Yapay Zeka ve makine öğrenimi: Fark nedir?Yazar: Flori Needle
Çeviren: Taha Erdem Çıracı

 

Yapay zeka ve makine öğrenimi, işletmeler bunları iş uygulamalarında daha rahat kullanmaya başladıkça son zamanlarda ilgi odağı haline geldi.

makine öğrenimi ve yapay zeka arasındaki fark

Genellikle birlikte tartışılsa da yapay zeka ve makine öğrenimi iki farklı şeydir ve iki ayrı uygulamaya sahip olabilir. Yapay zeka ile makine öğrenimi arasındaki fark ve bunun işletmenizle nasıl bir ilişkisi olduğu hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Yapay zeka nedir?

Yapay zeka,  genellikle insan girişi gerektiren görevleri tamamlamak için bilgisayarları programlamaktır. Bir bilgisayar sistemi tipik olarak insanın öğrenme veya problem çözme bilişsel yeteneklerini taklit eder.

Makine öğrenimi nedir?

Makine öğrenimi, bilgisayarların belirli şeyler hakkında bilgi edinmek ve tahminler yapmak için veri kümelerini (sayılar, fotoğraflar, metin vb.) Ne kadar çok veriye sahip olursa, verilerdeki ayrımları belirlemede o kadar iyi ve doğru olur.

Makine öğrenimi, öğrenmeye başlamak için genellikle insan girdisine ihtiyaç duyar, ancak bu, bir insanın ilk veri setini sağlaması kadar basittir.

Yapay zeka ve makine öğrenimi birbirinin yerine kullanılan terimlerdir, ancak kullanılmamalıdır.

Tüm makine öğrenimi yapay zekadır, ancak tüm yapay zeka makine öğrenimi değildir.

Yapay zeka ve makine öğreniminin yetenekleri

İşletmelerin yapay zeka ve makine öğreniminden yararlanması için harika fırsatlar var; aşağıda birkaçını tartışacağız.

1. Öneriler ve algoritmalar

İşletmeler, kullanıcılara ürün veya hizmet öneren ve kullanıcının beğeneceği ürünleri doğru şekilde öneren algoritmalar oluşturmak için yapay zeka ve makine öğrenimini kullanabilir.

Harika bir örnek, bir akış hizmetinin görüntüleme geçmişine ve derecelendirmelere dayalı olarak şovlar ve filmler öneren algoritmasıdır. Makine analiz edilecek daha fazla görüntüleme geçmişine sahip olduğundan, bu öneriler zaman içinde iyileşir.

2. Görsel arama

Bir makine görüntüler biçiminde veri beslendiğinde, temel özellikleri ve ayırt edici özellikleri öğrenir. Bu tür makine öğrenimi, insanların cihazları görsel arama için kullanmasına yardımcı olur ve Google Lens buna harika bir örnektir.

Birinin halka açık bir yerde olduğunu ve beğendiği bir çift ayakkabıyı giyen birini gördüğünü varsayalım. Bir marka adı belirleyemedikleri için Google Lens kullanarak ayakkabının fotoğrafını çekiyorlar. Görüntüyü tanınabilir özellikler ve özellikler için tarar ve bir eşleşme için internette arama yapar ve sonunda arayan kişiyi tam olarak bir çift ayakkabıya yönlendirir.

3. Duygu analizi

Yapay zeka ve makine öğrenimi, ifadelerin ardındaki duyguyu anlayabilir ve bunları olumlu, tarafsız veya olumsuz olarak sınıflandırabilir.

Sosyal dinleme araçları, duyarlılık analizinin popüler bir pazarlama uygulamasıdır ve araçlar genellikle markalar hakkındaki çevrimiçi konuşmaları analiz eder ve insanların ifadelerinde olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğunu belirlemek için anahtar kelimeler kullanır.

4. Konuşma tanıma

Makineler ayrıca sesleri ve ses kalıplarını algılamayı, bunları analiz etmeyi ve yanıtları getirmek için verileri kullanmayı öğrenebilir. Örneğin, Shazam bir sesi işleyebilir ve kullanıcılara tam olarak çalan şarkıyı söyleyebilir ve Siri, bir kullanıcının sözlü sorusuna yanıtlar gösterebilir.

Yapay zeka ve makine öğreniminin faydaları

AI ve makine öğrenimini kullanmak, bunlardan yararlanmak isteyen bir markaya çeşitli avantajlar sağlayabilir:

  • Veri Analizi : Sistemler verileri işlemede daha verimli hale geldiğinde, ekipler iş kararlarını yönlendirmeye yardımcı olabilecek yararlı ve doğru bir bilgi kaynağına sahip olur.
  • Verimlilik ve Zaman Yönetimi:  Makine öğrenimi ve yapay zeka, günlük rutin görevleri üstlenebilir ve ekiplerin bir bilgisayarın üstesinden gelemeyeceği acil sorunlara odaklanmasına olanak tanır.
  • Hızlı Çözümler:  Akıllı makineler, insanlardan daha hızlı çözümlere ulaşabilir. Örneğin, bir insan bir konuyla ilgili saygın kaynakların bir listesini oluşturabilir, ancak Google Arama bunu daha hızlı yapar.

Tüm makine öğrenimi yapay zekadır, ancak tüm yapay zeka makine öğrenimi değildir.

Yapay zeka geniş bir terimdir, ancak makine öğrenimini içerir. İşletmeniz makine öğreniminden yararlanmayı düşünüyorsa bu, makine öğreniminin yapay zeka olmadan var olamayacağı ya da olmadığı meselesi değildir.

Farklılıklar ne olursa olsun, ortada olan bir şey var; yapay zeka işletmelere fayda sağlar ve araçları iş stratejinize uyarlamak size rekabette avantaj sağlayabilir.

 

Kaynakça: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin