İçerik oluşturmayı tamamen devralmanın aksine.

Gereksiz yüksek risk yaratmadan yapay zeka araçlarıyla harcanan çabayı azaltmanın harika yollarından bazıları şunlardır:

 • Araştırma. Yapay zeka inanılmaz bir araştırma asistanıdır. Birden fazla kaynaktan gelen bilgileri derler ve her şeyi anlaşılması kolay bir özete dönüştürür. Ayrıca, Google’da bilgi aramak yerine daha sezgisel bir şekilde sorular sormanıza ve sonuçları hassaslaştırmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, AI halüsinasyonları durumunda gerçekleri kontrol etmenin kritik önem taşıdığını unutmayın.
 • Konu fikirleri. Boş bir sayfa içerik oluşturucunun kriptonitidir. Yapay zeka konu önerileri beyninizi harekete geçirmenin ve içerik takviminizi doldurmanın kolay bir yoludur . Hootsuite’in ücretsiz yapay zeka içerik fikirleri oluşturucusuna ve blog fikirleri oluşturucusuna göz atarak yazar engelinizi aşın.
 • İçeriğin birden fazla kullanıma uyarlanması. Bu blogda, aynı içeriği birden fazla sosyal kanalda çapraz olarak paylaşmanın neden iyi bir fikir olmadığını sık sık konuştuk . Bununla birlikte, içerik varlıklarınızı kesinlikle birden fazla yüzeyde ve sosyal platformda kullanmak isteyeceksiniz. Yapay zeka, bir blog gönderisini başlığa veya bir resmi videoya dönüştürmenize yardımcı olabilir.
 • Müşteri servisi. Müşteri hizmetleri kesinlikle yapay zekanın gerçekten parladığı bir alandır. Temel sohbet robotları birkaç yıldır sahnede olsa da yapay zeka, onların daha karmaşık müşteri sorularına yanıt verme ve hatta özelleştirilmiş alışveriş önerileri sunma yeteneklerini önemli ölçüde artırıyor . Ancak burada açıklamanın önemli olduğunu unutmayın. Müşterileriniz gerçek bir insanla değil yapay zekayla etkileşimde olduklarını bilmelidir.

Tüm yeni yapay zeka araçlarını teknoloji yığınınıza eklemeden önce inceleyin

Daha fazla yapay zeka aracı kullanıma sunuldukça, bunların hepsini işinize dahil etmek cazip gelecektir. Ancak pazarlamacıların işe başlamadan önce durup değerlendirme yapması önemlidir. Bu, erken benimseyen olmanın bir avantaj olmayabileceği bir durumdur.

Yapay zeka araçlarının bir kullanıcısı olarak, yapay zeka uyumluluğunu sağlamak için geliştiricilere güvenirsiniz. Bir geliştiricinin politikaları, veri depolama alanı veya gizlilik kontrolleri konusunda emin değilseniz bekleyin. Bir araca kendi verilerinizi veya müşterilerinizin verilerini sağlamaya başlamadan önce hukuk ekibinizin aracın kullanım koşullarını incelemesini isteyebilirsiniz.

Onay iş akışınıza yapay zeka uyumluluğu yazılımı ekleyin

Her türlü resmi onay iş akışını ayarlamak, yapay zekanın yardımıyla (veya olmadan) oluşturulan içeriğin uyumluluğunu sağlamanın ilk adımıdır. Yapay zeka uyumluluğu otomasyon yazılımının eklenmesi daha da değerli bir yaklaşımdır.

Örneğin Proofpoint , işletmeniz hakkında bilgi edinmek ve üst düzey incelemecilerin denetimi ve onayı gerektiren sosyal medya gönderilerinin sayısını azaltmak için yapay zekayı kullanır. Proofpoint, sosyal medya politikalarınıza uygunluğu kontrol etmek için sosyal içeriğinizi yayınlamadan önce veya sonra (veya her ikisini birden) otomatik olarak tarar.

Yapay zeka uyumluluğunu desteklerken üst düzey sosyal medya paydaşlarının iş miktarını azaltmak için Proofpoint’i Hootsuite hesabınıza bağlayabilirsiniz .

Yapay zeka uyumluluğunun geleceği

Yapay zeka mevzuatına uygunluk yakında bugün olduğundan çok daha resmi hale gelecek. Açık kanunlar geliyor ve ileride olacaklara hazırlıklı olmak önemlidir. AB, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı eyaletler ya halihazırda yapay zeka uyumluluğunu düzenleyen yasaları kabul etti ya da bunu yapma sürecinde. Avrupa Komisyonu, yapay zeka yönetiminin ve uyumluluğunun gelişimini denetlemek için halihazırda bir yapay zeka ofisi oluşturdu.

Dünya çapındaki hükümetlerin yapay zekayı ve yapay zeka kullanımının vatandaşlarını nasıl etkilediğini düzenlemek için harekete geçtikleri çok açık. Yapay zeka kullanımında en başından itibaren güvenliğe, mahremiyete ve adalete odaklanan markalar ve diğer kuruluşlar, ortaya çıktıkça yapay zeka düzenlemelerine uyum değişikliklerine uyum sağlamaya en iyi şekilde hazır olacaklardır.

 

Kaynak: https://www.hootsuite.com/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin