Yapay zeka ve blockchain’in birleştirilmiş entegrasyonu: 6 tahmin ve olasılıklar


Yazan: Jayneel Patel

Çeviren: Berfin Şen

Yapay zeka ve blok zinciri teknolojisinin sunduğu olanakları duymadıysanız veya bilmiyorsanız, bir mağarada yaşıyor olmalısınız. Blockchain, değişmezliği ve merkezi olmayan özellikleri sayesinde çevrimiçi işlemlerde güvenlik sağlamada bir oyun değiştirici olurken, Yapay Zeka neredeyse tüm iş yönlerini yeniden keşfetti. Sadece iş sistemlerine bağlanacak ve entegre edileceklerse açtığı caddeleri hayal edebiliriz! Şimdi bunu yapmanın yollarına bir göz atalım:

Akıllı sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler genellikle belirli koşullar karşılandığında kendi kendini yürüten sözleşmeleri ifade eder. İnsan müdahalesi ihtiyacını azalttığı ve insan kaynaklı hataları ortadan kaldırarak verimliliği artırdığı için bir işletmenin operasyonel iş akışlarını otomatikleştirmek için mükemmel bir araçtır.

Tedarik zinciri şeffaflığı

Blockchain-AI entegrasyonunun yeniden icat ettiği bir diğer büyük cadde ise tedarik zinciri yönetimi endüstrisidir. AI programları ve analitiği, lojistiği optimize etmede, tedarik zincirlerindeki tıkanıklıkları tespit etmede ve tedarik zinciri arızalarını çok önceden tahmin etmede son derece temel olduğunu kanıtlıyor. Blockchain, verileri güvenli bir yerde değişmez bir defterde saklarken, şeffaflık ve ilgili makamlara seçici olarak erişim sağlar. İzlenebilirlik, yapay zeka ile geliştirilmiş blok zinciri tedarik zincirlerinin bir diğer ek özelliğidir.

Üstün müşteri deneyimi

Yapay zeka bağlantılı blok zinciri teknolojisi, müşteriler için daha iyi ve daha yenilikçi bir müşteri deneyimi oluşturmada da temel bir rol oynamaktadır. Bunu, teknolojinin müşteri tercihleri ve geçmiş satın alma davranışları için haritalandırdığı analize dayalı pazarlama kampanyalarını ve reklamları hedefleyerek yapar. Şirketler ayrıca müşterilerin aramalarına göre ürünler önerebiliyor ve ürünlerini müşterilerin ihtiyaçlarına göre uyarlayabiliyor.

Merkezi olmayan finans (DeFi)

Merkezi olmayan finans, piyasadaki turları yapan bir başka popüler blok zinciri yapay zeka birleştirme eğilimidir. Defi, daha karmaşık finansal ürünler ve üst düzey risk değerlendirmesi ile otomatik ticaret seçenekleri sunan kripto borsalarını ve hizmetlerini organize eden ve kolaylaştıran yeni bir sistemi ifade eder. Kripto ve bankacılık sektörüne yenilik getirmek için yapay zeka ve blok zinciri özelliklerinin en iyilerini bir araya getiriyor.

Veri sahipliği ve gizlilik

Veri yeni para birimidir ve para kazanılması sınırsız potansiyele sahip bir pazardır. Yakın zamana kadar dijital veriler Google, Meta ve Twitter gibi büyük holdinglere aitti. Bu durum yavaş yavaş değişiyor. Yapay zeka destekli blok zinciri, kullanıcının verilerinin yalnızca kullanıcıya ait olmasını ve daha sonra bireyin kripto cüzdanlarına kaydedilmesini ve takas edilebilmesini veya satılıp para kazanılabilmesini sağlar. Bu sadece kullanıcıların dijital varlıklarını güvence altına almalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yapay zekanın ilerlemesine gönüllü olarak katkıda bulunmalarına da yardımcı olur.

Yapay zekanın kripto paraları

Son olarak, yapay zeka paraları da orman yangını gibi büyüyor. Yapay zeka kripto paraları, blok zinciri ağlarında ölçeklenebilirliği, güvenliği ve kullanıcı deneyimlerini geliştirmek için yapay zeka kullanan dijital varlıklardır. Aktif yardımları, portföy yönetiminden merkezi olmayan piyasalara ve piyasa tahminlerine kadar yapay zeka odaklı girişimlere kadar uzanmaktadır. Yapay zeka destekli coinler ayrıca yönetişim hakları verir ve ekosistem işlemlerini kolaylaştırır. Yapay zeka, yatırım olanaklarını belirleme, piyasa modellerini analiz etme ve yasa dışı faaliyetleri tespit etme gibi çeşitli görevleri yerine getirmek üzere eğitilebilir. Yapay zeka kripto para alanında büyük umut vaat ediyor.

Yapay Zeka Destekli Blockchain’in Avantajları

Blok zinciri teknolojisi sayesinde ödemeler, geleneksel bankacılık sistemlerine kıyasla çok daha hızlı ve ucuz bir şekilde işlenmektedir. Bu prosedürler yapay zeka ile daha da geliştirilebilir ve daha da etkili hale getirilebilir.

  • Dolandırıcılıkta azalma: Her işlem halka açık bir defterde belgelendiğinden, blok zinciri teknolojisi dolandırıcılığa karşı oldukça dirençlidir.
  • Gelişmiş veri güvenliği: Blok zinciri teknolojisi, kullanıcı verilerine istenmeyen erişimin ve bu verilerin değiştirilmesinin önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Artan şeffaflık da önemli bir avantajdır çünkü blok zinciri teknolojisi tüm işlemler üzerinde tam bir şeffaflık sunar.
  • Aracılar ortadan kalktığı için işlem maliyetlerini düşürür.
  • Kullanıcı verilerini yetkisiz erişim ve manipülasyondan korumak.
  • Müşterilerin deneyimini yeniden keşfetmek.

Sonuç olarak

Yapay zeka ve blok zinciri, BT sektöründe inovasyon söz konusu olduğunda tıka basa dolu bir performans sergiliyor. Her iki hizmet de birbiriyle desteklendiğinde güvenlik, izlenebilirlik, şeffaflık ve geleneksel teknolojilerden çok daha fazlasını sağlıyor. Yapay zeka ve blok zinciri kombinasyonunun başarısı, blok zinciri geliştirme hizmetlerine olan talebin katlanarak artmasına neden oldu. (Bkz.) Giderek daha fazla sayıda yazılım geliştirme şirketi, her iki teknolojiyle entegre çözümler sunarak her iki dünyanın da en iyisini yapıyor. Bu yazılım çözümleri yenilikçi ve zamanının ötesinde.

Kaynak: https://readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin